Пумпа за измолзување

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Пумпа за измолзување

Post by Peperutka » 18 Apr 2011, 21:02

Каква пумпица за измолзување користите и колку сте задоволни?

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by mihaela » 01 May 2011, 16:39

Јас користев обична рачна пумпа и задоволна сум.Околу стотина денари ја купив од аптека.Добро си ја вршеше работата (thumbsup)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by Ana.I » 01 Jun 2011, 00:02

prava rabota za site sto treba da se izmolzubaat.JAs zemav od zegin so vakum,voopsto ne e bolno da se ispumpuvas so nejze,1200 den na Nuby,so rezervni delovi i sisence so cucla od onie sto sami go propustaat vozduhot

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by zizel » 03 Jun 2011, 18:42

Na "Ameda" imam i e elektricna ama imam vo kompletot i racna i mi ja dadoa koa bev u usa. ja mknev u kufer ama rekov ne ja ostavam nikako. I za vtoroto dete super se pokaza. se nadevam deka nema da imam golema potreba od nea sea ama ke vidime.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by Marina » 11 Sep 2011, 18:04

mamicki ima li nekoi megju vas sto pocesto se izmolzuvale? vo narednive mesec dena imam nekoi obvrski i ke treba da bidam otsutna od doma najmalku 3 casa,a ne mozam da go zemam bebush so mene, i mislev da iznajmam takva pumpa od apteka.e sega ne znam koga e najdobro (vo koj del od denot),kolku mililitri ,da zamrznam ili samo vo frizider,kako da go stoplam,i najmnogu sto me interesira e dali bebinjata dobivaat grcevi od izmolzeno stopleno mleko.i dali avtomatski ke se zgolemuva kolicestvoto na mleko,da ne se stvori premnogu pa da si napravam problemi so gradite (confus) ima na internet mnogu informacii,ke ja prasam i babicata vo vtornik,ama ako ima nekoj vakvo iskustvo ve molam kazete (thumbup)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by kikica » 13 Sep 2011, 23:40

Marina, jas koristev racna pumpa na Chicco, zadovolna sum, mislam deka okolu 100 ml ke bidat dovolni za tie nekolku casa otsustvo, ako go izmolzis istiot den nema potreba da go zamrznuvas samo stavi go vo frizider i pred da mu go dadat malku da go pritoplat, a za toa deka idi poveke mleko so molzenjeto tocno e zatoa mora da vnimavas koga se molzis i nemoj da praktikuvas prvo da se molzis pa da go klavas bebeto da cica vednas posle toa spored mene najdobro ke bide da go uskladis nekade izmegu podoite,ili pak ako posle cicanje gradite se se uste polni i ne omeknale togas zemi ja pumpata i doizmolzi se! so mojata pumpa na chicco imase i cucla koja se stava direk na toa tubenceto vo koe se molzev pa taka mlekceto ne se peturase vamu tamu samo mu se stava cuclata i vednas e spremno za konzumacija. Jas mlekoto sto go izmolzuvav ne mu go davav na sin mi, za zal go frlav, zatoa sto imav mnogu mleko i pumpata ja koristev samo za da gi doispraznam gradite, zatoa mozam samo da ti dadam sovet kako da se izmolzuvas no ne znam kako go podnesuvaat izmolzenoto mleko i dali pravo grcevi, moeto dete bese na ekskluzivno doenje 5 meseci i nemase grcevi! pozdrav i dobro ni dojde vo svetot na majkite!!! (kup)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by Happy_Mommy » 19 Dec 2011, 15:39

Medela- racna pumpica koristam. Super e (thumbup) Vo bolnicata mi dadoa elektricna ama sto znam nekako po sporo odese a jas sakam koga rabotata e vo moi race i ne sum pocuvstvuvala postreba od elektricna pumpica, ovaa mi e pogodena a i ne se davaat tolku pari.

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by Mia85 » 08 May 2012, 21:43

Jas ne sum se izmolzuvala, megjutoa drugarka moja bese prezadovolna od racnata pumpa na tommee tippee gi ima vo Enci Menci...Navodno racnite bile podobri od elektricnite...eve mala pomos

Beluvce
Редовен член
Редовен член
Мислења: 347
Придружен: 15 Sep 2010, 14:18
Location: Germanija
Им се допаднал: 2 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by Beluvce » 09 May 2012, 14:48

jas koristam racna na avent, imama mleko ama za pola saat izleguva sao 50ml mleko.
kazete mi koga e najdobro da se ispumpuva mleko po cicanje pred cicanje???

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by happy cumulus » 09 May 2012, 16:06

Tuka preporacuvaat posle cicanje. Isto, ubavo e da se molzes sekoj den vo isti period(i). So tek na vreme ke izmolzuvas poveke.

Одговори

Return to “Доење”