Исцедок во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by bubace » 16 Dec 2012, 20:03

Само немој да се нервираш Срценце, психичката состојба во овие моменти е најважна. Немој да помислуваш одма дека нешто лошо ќе се случи. Најпрво помисли дека ти и не си во рана бременост кога шансите за она ,,лошото,,се поголеми. Ајде смири се, околу 14-15 недела плодот баш се зацврстува за матката, плацентата почнува да го храни, и најчесто тогаш се случува мал пад на хормините,па затоа и се јавува овој исцедок. Мене така ми кажаа на клиника кога во 14-та недела ми се појави пак тој кафеав исцедок. Немој да се секираш. Земи си нешто на база на прогестерон, појди си на лекар, а во меѓувреме мирувај,лежи и не мисли на лоши работи. Јас со триста крварења бев до 15-та недела па еве сега сум 9-ти месец и чекам да се породам. Биди силна и не се откажувај. (l2)

Srcence
Нов член
Нов член
Мислења: 68
Придружен: 30 Jun 2012, 09:09
Му се допанале: 46 пати
Им се допаднал: 54 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by Srcence » 17 Dec 2012, 17:48

Bubace ti blagodaram na utesnite zborovi, denes popladne primiv progesteron ampula, mnogu sum nervozna zamisli mu svonam na maticniot i mi vika primas uste utrogestan, mu vikam ne, pa vika trebase sekoja nedela po 1 apmpula da primas do 15 nedela, a jas neli 7-8 nedela ispiv edna doza dabroston i mi rece nema potreba od poveke, ama aj vika ampulite progesteron do 16 nedela moze da se primat, i eve sega kako ja primiv kako poveke da imam, a deneska voopsto nemav nisto, ke pobudalam veke, opstata lekarka pak mi vika samo smireno so dobra misla i bez grizi se ke bide vo red neznam kako ke izdrzam do utre a i utre na kontrolata kaj doktor drakulevski so kako ke bide (sad1) (sad1) (sad1)

ts8485
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 05 Aug 2012, 16:14
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 7 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by ts8485 » 22 Dec 2012, 11:19

Lele zenski i mene mi se pojavi ovoj kafeav iscedok i neznam sto da pravam posto denes e sabota a do ponedelnik mislam ke poludam.vo 17ta nedela sum.neznam sto da pravam ama imam mnogu strav posto i sinoka sonuvav son deka sum se porodila vo 4ti mesec.

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by bubace » 22 Dec 2012, 12:01

ts8485 , не се мисли, не чекај понеделник, оди во некоја аптека и купи си Утрогестан од 200 мг. Ставај ги или вагинално или пиј ги. Не се секирај што ги земаш на своја рака, не се воопшто штетни тоа е прогестерон хормон, и нема апсолутно никаква штета од него. Од понеделник обавезно на доктор, и немој многу да се секираш, не си во рана бременост, нема ништо да ти се случи. Најчесто овој исцедок се јавува поради пад на хормоните, па затоа и даваат прогестерон како поддршка на бременоста.
Пиши ни обавезно како си.

Срценце, ти каде си девојче, те снема, добричка ли си, ти помина ли кафеавкото, примаш ли уште инекции?
Немој да се секираш ни ти, ни ts8485, после инекцијата или после вагиналетата, секогаш тече повеќе. Се чисти така организмот.
Ајде пишете ни девојки..........
Јас се (prayer) за вас.

Srcence
Нов член
Нов член
Мислења: 68
Придружен: 30 Jun 2012, 09:09
Му се допанале: 46 пати
Им се допаднал: 54 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by Srcence » 26 Dec 2012, 07:30

Срценце, ти каде си девојче, те снема, добричка ли си, ти помина ли кафеавкото, примаш ли уште инекции?
Немој да се секираш ни ти, ни ts8485, после инекцијата или после вагиналетата, секогаш тече повеќе. Се чисти така организмот.
Ајде пишете ни девојки..........
Јас се (prayer) за вас.[/quote]
а
(cry) (cry) (cry) (cry) (cry) го нема повеќе моето срценце, вчера се вратив од болница,ми правеа киретажа добив контракции ноќта и силно прокрвавев, немаше спас, сите испитувања ми беа уредни се во ред, ниту имаше некоја бактерија, незнам што да пишам веќе неможам да издржам до кога вака, неможам веќе да се борам , замислете недела сабајле бев кај матичниот, катастрофа матичен несакам веќе името да му го слушнам а не ликот да му го видам, ееее еве го бебчето се е во ред, се вбројува во редот на најдобри доктори со ехо од 9 век, катастрофа апаратура, и плус неговата возраст од 60 и нешто години кажува се, еве вика крварењето е од некое капиларче си спие бебчето, му викам во систина колку само мрдаше, вика и тука мрда ама не се гледа, а уствари едвај се и гледа бебето, во болница докторот ми спомена дека не е можно се уредно вака да се случува, вика единствено е можно цервикост, не знам веќе немам ни сила, ни надеж ни живот првото златце ми умре 3 дена по пораѓај, па два спонтани со миссед и сега во 15 недела и 3 дена, како да продолжам

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by stela » 26 Dec 2012, 08:54

Срценце не знам стварно како да те утешам,твојата сторија ми го кине срцето (cry1)
Не знам зошто воопшто се случуваат овакви работи, не знам ни што да пишам а да не погрешам (sad1)
Знам дека ја изгуби вербата,но не смееш да се предадеш.Моли и се на Богородица,таа е мајка и ќе ја слушне твојата молитва,ке те благослови со бебенце и тебе миличка (a2)

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by bubace » 26 Dec 2012, 11:27

Леле Срценце..........која катастрофа..........многу многу многу ми е жал...Леле срцето ми застана кога прочитав...Па зарем е можно ова....Како може на една жена да и се случуваат волку многу тажни работи........ Никој не го заслужува ова...Колку ли само си пропатила и сеуште патиш...Срце јуначко имаш,да знаеш...Неможам ништо да ти кажам бидејќи непостојат такви зборови кои може да ти ја олеснат болката...Само надеж дека се ќе се среди и конечно во твоите раце мили ќе држиш и топлиш некое убаво и здраво бебче....
Те (kup) и (l2) мила, и да знаеш дека и јас плачам за тебе и твоето мило бебенце.

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by Fiona » 26 Dec 2012, 11:41

не е фер ова (sad1)
Срценце немам зборови за ова што ти се случило, зашто вака (sad1) (sad1) (sad1)
те молам биди јака, друго ништо неможе да се каже и напише...
ние сме тука , секогаш твоја подршка ... можеш да пишеш што сакаш, доколку така ти олесни
ах Срценце (a2)

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by Matea27 » 26 Dec 2012, 12:12

ООооооо
што е ова,леле срценце,душата ми ја раскина уште од сабајле,читам ама неможам да поверувам,зашто бе Боже,лелеллеее....
не знам ни што да ти напишам,знам дека е џабе што и да кажам,твојата болка е поголема...
те гушкам и ке се молам за тебе што побрзо да закрепнеш,ја знам таа болка,ја имам осетено на моја кожа...знам колку боли,ама ке помине....се со време....поздравчеее мила

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by imambebe » 26 Dec 2012, 12:24

Srcence mila,znam deka ne postoi zbor koj vo momentov ke te utesi, no mora da bides silna,da go izdrzis i ovoj udar. Zalam za zagubata na maloto srcence i se molam za tebe naskoro da se popolni prazninata sto ja osekas sega. Znaj deka tuka sekogas imas podrska od nas i sekogas sme so tebe,zaedno da taguvame,da se raduvame,te guskam mila i bidi hrabra

Одговори

Return to “Бременост”