Недели, месеци и тромесечија во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ivan4e
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 17 Sep 2014, 13:38

Re: Недели, месеци и тромесечија во бременоста

Post by ivan4e » 18 Sep 2014, 11:02

Здраво девојки
После направените 2 теста bfp денска отидов на гиниколог.
Наместо да бидам релаксирана јас повеќе се исплашив (unsure)
Ми потврди бременост рече дека било формирано кесето за бременост(така го нарече) и дека плодот бил 2 мм(нели е премногу мало) и порадо што јас се пожалив дека имам понекогаш болки во долниот дел од стомакот ме боцна Прогестерон и ми рече наредниот четврток пак да одам на преглед.Да ви кажам некако ми е страв .Дали сето тоа е нормално
Последна менструација ми беше на 09.08
Ви се молам дајте сповет ваше мислење

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Недели, месеци и тромесечија во бременоста

Post by Debora » 18 Sep 2014, 11:29

Иванче добродојде и имај си лесна бременост. (con) Па колкаво ќе биде кога толку брзо е зачнато? Не се секирај, има да расте во наредните 8 месеци. (t3) (b4)

ivan4e
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 17 Sep 2014, 13:38

Re: Недели, месеци и тромесечија во бременоста

Post by ivan4e » 18 Sep 2014, 12:39

Благодарам Дебора (big-hug)

ivan4e
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 17 Sep 2014, 13:38

Re: Недели, месеци и тромесечија во бременоста

Post by ivan4e » 02 Oct 2014, 11:45

Здраво девојки

Како што пишував претходно јас сум бремена 7-8 недели и досега релативно се беше ОК, на секои 7 дена ( секој четврток) одам на контрола и се боцкам Прогестерон бидејки имав болки во почетокот на бременоста. Денека бев на контрола кај мојот матичен гиниколог , ме прегледа рече деке се се во ред , слушнавме и срцева реакција , но му кажав дека викендот бев страшно настината и матичниот општи лекар ми даде Ампицилин и Парацетамил рече дека се безбедни во бременост, потоа гиникологот ме исплаши , рече тогаш не е добро тоа било вирус и можно било да го нападнал плодот, тоа не му се допагало и баш сега несмејало да се случи , и почна да ме убедува дека не е добро тоа.
Страшно се испаничив
Дали некои од вас има исто или слично искуство или на вас или на близок на вас.
Дај посоветувајте ме што на направам дали е навистина опасно и како да испитам дали се е во ред .
Да би имала подобро решени би го сменила веднаш матицниот гиниколог но кај нас е само тој, а треба да барам матичен дури во Штип таму ги има многу но тие што се подобри не примаа пациенти за матични!

Дајте совет

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Недели, месеци и тромесечија во бременоста

Post by Neda_Jovan » 02 Oct 2014, 12:04

Ivan4e, ne se stresuvaj za se..kako Gospod sto e - nikoj ne e. Jas, a i kup trudnici tuka ke ti pisat deka site skoro sme bile bolni vo prvite nedeli od bremenosta - imunitetot na teloto pagja se so cel da go zadrzi plodot - nema kako da proveris dali e se vo red - osven na naredna kontrola EHO-to da si se pokaze dali bebto raste i sl indikacii - sto znam deka ke bidat vo red !
Toa sto tolku se nerviras - moze samo poveke da steti. Zemaj sega poveke vitamini i sl. na prirodna baza i odmaraj kolku mozes

Pozdravce (big-hug)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Недели, месеци и тромесечија во бременоста

Post by SMESKO » 02 Oct 2014, 21:16

Se slozuvam so Neda Jovan,jas licno vo prvite nedeli od bremenosta dobiv isiec na desnata noga i se otepav od pienje paracatamol,a eve sega sum 7 mesec, taka da ne se grizi,opusti se i dozvoli Gospod da si gi redi rabotite kako treba, a za dr koj gledam deka za se te stresuva eve (fr). Pozdrav (a2)

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Недели, месеци и тромесечија во бременоста

Post by b bebe » 02 Oct 2014, 22:16

ama ic da ne se sekiras, toa ti e bas od bremenosta, zosto nastinkata i bremenosta vikaat deka odat zaedno, toa ke samo vo prvite nedeli telotot pokazyva deka nesto se slucuva, i jas vo prvite nedeli imav temperatura i piev paracetamol, posle toa se utepav od povrakanje duri zelena voda da ne recam veke nemav nisto vo zeludnikot pa se bese vo red, nema nikakva vrska, a i polno trudnici na pocetok od bremenosta imaat temperatura i im tece nosot taka da ne se sekiraj voopsto, zeni pravat i hirurski zafati pa se bremeni , gi uspivaat pa toa ne stetelo na plodot zatoa nemaj gajle, se slozuvam so site ostanati, vie samo rastete i cuvaj te se

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Недели, месеци и тромесечија во бременоста

Post by Bilence 123 » 02 Oct 2014, 22:22

Значи четврти месец почнува од 14. недела, а цело време си мислам дека завршувам со трети месец со 12 полни недели. (fr)

buci12345678
Редовен член
Редовен член
Мислења: 299
Придружен: 04 Nov 2013, 14:25
Му се допанале: 188 пати
Им се допаднал: 238 пати

Re: Недели, месеци и тромесечија во бременоста

Post by buci12345678 » 29 Nov 2014, 13:03

здраво девојки имам едно прашање овде на калкулаторот кога пресметав за терминот ми покажа дека сум бремена 13+2 а спрема пресметките на докторот сум 12+6 (confus) незнам сега према што да се ориентирам

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Недели, месеци и тромесечија во бременоста

Post by Lejla7 » 29 Nov 2014, 13:29

Pa doktorot moze ti smetal spored merkite na bebeto. Kako i da e, tri dena poveke ili pomalku ne e vazno. Jas si smetam po posledna menstruacija t.e. programata na telefonot mi smeta - WomanLog Pregnancy.

Одговори

Return to “Бременост”