Мачнини во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Milicko93
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Aug 2014, 13:29
Им се допаднал: 2 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Milicko93 » 29 Aug 2014, 15:00

Ginekologot mi rece takva ti e bremenossta organizmot taka ti ja podnesuva ako povrajkas poveke od 4 pati dnevno sistem da mi stavat i toa e toa ..Ali kako i da e sepak fala :) (big-hug)

0807Oh
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Oct 2014, 11:08
Им се допаднал: 1 time

Re: Мачнини во бременоста

Post by 0807Oh » 11 Oct 2014, 13:31

Zdravo:)
Eve me za prv pat i mn da ve pozdravam!:)
Inaku sum 7ma nedela i premnogu mi se gadi vo tekot na celiot den:(Ako sum gladna mi se povraka,ako ne jadam isto...i vo tekot na celiot den sum grogi.pomagajteee...:( :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Lejla7 » 11 Oct 2014, 20:45

Isto mi bese i mene, i isto pocna od sedma nedela. Sega sum 17 nedela i malku mi e podobro iako po obroci pak mi e tesko, no ne do tolku ili pak sum se naviknala.
Probaj po jadenje da se dvizis, da ne legnuvas ili miruvas. Moze kisela voda malku ke ti pomogne. I nikako so prazen zeludnik, grickaj nekoja biskvita ili keks. Znae da potrae no ili ke se naviknes ili ke pomine. Stom ne povrakas, dobro e.
Pozdrav i se najdobro

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Filigran » 12 Oct 2014, 04:19

Здраво девојки,
нормално е да ви се гади и со полн и со празен желудник. И мене така ми беше, ако се најадам мислам готово ќе повратам, ако не се најадам си велам не е ни ова во ред.
Јадете мали оброци, на бебето не му треба да јадете за уште еден. Тоа си зема колку му треба, на контроли ако е се ок нема потреба за грижа. Јас во текот на цела бременост апетит никаков, дури во 9 месец малку повеќе ми се јадеше а најмногу изедов 1 минуае пред да ми пукни водењакот. (rolll)
Шеткајте, користете го убавово време, рака нема да ви се лоши веднаш после оброкот. Пијте свежо цедени сокови, помагаат.
Имајте лесни бремености сите, галнете ги мешињата, ова е најубав период и уживајте, брзо минува. Нема да ви се верува кога поминало (grupna-gushka) (grupna-gushka) (grupna-gushka)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Lejla7 » 12 Oct 2014, 10:56

Mali ili golemi obroci...ili ic obroci, macninite pak gi imav.
Jas vo princip ne se prejaduvam i jadam po nekolku mali obroci na den ( za dvajca nikogas ne sum jadela do sega barem (smile) ) pa pak mi bese tesko. Kaj nekoi zeni takva e bremenosta i nisto ne pomaga. Ovosni sokovi ne mozam vo usta da stavam, tesko mi bese i od niv, no ovosje si jadev svezo i si jadam, a jabolkite posebno mi odat.
Setanjeto navistina pomaga ponekogas, no imalo denovi koga sum mislela deka i na ulica ke povratam od sto mi bilo loso. Za sreka, toa ne mi se sluci, se vozdrzuvav pretezno zaradi terapijata sto ja primav.
A za najgolemo cudo, najmalku loso mi bese vo denovite koga odev na eho. Togas se mi pominuvase (smile)

0807Oh
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Oct 2014, 11:08
Им се допаднал: 1 time

Re: Мачнини во бременоста

Post by 0807Oh » 12 Oct 2014, 19:39

Za ubavo e mora da izdrzime:)

0807Oh
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Oct 2014, 11:08
Им се допаднал: 1 time

Re: Мачнини во бременоста

Post by 0807Oh » 12 Oct 2014, 19:41

I bademite pomagaat ama denes ni kisela voda ni bademi,nistoo:( :)ke izdrzime!:)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by maried » 12 Oct 2014, 21:08

Мене ми помагаше цеден лимон. Пиев сигурно 5-6 пати на ден.

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Girl » 13 Oct 2014, 07:46

Јас искрено не најдов лек во ништо. Само лежење ми помагаше, да не се мрдам, дури и тогаш повраќав. Надвор, дома, ми се случуваше многу пати на сред возење да го тегнам мм да застане за да повратам од што не можев да издржам... Тоа е, и јас мислев никогаш нема да помине, ама поминува... Со лесно мамички, издржете, вреди нели? :)

0807Oh
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Oct 2014, 11:08
Им се допаднал: 1 time

Re: Мачнини во бременоста

Post by 0807Oh » 14 Oct 2014, 12:44

Pak jas:)od vcera nekako mn mi se namalija macninite sto duri sum zasekirana dali e se vo red ?!:(se uste mi se gadi od pomislata na mnoguuu vidovi hrana no onie losi macnini nekako kako naglo da isceznaa...se nadevam se e ok!!!(-.-)utre sum na pregled no do togas ke poludam :(

Одговори

Return to “Бременост”