Бременоста и годините

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Бременоста и годините

Post by Filigran » 28 Mar 2014, 21:46

Јас воопшто не се согласувам со тоа дека на 41 год жената е стара. Има примери не само што сме читале туку и непосредно во нашата околина. Навистина мислам дека децата не подмладуваат. Па замислете колку ќе бидеме во тек со времето на постари години кога останатите кои одамна станале родители можеби нема да знаат такви работи. На пример технологијата. На децата главна преокупација им е тоа, а за да бидеме во тек со нив ќе се трудиме и ние да научиме. Ете ви една предност. Па учењето, па модата, па љубовта............... (joy) (joy) (joy)
Јас имам 35 год. и кога моето дете ќе биде тинејџер јас ќе имам 50 год. Прочитав и гледам слики колку младо изгледате. Мене ми даваат минус 10 год и се смеам дека така ги темпирам, како ќе одам на родителска, па не сакам да го срамам детето (rolll)
Затоа девојки препуштете се , Господ си ги реди работите како што треба.
Многу време трошиме на грижи, а некаде прочитав дека тоа е залудно потрошено време, бидејќи и онака ништо не може да се промени (tongue)
Извинете за долгиот пост, ама мислите сами идат.
Ве сакам сите (big-hug) (big-hug) (big-hug) (big-hug)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Бременоста и годините

Post by RedRose30 » 28 Mar 2014, 22:00

Тоа е филозофијата на животот опишана на разни начини - да се живее моментот - сегашноста, потрошено време за тоа што би било во иднина или што поминало е залудно потрошено време. Да се радуваме на убавините што секојдневно ни ги пружа животот. Во врска со годините денес толку се поместени границите, што не сме исклучоци. Ќе бидеме стрпливи, само за убаво нека е (re)

elieli75
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 03 Mar 2014, 20:12
Му се допанале: 10 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Бременоста и годините

Post by elieli75 » 29 Mar 2014, 11:18

JAs imam 38 godini i ic ne se zamaram sto moite vrsnicki imaat i po dve golemi deca, samo go molam Gospod da ne me zaboravi i mene a za drugoto ic ne se zamaram, bidejki znam zeni koi se mnogu pomladi a ustvari mnogu postari izgledaat zatoa sto tie samite taka se cuvstvuvaat i znam samo edno kako se ti licno osekas taka i izgledas ako se osekas stara i na 25 moze da izgledas stara taka da ic ne se zamaram so godinite samo da ni dade Gospod i nas, na nekoi porano na nekoi pokasno Gospod im dava vazno neka ni dava i so sreka na site

Zdenka15
Нов член
Нов член
Мислења: 37
Придружен: 03 Mar 2014, 16:14
Им се допаднал: 14 пати

Re: Бременоста и годините

Post by Zdenka15 » 29 Mar 2014, 15:15

Така е...само да даде господ и да е живо и здраво па годините се најмала пречка вољата е битна и како што велат се е до нашата психата.....немој да се секираш господ има план за сите нас... (lovet)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Бременоста и годините

Post by Happy^_^ » 04 Apr 2014, 12:19

На моја пријателка сестра и има 44 години, 3 неуспешни инвитра, 2 спонтани и две дечиња од 4 и 2 години по природен пат кога веќе се откажала значи едното на 40 а другото на 42 родено (smile)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Бременоста и годините

Post by Vesela » 04 Apr 2014, 14:11

Значи неможам да ги разберам. Повторно ќе кажам баба ми пред 70 години го родила чичко ми на 47 години, дома без доктор, со една селска бабаица. На ваков напредок на медицина не е нормално да кажеш касно ти е за дете. Точно јас кога тоа ќе има 20 години , јас ќе имам 60 години, ама тоа не никаква пречка особено во денешниот модерен свет. Така да ова ми е за памет, да не слушам многу, многу доктори и слични на нив. (tap)

Мирослава
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 09 Apr 2014, 10:55
Им се допаднал: 6 пати

Re: Бременоста и годините

Post by Мирослава » 09 Apr 2014, 11:08

Секогаш ги читам скоро сите теми од форумот, не сум пишувала до сега, ама навистина не можев да се воздржам сега. Јас сум 34 недела од бременоста и имам 40 години. Првото дете го родив на 26, а второто ете господ сакаше да биде на 40. Можам само да кажам никогаш не е доцна да се биде мајка. Им посакувам на сите кои сакаат бебе желбата веднаш да им се оствари. И не губете надеж, зато што како велат „ Господ може да забави, ама не заборава “.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Бременоста и годините

Post by Happy^_^ » 09 Apr 2014, 11:35

Супер Мирослава што пиша, убабо е да се прочита вистинско искуство (smile) Нека ти е живо и здраво детенцето и со лесно да ја истераш втората бременост до крај (love5)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Бременоста и годините

Post by Vesela » 09 Apr 2014, 12:57

Браво Мирослава, да е живо и здраво детенцето и со лесно бременста.

Flower-Angel
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 18 Mar 2015, 13:04
Location: Denmark
Им се допаднал: 5 пати

Re: Бременоста и годините

Post by Flower-Angel » 14 Apr 2017, 18:34

Познавам многу што првото дете го добиле после 40тата, а една го добила на 50 години. Инаку првото го добив на 26 години, а сега сум бремена со близначки и ќе ги родам на 28.

Одговори

Return to “Бременост”