Појава на киселини во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Појава на киселини во бременоста

Post by Peperutka » 26 Apr 2012, 13:41

Драги трудници,како се справувате со оваа непријатна појава во бременоста?

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Појава на киселини во бременоста

Post by Marina » 26 Apr 2012, 14:09

Најголем проблем во мојата бременост,посебно последниот месец,не можев да спијам,од природни средства (млеко,ориз ,бавно јадење мали залаци,спиење во полуисправена положба,и слично) не ми помина,смеев да земам еден гел за желудник тоа ми помагаше и еднаш земав омепразол и тоа ми помогна,па после недела дена се породив не ми требаше веќе.дента кога се породив престанаа киселините и мнооооогу бев среќна,ужасно е кога не можеш да си помогнеш.би ве советувала да го прашате гинекологот за совет,ако помине со природни средства супер,ако не мора нешто друго

peperutce
Нов член
Нов член
Мислења: 46
Придружен: 14 Sep 2011, 22:17

Re: Појава на киселини во бременоста

Post by peperutce » 26 Apr 2012, 15:50

Peperutka slobodno kupi si Rupurut tableti,jas gi koristam i mnogu mi pomagaat,gi ima vo sekoja apteka,probaj pa ke pisuvas dali ima efekt kaj tebe,pozdravce!

Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Појава на киселини во бременоста

Post by Bambina » 26 Apr 2012, 15:51

Мене исто така ме убија киселинииииии! Веќе од се ми се прават и не знам што да направам за да ми помине или да ги избегнам...
Пробам ориз...цела маслинка (со семка)...свежи бадеми...кисела вода...Еднствено нешто што ми помогна е чај од нане...околу еден час пред спиење...
Тоа што имам читано не ми помогна...спиење со поткрената перница (само вратот ме болеше наредниот ден)...помали оброци...се чуствував недонајадена и само зобев нешто помеѓу...млеко не сакам да пијам свежо...ах да...еднаш ми помогна една чша јогурт ама наредниот пат не:)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Киселини во бременост

Post by mamigabi » 13 Sep 2013, 10:15

Свесна сум дека бременоста носи и непријатности, но мене се нешто плус ми доаѓа. Во првите три месеци бев за никаде, цел ден повраќање, мачнини, не функционирав воопшто, потоа почнаа болки, не можев да се движам, по цел ден лежев, паметот ми се вртеше. Во 5 месец имав многу непријатна ситуација (scared) , завршив во болница,мм мнгоу се исплаши и јас се тресев цела, се убив од повраќање, три дена ме држеше, не бев свесна за ништо, па инфузија, витамин Ц и бедоксин па помина, докторот рече дека желудникот бил иритиран од некоја храна,потоа пак лежење, болки и тоа навечер офффф и еве сега сме 7 месец и ме убија киселини, почнаа и забиве да ме болат, па среќа сега има јаболки зелени и ми поминувас од нив инаку ме гори (ner) (ner) (ner) а да не спомнувам мириси, не можам да поднесам никаков мирис, алиштата едвај ги пружувам, парфеми никако, средства за чистење омекшивачи бљааааак среќа само НИВЕА не ми смета, инаку ќе засмрдам (scared) (scared) (scared) не дај Боже

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by carina » 05 Oct 2013, 17:56

devojki zdravo,ne znam dali ima nekoj problem kako mojt,ako ima neka pise kako go resil.eve vo treto tromesecie sum od bremenosta I od pred 2 nedeli pocnaa macnini I povrakanja.kako naduen mi e zeludnikot I ako ne povratam na 2 dena ne mozam da prodolzam so normalnite aktivnosti,za jadenje da ne zboruvam.eve sega se napiv pola rupurut so nadez deka ke mi olesni(za poveke ne sum sigurna dali e dozvoleno).mozebi e od preparative za zelezo.pozdrav

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by kit-kat » 05 Oct 2013, 19:10

Карина јатрва ми беше бремена со близначиња и од 7 месец имаше пени од уста поради киселини.
Често повраќаше.
И сигурна сум дека пиеше и по 5-6 рупурути на ден. (smile)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by mamigabi » 05 Oct 2013, 20:43

Јас пијам по 2 или 3 рупурут на ден, самиот доктор ми кажа, по потреба, дека воопшто не се штетни за бебето, само што таму пишува на нив дека треба да се џвакаат, мене докторот ми кажа под јазик да ги чувам додека се стопат и навистина, имало господ, мн ми помагаат (thumbsup)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by carina » 05 Oct 2013, 20:46

da si ja dopijam togas i drugata polovina (scratch) .
kolku teska bremenost imam znaci,uzas.po sekoj obrok patam,a ne da mi se jade (drool)
fala vi kit kat i mamigabi

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Sashka » 05 Oct 2013, 20:47

Уф, знам како ти е (sad1) Јас до трето тромесечие немав никаква мака од бременоста, ни мачнина ни ништо, ама од 7-ми ме затепаа киселини. Мене гинекологот ми препиша Рупурут, по потреба по јадење да ги лижам, не биле штетни демек. Ама ни од нив не ми минеа целосно киселините, ми беше подобро моментално, ама по саат-два како да не сум земала апче. И најмногу ми олеснуваше кога ќе си повратев...А од Тотхемата ми беше ептен ужасно, па ми дадоа фероглобин - полесно ги поднесував. И на крај ќе ти кажам дека се ќе си помине по пораѓај, барем кај мене беше така. Јас 10 минути пред да одам во родилна сала си исповратив за сите пари и тоа беше последно (smile) И не знам дали има врска, ама бебушка моја се роди со густо косиче (smile)

Одговори

Return to “Бременост”