Бременоста и годините

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Бременоста и годините

Post by Vesela » 24 Mar 2014, 11:08

Девојки,
потикната од она што ми се случи пред накој ден на гинеколог ( напишано во тема однос доктор-пациент), решив да ја отворам оваа тема и да размениме мислења и искуства во врска со годините и бременоста.
Првата бременост ми беше на 33 години. Ја износев без никаков проблем. Она што ми го кажа докторката кога бев на преглед во четвтокот беше дека иако телото ми е здраво и во ред за износам уште една бременост, сепак сум веќе стара за таа работа ( 41 година) ме замисли и вознемири.
Значи, факт е дека годините си го порават своето, норамлно е дека е потешка и поризична е бременоста на 40та, а и самото одггледување на детето е потешко откоку кога родителите се помлади. Но, сметам дека не е е непремостлив проблем да се има дете на "стари години". Постирав пред некое време на форумов и линк каде една српска глумица на 52 годин го роди своето прво дете. Баба ми, чичко ми го родила на 47 години. И ред други примери ( да не ги набројувам холивидскиве ѕвезди). Така да нека не се прават ова докториме многу паметни.
Морав девојки ова да го напишам , едноставно ми тежеше на срце.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Бременоста и годините

Post by sunshine_2012 » 24 Mar 2014, 12:00

Весела, и мене не ми се допага тоа од страна на докторката да ти каже дека веке си стара за бебе, леле како може така, можеби е тоа нејзино мислење, но не е медицински факт, јас колку жени знам што се бремени и се родиле после 45 год. Во Америка нема вакви изјави од Доктори. Имам една пријателка која има 8 деца и сега е бремена со нејзинотот девето дете и е 45 год. и се е ок, има само скриен шекер ама тоа може да се јаве и кај жени од 25 год. така да староста не е факт да имаш бебе, акао се чуствуваш ти силна и здрава добро ке ти дојде бебенце, значи и нашето тело има бенифиции од бременоста и рагањето.
Една силна утешна гушка до тебе (big-hug) и се молам да си останеш бремена во бргу време. (big-hug)

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: Бременоста и годините

Post by mama2 » 24 Mar 2014, 12:06

Весела нека не ти тежат годините заради непромислена изјава на некој доктор.Свесни сме дека малку потешко оди зачнувањето со одминувањето на годините ама тоа никако не значи дека треба да се откажиме.Само еден пример кој мене лично ми даде светлина.Баба на моја колешка останала бремена и родила здраво право женско дете на 59. Знам звучи неверојатно, се чудев и јас ама колешката е сериозна личност, така да јас и верувам.Дека се случуваат чуда, се случуваат, наше е да сме верни на желбата (a2) (a2) (big-hug) (big-hug) (big-hug)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2602
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Бременоста и годините

Post by Peperutka » 25 Mar 2014, 12:15

Имаме ваква тема
topic721.html#p76386
Дебора,дали овие две треба да се спојат во една,мислам дека се работи за иста тема на дискусија (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11045
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5839 пати
Им се допаднал: 3572 пати

Re: Бременоста и годините

Post by Debora » 25 Mar 2014, 12:20

Оваа е мислам за бременоста, а другата беше за лечење на неплодност - иако се преклопуваат, нека си стојат овака. (a2)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2602
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Бременоста и годините

Post by Peperutka » 25 Mar 2014, 12:25

ОК,и јас некако мислев вака (tongue)

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: Бременоста и годините

Post by mama2 » 26 Mar 2014, 18:14

Морав ова да го поставам овде (thumbsup)
http://www.kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=34793

Zdenka15
Нов член
Нов член
Мислења: 37
Придружен: 03 Mar 2014, 16:14
Им се допаднал: 14 пати

Re: Бременоста и годините

Post by Zdenka15 » 27 Mar 2014, 21:42

Нема старост за да се стане мама хехехех нормално се знаат годините кога е најдобро но мислам дека жената сама си знае кога и е доста и кога е стара за да остани бремена, кај Др.Таше во Плодност видов бремена жена која бајаги беше постара и кога ја прашав имала 46 години па бременоста и била засега во ред влезена веќе во 8-ми месец така да само треба да се најди соодветниот гинеколог и се ќе биди како што треба.... (thumbsup)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: Бременоста и годините

Post by belomorka » 27 Mar 2014, 22:12

vesela ne sum ti go pro;itala тој пост и многу ме заинтересира, сега ке го побарам, а кажи ми како се вика таадокторка ја ке ја напишам со име и презиме на фејсбук сите да ја прочитаа а можеби и ке отидам кај неа во ординација да видам мене што ке ми каже .како што сум со краток фитљ веке некое време ке и ја одземам лиценцата за работа. глупача.

andrea
Редовен член
Редовен член
Мислења: 297
Придружен: 22 Oct 2013, 14:07
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Бременоста и годините

Post by andrea » 27 Mar 2014, 23:25

Lele Vesela,istoto i mene mi se sluci i toa vo Germanija,mada rusinka e doktorkata...ne ocekuvaj nekoe cudo na 40godinini,uzivaj vo zivotot so i bez deca i bla,bla-taka apla mi rece... (ner) jas izlegov od ambulanta so krokodilski solzi i mm sakase da se rasprava so nea,ama jas ne ja smeniv i si resiv da i dokazam deka i cuda se slucuvaat (smile) .Fakt e deka se e potesko odkolku na 20 godini,ama ne e nevozmozno...moja najdobra drugarka ima 42 godini i eve sega sekoj den ja cekame da se porodi,i uste edna vo makedonija moja prijatelka uste eden mesec i e termin ima 40 dogini...jas ne go prifakam toa,a ovde sekojdnevno gi gledam so decinja,mislis babi im se,a oni gi vikaat mama...Koga ke procitam vaka,iskreno se sramam sto studirav medicina...katastrofa

Одговори

Return to “Бременост”