Премин од градинка во училиште

Подфорум за децата од училишна возраст. Училиште, предизвици, недоумици, убави моменти и пофалби, совети и подршка.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Премин од градинка во училиште

Post by Peperutka » 11 Apr 2011, 08:36

Колку вашето дете ја сакаше промената од градинка во училиште и колку брзо се навикна на новата средина?

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Премин од градинка во училиште

Post by zizel » 27 Apr 2011, 12:54

Jas imam prasanje sto nikoj ne znae so tocnost da mi go odgovori. Se nadevam tuka nekoj ke znae ili pak imal iskustvo. Mojot sin e roden na sredinata na januari i kako sto imav slusano so noviot zakon site deca sto ke napolnat 6 do 31 dekemvri, vo septemvri ke trgnat vo skolo. a toa znaci ako od 1 januar do 31 dekemvri deteto napolni 6 godini ke trgna vo skolo. Isto taka imav slusnato za tie rodeni vo januari megu 1 i 15 januar roditelite ke moze da biraat da go pratat deteto so 5 i 8meseci ili da cekaat uste edna godina. Megutoa sega pred nekoj den kaj sto e golemata grupa vo gradinkata kaj so ide sin mi imase soopstenie deka se raspisuva upis za deca rodeni cela 2005 do 31 januar 2006. A toa znaci deka nekoi deca ke trgnat so 6 i 8 meseci a nekoi so 5 i 8 meseci. Me interesira dali ova e nekoja nova promena ili jas seuste mozam da si biram da si go zapisam deteto otkako ke mi napolni 6 godini? Iskreno smetam deka e mnogu mal da go pustam so 5 i pol godini vo skolo a i plus sakam da si doodi so grupata vo gradinka. Seuste ima uste edna godina pred skolo ama jas se nadevam i dve. Ve molam ako nekoj znae nesto neka pise. fala mnogu

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Од градинка во училиште

Post by Petra » 06 Sep 2012, 16:12

Kakvo e vaseto iskustvo so preminuvanjeto od gradinka vo uciliste? Kako se navikna prvaceto i dali brzo se adaptira na novata sredina, novi drugarcinja, nova nastavnicka, novi stolcinja i masicki? Vo gradinka steknati edni naviki , a vo uciliste treba da se steknat drugi. (bu)
Nie nemavme takov premin zatoa sto vo gradinka ne odese okolu dve godini pred da pocne da odi vo uciliste. A od decinjata znaese mnogu zatoa sto vo gradinka bea zaedno.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Од градинка во училиште

Post by carina » 13 Sep 2012, 21:25

kerka mi odese vo gradinka od 3 ipol god pa do kraj.jas se plasev kako ke go prifati skoloto zasto ucitelkite vo gradinka i bea predobri i navistina bese naviknata na niv.ama se iznenadiv ,i pokraj site poteskotii niz koi pominavme vo toj period,i pokraj toa sto nemav dovolno vreme i nervi da i posvetam vnimanie i da ja pripremam i celata napnatost sto vladeese doma,uspea najnormalno da si se prilagodi,se raduva koga odi,si gi prifati novite nastavnicki,mislam deka detevo odednas mi porasna.se raduvam sto nemav barem nikakov problem so nea

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Премин од градинка во училиште

Post by Winit » 11 Apr 2013, 15:49

Nikoj nema pisano na ovaa tema mnogu odamna, pa eve jas ke kazam od moe licno iskustvo.
Sin mi e roden vo Januari. Site deca rodeni vo Januari mozat da biraat dali ke odat na uciliste so 5 i 8 meseci ili so 6 i 8 meseci. Eve na primer ovaa ucebna godina 2013/14 ke se zapisuvaat decinja rodeni 2007 godina, no dozvolen e i upis na decnja rodeni vo Januari 2008 samo po baranje na roditel i normalno po dadena dozvola od psiholog.
Jas minatata godina ne go zapisav sin mi, ke si odi so negovata generacija 2007 ovoj Septemvri. Navistina ne vidov nikakva potreba da podnesuvam baranje za predvremen upis... (smile)

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Премин од градинка во училиште

Post by Mili » 26 Sep 2014, 22:49

Nie slednata godina ke imame 6 godini pri upis vo skolo, razbrav nekoe dete od gradinka sakale da odlagaat za sledna godina da ne odi vo skolo, demek novata programa po kembridz bila mnogu teska za sovladuvanje, mali bile, pa mozno li e da se odlaga i so napolenti 6 godini?
Jas ne bi odlagala, za ucenje nemame galje, tuku mnogu se razboluvame, samo toa me plasi kako vo skolo so tolku izostanoci ke bideme...

Done
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 08 Jul 2010, 11:39
Им се допаднал: 4 пати

Re: Премин од градинка во училиште

Post by Done » 31 Oct 2017, 20:25

vo 2014 postaveno prasanje
sega 2017 no seuste aktuelno.Vozrasza skolo.Malo e dovolno vozrasno za pocetok na skolo.Moe mislenje bidejki decata si postignat koga togas dokolku se raboti soniv redoovno --podobroso 5 i polni nekaa napolni vo skolo vo prvo odeleni sest zasto inaku ke napolni 18 vo treta sredna skola namesto polnoletsvto vo 18 i cetvrta sredna .Mi pricinuva zadovolstvo interesot na mladite i onie pomalku mladli majki za svoite deca

Одговори

Return to “Училишна возраст”