Вредности на Бета HCG при бременост

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by belomorka » 14 Jan 2013, 18:54

mia85 i mojata drugarka остана трудна а керкаи и масе 13 месеци и она реагираше како тебе, ама сепак го роди и ти незнаеш сега колку е срекна, и нејзе никој не и помагаше мајкаи и таткои постари, свекрваи нема време, мажот и работи во смени, сестраи живее во странство ,ама она сепак реши да го роди, провот на 39 второто на 40 годии
ајде мила не се знаесувај еве јас ке ти помогнам ако треба

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by Mamino_srce » 14 Jan 2013, 19:21

Аааај замалку да не ја отворим темава.... што ќе сум пропуштила! (w1)
Миа, честитки! (joy) Сега си шокирана, изненадена, дај си неколку дена и ќе се навикнеш на чињеница дека пак си бремена и ќе имаш бебе. До тогаш синчето нема веќе да е бебе, ќе биде голем дечко. (smile)
Да си имаш убава и лесна бременост. Баш ми е мило.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by Petra » 14 Jan 2013, 22:49

Mia85 честитки (con) (con) (con) Имај убава и лесна бременост, се да биде во најдобар ред. (joy) (joy) (joy)
Утре веќе поинаку ќе се чувствуваш, ќе си се навикнеш на новата состојба и ќе се радуваш за новиот живот што расте во твоето меше. (love5) (lovet)
(jmp) (jmp) (jmp) (jmp) (jmp) (jmp) (jmp) (jmp)

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by kukli4ka » 14 Jan 2013, 23:00

mia cestitki (joy) (joy) (joy) kakvi se tie negativni misli batali sve,sve ke si bide vo red ,gospod znae sto pravi ajde raduvaj se dance dance dance

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by bubace » 15 Jan 2013, 02:10

Миа честитки и од мене...Немој да се секираш,ќе ти помине овој шок, и не ни помислувај на друга опција освен на раѓање, ќе си ги пораснеш двете заедно како близначиња.Знам дека ќе биде малце тешко ама имаш веќе искуство со едно па ќе се снајдеш и со ова. И како што ти кажа Мамино срце,малиот веќе ќе биде голем кога ќе се роди ова бебче. Со среќа уште еднаш

Raphaella
Член
Член
Мислења: 172
Придружен: 03 May 2011, 14:54
Им се допаднал: 6 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by Raphaella » 15 Jan 2013, 09:44

Миа и тука да ти честитам бременост (con) (con) (con)
За тоа што си загрижена за ново настанатата ситуација сосем е разбирливо, но не брзај со одлуки. Верувај колку и да ти е тешко и да очекуваш дека ќе ти биде тешко верувам дека вреди да се помине низ се за тоа малечко бебенце кое расте во тебе. Погледни си го бебенцето кое го држиш во раце и знај дека и тоа што ти е во стомакот е исто токлу мило и исто толкав благослов. Секоја тешкотија се надминува, а откако ќе се надмине се заборава дека било тешко. Верувам дека ќе имаш сила за се да постигнеш колку и да изгледа страшно сега. (a2) И јас мислам дека двете заедно ќе си пораснат како близначиња и ќе си имаат и другарче. Тоа е супер. На форумов има жени на кои имаат деца кои им се блиску можеш и со нив да разговараш.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by carina » 15 Jan 2013, 13:59

честитки и од мене миа (joy) ,веројатно си шокирана а и хормоните ти дивеат па си плачела и си се разочарала.ке се измачиш малку повеке ама гледај од позитивната страна-ке си имаш 2 деца со мала разлика.радувај се миличка,расте уште една срека во тебе (a2)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by imambebe » 15 Jan 2013, 14:21

Mia85 morav da ti pisam. Koleska moja ostana bremena na mlekoto,prvoto nemase ni godina koga dozna deka e bremena i toa 4ti mesec,maliot imal 8 meseci koga ostanala,vo mart treba da se porodi i e presrekna,ke si gi izrasne kako bliznacinja. Taka i ti mila bez gajle, Gospod ti dal uste ednas da si majka ne go propustaj toa.

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by stela » 15 Jan 2013, 14:30

Миа да ти честитам и тука првин,а потоа еве ти уште еден пример,мојата снаа пак останала бремена кога малата и беше 4 месеци,еве сега во февруари и е роденден на првото,а крај на март или почеток на април ке се роди и второто, се на се година дена разлика (w1)
И тоа кога и промрда бебето дозна, и сега излезе ке се породи пред мене (rolll)
Маж ми кога му кажав не веруваше,и прво што кажа беше,еј што убаво ке си пораснат заедно. Немој да му ја мислиш ич,кај не спиеш за едното,нема ни за другото,или па гледај на тоа како да се близначиња (thumbsup)

Luna1
Нов член
Нов член
Мислења: 83
Придружен: 12 Mar 2014, 16:50
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Трудници во првото тромесечие од бременост

Post by Luna1 » 27 Mar 2014, 10:32

па според референтните вредности дадени во резултатот, вака стои:
до 2 г.н. 16-156
2-3 г.н. 101-4870
3-4 г.н 1110-31500
4-5 г.н 2560-82300
д-рката ми рече можеби е нешто на почетокот, ама не ми потврди ништо (confus)

Одговори

Return to “Бременост”