Појава на киселини во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Киселини во бременост

Post by ripcence » 22 Oct 2013, 01:40

Немам киселини ама ужасно ме боли желудникот, докторкава ми рече рупурут по потреба ама не претерувај.
Колку е не претерувај? денес земав две, ама сакам сега едно пред спиење, да не е многу?

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Киселини во бременост

Post by tanjic » 22 Oct 2013, 12:08

taman si rekov sto se toa kiselini i op 8 mesec i mene me fatija i toa sekoja vecer vo 20:00 casot tropnuva i kiselinite pocnuvaat off nemozewv da zaspivam neznam kolku voda ispivav,i taman si go pobarav lekot i tie prestanaa sega za sega mi e dobro se nadevam ustee malkuuu ke izdrzime vaka :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Киселини во бременост

Post by Радост » 11 Dec 2013, 01:55

Не се жалам, само малку сум очајна. :) Веќе скоро еден месец, киселините се неподносливи. Апчиња немам земано, не ни сакам. Ќе стиснам заби до крај иако признавам дека и си подвикнувам понекогаш од што боли. Мислам дека градниот кош ми се двои од телото.

Јаболки не помагаат. Газирана вода некогаш ќе ублажи барем за момент ... Имате друг предлог? И дали смеам во бременост сода бикарбона, макар по 1/8 лажичка? Порано ме спасуваше ...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Киселини во бременост

Post by Debora » 11 Dec 2013, 10:43

Радост 1/8 лажичка веројатно не би направила проблеми. Повеќето викаат дека е безбедна во бременост, на овој линк има малку подетално пишано http://www.wheniampregnant.com/medicati ... -safe.html
А си пробала ли да грицаш бадеми?

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Киселини во бременост

Post by Happy^_^ » 11 Dec 2013, 11:47

Радост а си пробала со маслинка?? Мм голта семка од маслинка кога има киселини, а на некои им поминуваат и од самото јадење на маслинка (smile)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Киселини во бременост

Post by Vesela » 11 Dec 2013, 12:16

Мене само Рупурут ми помагаше. По 3-5 таблети дневно да ги шмукав. Пробав и со бадеми непечени, ама ништо. Се ми правеше киселини особено во 8 и 9 месец. За сода бикарбона незнам дали може да се пие.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Киселини во бременост

Post by Радост » 11 Dec 2013, 13:08

Хепи не помага, испробано. :) Дебора, не смеам бадеми, имаат премногу калории. Фала ви многу на сите, ќе стиснеме заби до крај. (kup)

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Киселини во бременост

Post by iva-iva » 22 Dec 2013, 14:17

Женски, влезена сум во 7ми месец и имам ужасни киселини, обично навчер после 20ч, пробав да јадам порано ... пијам кисела вода, голтам семки од маслинки, ама ништо не ми помага неможам да заспијам до 4-5 сабајле ми гори грлото (unsure) во среда сум закажана напреглед кај гинекологот па ке прашам за овие апчињата за киселини ... кога влегов во 7ми реков ете се гледа крајот ама....

anuvce
Нов член
Нов член
Мислења: 52
Придружен: 03 Jan 2013, 17:20
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 38 пати

Re: Киселини во бременост

Post by anuvce » 22 Dec 2013, 19:36

Iva i jas imav mnogu kiselini i edinstveno nesto sto mi pomogna bese ladno presno mleko od frizider pred legnuvanje i spiev normalno ako pak me fatea bavecer pak ke se napijam i samo toa mi smiruvase probaj moze i kaj tebe ke deluva

laricka
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 20 Jul 2013, 08:05
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: Киселини во бременост

Post by laricka » 23 Dec 2013, 16:36

мамички и јас се мачам со киселини значи ме отруја, ми се јадееее се а неможам да јадам после јадење одвратно ми е (comp) киселини поготово навечер ме фаќаат дури и се будам навечер накај 2, 3 и најчесто го решава проблемот со повраќање ми олеснува и после заспивам (sneeky) незнам што ќе се прави ништо не помага , пијам сируп ама и тој некако моментално само ја врши работата за 15 мин пак стара песна ........

Одговори

Return to “Бременост”