Вредности на Бета HCG при бременост

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by Debora » 01 May 2014, 10:45

Јас имам исто мислење како тебе. Ако бетата си е како што треба - а ќе биде, да не се замараш со ништо. Само да си уживаш во бременоста. (t3) dance Не ти требаат стресови од типот се виде, па не се виде, па дојди утре... Уживај. (big-hug)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by SMESKO » 01 May 2014, 10:50

Највероватно се работи за пари,тоа се плус 1000 денари,ама и што ако ме прегледа за 4 дена ќе порасти,се ќе се види,или што велиш ти Дебор4е само за џабе секирации да си имам,па на крај краеви мој пари се кога сакам јас тогаш ќе се прегледам.Ќе и ре4ам коне4но за 3 недели преглед,само утре да е све како што треба со (t3) ,другото ќе си по4ека.Фала Дебор4е те (big-hug) (big-hug) (big-hug) (big-hug) најсилно

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by SMESKO » 02 May 2014, 20:09

Вредноста на бетата беше порастена на 1541,и др Кристинка ме претрка,ми ре4е сле4и се да те прегледам дур стигни резултатот (w1) па мораше да ме прегледа,и фала му на Бога се познаваше мале4ка то4ка (rad) (rad) (rad)

Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by Martinka » 22 Apr 2015, 14:13

После добивањето на позитивен тест се јавив и кај докторот кој ми рече да испитам и бета хцг денеска и за некој ден пак..вредноста ми е 2090..ваљда тоа е доволно си викам?! На 22 ден од циклус кој трае 26-27 дена..јас сум ептен уплашена да не не е бременост бидејки јавува толку рано пред добивање?

eri
Член
Член
Мислења: 212
Придружен: 04 Dec 2013, 11:11
Му се допанале: 49 пати
Им се допаднал: 60 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by eri » 22 Apr 2015, 14:26

Martinka stom tolku e betat stanuva zbor (t3) no mozebi e povekratna brenost bidejki mnogue pokacena.Imam procitano deka kaj povekratnite brenost beta se duplira duplo od kaj ednokratna bremenost.
So sreka i najlesna bremenost ti posakuvam.. (rad) (pipi)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by kit-kat » 22 Apr 2015, 14:29

(part) Мартинка мислам дека и повеќе од доволно е.
Можеби со останала бремена пред циклус или веднаш потоа.
Еве еден постар пост за вредноста на бета по денови после овулација.


14. dan: prosečno 48, granično 17-119

15. dan: prosečno 59, granično 17-147

16. dan: prosečno 95, granično 33-223

17. dan: prosečno 132, granično 17-429

18. dan: prosečno 292, granično 70-758

19. dan: prosečno 303, granično 111-514

20. dan: prosečno 522, granično 135-1690

21. dan: prosečno 1061, granično 324-4130

22. dan: prosečno 1287, granično 185-3279

23. dan: prosečno 2034, granično 506-4660

24. dan: prosečno 2637, granično 540-10.000

Јас ќе ти речам Честито и со лесно 9 месеци (rad)

Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by Martinka » 24 Apr 2015, 18:03

И денеска испитав бетахцг, после два дена од претходната вредност сега е 3439..понеделник ми рече докторот да одам кај него па ќе видиме што ќе кажи...туффф уште ми е страв да се израдувам како што треба :(

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by RedRose30 » 24 Apr 2015, 18:07

Срцка бетата ти е супер, мислам дека немаш потреба да се секираш (thumbsup)

jarec07
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 11 Nov 2012, 19:59
Им се допаднал: 1 time

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by jarec07 » 25 May 2015, 20:02

Здраво на сите!!!!Читајќи го форумот и барајќи за бета ХЦГ (ми требаат искуства и знаење)и неговата висина последна менструација имав 2 април требаше да ми дојде на 27 април,прокрварев отидов на лекар рече дека неможе да види бременост а тестот позитивен ,правев бета хцг првиот ми беше 137 вториот 94 а третиот 224 (а пред тоа имав абортус)....се јавив на приватен доктор преку мобилен бидејќи продолжен викенд на кратко ми објасни дека имало ситуации да биле повеќе јајце клетки оплодени 2 да сум ги исфрлила а другите да останале ..... :@:devil::envy:

delvi
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 26 Jun 2015, 17:05
Му се допанале: 1 time

Re: Вредности на Бета HCG при бременост

Post by delvi » 30 Jun 2015, 09:32

здраво на сите

ние повеке време се обидувавме за бебе...на 11 јуни правев инсеминација, а на 25 кога требаше да добијам циклуц не добив. правев два теста излегоа и двата позитивни но со бледа втора линија...следниот ден на 26 јуни правев преку крв и вредноста изелзе 81,7 ...што на тоа доктото ми кажа дека е супер и дека сум во рана бременост и да дојдам за прв ултразвук на 06 јули. Што гавол ме тераше вчера направив два теста преку мокрача со надеж дека ке видам појака втора линија...излезе само една дека се негативни..викам ај преку ден ги правев можеби затоа, ке го повторам наутро и наутро повторно една линија...и се испаничив цела...дали е така затоа што одам во тоалет на секој саат време па е разреден хормонот хцг или што незнам...отидов денес пак преку крв да проверам, ама лугето од лабараторијата ми рекоа дека посигурно ке биде да почекам уште една недела за да го повторам затоа што 81, 7 според нив може да значи бртеменост но и немора....и сега стварно незнам а кажав на сите ке биде големо разочарување пред се на мене па на сите околу мене...дали има некој ваков случај... (sad1)

Одговори

Return to “Бременост”