Кафеав исцедок во рана бременост

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Beluvce
Редовен член
Редовен член
Мислења: 347
Придружен: 15 Sep 2010, 14:18
Location: Germanija
Им се допаднал: 2 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Beluvce » 29 Aug 2012, 11:29

jas veke imam mislam napisano tuka...deka vo 7ma nedela pocnav da imama kafeaf iscedok pa mozebi 7-8 dena, se javiv t.e bev na ginekolog i taa mi rece deka normalno e toa e star krf...se bes vo red makar sto togas imav mala panika...Fala mu na Bog kerka mi se rodi golema, zdrava i ziva....
mesto za panimka ima ako krvta e sveza

pozdrav do site imajte lesna i bezgrizna bremenost

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by bubace » 29 Aug 2012, 11:35

majkicka wrote:заборавив да напоменам дека и сабајле имав нешто розевко на хартијата, се јавив кај матичната, ми рече дека во овој период на имплантација неможеме ништо да направиме, дека треба да почекаме уште 10тина дена за да види како ке биде...се додека немам обилни крварења и болки дека е нормално кафејаво, светло црвено или розево прљање
Зошто барем Утрогестан не ти дале? Сепак ќе бидеш посигурна со него. Ќе имаш плус прогестерон во тебе. Не вака,нормално е, чекај да видиме...Јас на почетокот на своја рака го земав, а после некоја недела и докторката ми кажа да го користам. Сеуште го користам иако сум скоро 20 недела.
Инаку во 5 недела за срцева реакција е малце рано. Мене во 8 ми ја видоа.

majkicka
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 29 Aug 2012, 10:33

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by majkicka » 29 Aug 2012, 14:35

(unsure) sega sum uste pozbuneta...pa da vi kazam iskreno na svoja raka ne sakam da zimam.sigurno deka dojtorkata procenila deka nema potreba da zimam seuste nikakvi lekovi... no sega vo misla me stavi, da se javam li da ja prasam?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Debora » 29 Aug 2012, 15:00

Јави и се, тоа ништо не те кошта. Не ти дала утрогестан оти смета дека се работи за имплантациско крварење, а не за недостаток на прогестерон.

majkicka
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 29 Aug 2012, 10:33

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by majkicka » 29 Aug 2012, 15:37

па всушност така и ми кажа а инаку јас ја прашав дали да земам нешто и ми ги спомна овие утрогестан ама вика оѕтпосле ке ги уклуциме за 2 недели.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by saska075 » 13 Sep 2012, 19:50

DA ve prasam, a ako zemate utrogestan porano dali treba da se pojavi kafeav iscedok?
Jas po preporaka na ginekolog vednas pocnav da stavam od 16 den od ciklus 2x1. Denes mi e 11 den nemam voopsto nikakvi simptomi, koga e najdobro da napravam test? Da napravam utre ili da pocekam? Da prodolzam da stavam od utrogestanot ili ne? Pozdrav do siteee (rad)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Mamino_srce » 14 Sep 2012, 09:00

Сашка, гледам дека не ти одговорил некој кој се повеќе разбира од мене во оваа тема се уште, ама јас мислам дека не треба да го прекинуваш. Што ти кажа докторот? Всушност ако си бремена , можеби ќе треба да продолжиш со тоа првите три месеци. И сачекај уште малку со тест. (smile) Па после да се радуваме заедно. (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Debora » 14 Sep 2012, 11:23

Тука е темата за утрогестан topic1108.html и никако прекинување пред преку крв да се увериш дека не си бремена.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by saska075 » 14 Sep 2012, 12:10

Lele srcki da znaete poveke doverba imam vo vas otkolku vo doktorot. (tongue) Se salam ,ama odma se smiruvam koga si muabetam so vas. Fala vi mnoguuu za site odgovori :grin:

keke
Член
Член
Мислења: 120
Придружен: 14 Nov 2012, 12:46
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by keke » 12 Mar 2013, 13:17

Ма 16 ден пд ембриотрансвер имав кафена исцедок, наредниот ден го снема па наредниот пак се појави. Покрај CRINONE примив и progesterone иинекција. Зашто не престанува? на ехо видоа ембрионче. Од каде доаѓа тоа крвиште?

Одговори

Return to “Бременост”