Исцедок во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by Happy^_^ » 31 May 2014, 20:52

:)) мене може и од помислата да ми е :) ај ќе пробсм со камилица и јогурт :) а секојдневни не користам зошто надворешно го немам :) Фала

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by Filigran » 31 May 2014, 20:55

Па ако не те чеша постојано, дури се случува да почне да те лути, а има и непријатна миризба може само е твојата луда фантазија (piggy)
Одмивка од камилица нема да штети во секој случај

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by Happy^_^ » 31 May 2014, 20:57

Фала ти уште еднаш :) (big-hug)

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by Mau » 31 May 2014, 22:40

Го имам и јас цела бременост, цел живот немам потрошено толу секојдневни влошки како сега во бременоста (ner)

Само го пратам, од време на време дали ке смени мирис, бојата е жолтеникава, битно е да не смени боја, мирис и да не добиеш чешање ...

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by sju » 31 May 2014, 22:59

На последнот брис што го правев излезе стрептокока. Исцедокот беше безбоен до жолтеникав. Се покажа и во урино културата. Пиев амоксиклав па сега ке правам контролен брис. Инаку никакво чешање немаше. Еднаш само ме запече појако. Мир човек да нема. :)))

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by only44you » 26 Nov 2015, 22:50

Ај јас да си прашам тука нешто што веке извесно време ме мачи....
Значи само што дознав дека сум бремена , од тогаш имам некаков си исцедок како жолта боја, чудно мириса , но не ме чеша доле ништо. Докторот ми препиша вагиналети Гинодактарин , па не ми помина, потоа ми препиша некои на природна база Релактагел и од нив ништо ..... И еве и сега сево ова и понатаму си трае.....
Јас навистина не знам што да превземам , а се плашам (sad1)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by kit-kat » 27 Nov 2015, 00:04

Ако не те чеша и боли не е страшно. Мислам дека е нормален исцедокот за рана бременост. И јас сум го имала.
Провери да не е кандида. Но не е ништо за плашење. (kup)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by Радост » 27 Nov 2015, 00:14

Воопшто не е страшен исцедокот во рана бременост, го имав и јас и овде исто прашував. Ама беше прозирен и без мирис, тоа што има мирис може да е кандида. Дали правеше брисеви? Според нив ќе знае докторот дали воопшто треба да се третира, па вагиналните не се витамини туку така да ги дава.

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by only44you » 27 Nov 2015, 06:36

Немам правено брисеви, 8-ма недела сум...

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Исцедок во бременоста

Post by Lena_nela » 27 Nov 2015, 11:22

Онли не ништо страшно ако нема миризба ,додека не ги направиш брисевите во 12-13 недела можеш да си се одмиваш со камилица,кај мене тоа мн ми помага.
А еве и јас од 8 месец па навака имам од време на време жолтеникав,бел исцедок (како мрсулче (tongue) лигаво) но еве вчера ги зедов резултатите од брисевите и нема ништо се е чисто,така да не се плашам ваљда е нормален тој исцедок.

Одговори

Return to “Бременост”