Вредности на Бета HCG при бременост

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Теа22
Нов член
Нов член
Мислења: 90
Придружен: 09 Feb 2017, 12:44
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 47 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by Теа22 » 31 May 2017, 11:43

Девојки ве читав за бхцг ама не сватив ништо
Мојот гинеколог ми рече да испитам крвна слика фулл и беше нашишала и плис тест за бременост значи бхцг бидејкимсум 7+3 треба по 3недели да го направам коганке бидам 10недела е сега ме интересира кои се вредностите на бхцг во 10недела

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by sweety » 01 Jun 2017, 13:50

Искрено толку касано не сум испитувала бета, а и во втората бременост немам испитувано, само првата, искрено незнам а да се прави целосна крвна слика, немам ни јас искуство колку треба да е. не се замарај битно да е се ок со бебчето.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by sweety » 02 Jun 2017, 12:15

viewtopic.php?f=12&t=1175
Еве на првата страна имаш колку треба да изнесува

Hopу
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 12 Aug 2017, 09:20

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by Hopу » 12 Aug 2017, 10:28

Здраво девојки,
После 2 недела од ин витро направив лабораториски тест за бременост кој покажа негативен резултат. Beta hcg не измирив. Веднаш отидов кај сестрата со резултатите при што ми кажа да дојдам за 2 дена да направам уште еден тест за да бидеме сигурни и дека не е се изгубено. Би ве замолила да ми кажете дали некој има вакво искуство при што добил позитивен резултат после 2 дена од последниот негативен тест од крв?

Многу ви благодарам.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by borjana » 28 Dec 2017, 00:19

девојки денес правев бета и изнесува 4498. дали е добра за 5 недела. на гинеколог се виде само гестациска кеса?? мн паничам знам...некој поискусен да ме охрабри (smile)

viki19
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 25 Dec 2017, 23:41
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by viki19 » 28 Dec 2017, 02:28

borjana wrote:
28 Dec 2017, 00:19
девојки денес правев бета и изнесува 4498. дали е добра за 5 недела. на гинеколог се виде само гестациска кеса?? мн паничам знам...некој поискусен да ме охрабри (smile)
Во 5та недела и мене резултатите ми беа 3918 и на преглесот се виде само гестациски сакус...Еве веке сум во 9та недела утре имам закажано преглед па ке видиме што ке биде...испаничена сум многу со оглед на тоа што ми рекоа дека сеуште немало жолчна кеса... Господ да е со нас
Ти посакувам се најдобро 🤰🤰

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by borjana » 30 Dec 2017, 12:15

после 72 сати бетата e 9175

Hope4
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 05 Nov 2020, 17:32

Гестациски сакус

Post by Hope4 » 05 Nov 2020, 17:39

Здраво девојки !
Ако некоја има сличен проблем со мојов, ве молам да ми пишете 🙏
Прва бременост... со инвитро... и кога си реков Е, прво па мушко ...се фати  ми кажуваат со вагиналното ехо дека по рачунките би требало да сум бремена 6 недели и 4 дена, а сакусот изгледа како 5 недели и 2 дена со димензии 4,6мм . ( Трансферот исто така ми беше направен подоцна од вообичаено ) . Докторот вели дека е прееепремногу мало и дека едвај се гледа тоа внатре( речиси и да не постои). Но за 6 дена да одам пак на преглед. Но, видно скептик беше човекот. Као...тоа е...спремај се за чистење.
Прашањето ми е: има ли некоја од вас ваков сличен случај и дали е можно убаво да порасне тоа во наредниве 6 дена ? Па да не си губам надеж... или да си ја сфатам и согледам ситуацијата онака како што можеби е 🤔

Одговори

Return to “Бременост”