Мачнини во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Girl » 09 May 2014, 17:34

Девојки јас бев кај гинеколог да се консултирам за мачнините зошто многу ми беше лошо. Ми препорача пред секој оброк да пијам по еден бедоксин, не штетат воопшто и мене многу ми помогнаа. Тања и јас како тебе си зедов боледување и дома малку по малку успеав да си помогнам. Се надевам ќе ви помогне и вас (big-hug)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by imambebe » 10 May 2014, 07:18

Lejla си заборавика на мене. Јас немав ни М од мачнини, дури еднаш и на Митко му реков зошто не повраќам, не ми се лоши и ми рече- биди среќна што е така, не си барај беља.
Те гушкам најсилно.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by kit-kat » 10 May 2014, 07:52

И јас морам да се замешан во муабетов, само заради трудниците кои немаат мачнини да спијат на раат.
Јас во синко бремена немав ни С од симптом освен што ми се спиеше.
Мачнини не знаев што се ,јадев како правосмукалка (smile) .
Во вторава бременост имав поизразени симптоми како гадење и немав апетит, но не заврши добро.
Затоа ќе ве (kup) и препорачам да не барате ништо туку да си уживате во овие Благословени месеци со даровите во мешињата (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Happy^_^ » 10 May 2014, 13:17

Неда Јован нормално е. И јас тој период викав добро е поминаа па оваа недела пак се мачам со главоболки и мачнини :)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Filigran » 10 May 2014, 15:31

И јас така си мислам , што си барам беља. Секако не сакам да повраќам, а кој сака Божеее (scared) А деновиве кога ќе станам ми доаѓа нешто како пред повраќање ама тоа со миењето заби (w1)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by saska075 » 10 May 2014, 16:18

Јас мислам дека рекорд држам за А-СИМПТОМАТСКА бременост. Верувајте ниту еднаш во 9 месеци не повратив, немав мачнини и само неколку дена киселина друго ништо. Дури и бебушот претерано е мирен и затоа сум постојано на штрек. Прв пат го осетив да мрда дури во средината на 7 месец. ВЦ одам највеќе 6-7 пати во текот на денот и ноќта и ред други работи. Затоа ви викам-иако и јас сама сум песимист дека се е во ред иако немате симптоми. Земете ме мене за пример.

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Girl » 12 May 2014, 12:28

Јас најдов да давам совети за мачнини кога си лежев дома и убаво ми беше (cry1) Денес прв ден на работа после недела одмор а до сега 10 пати повратив :( и вода да се напијам ја повраќам :(:( ни бедоксин не помага (cry1)

Ilina
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 23 Aug 2014, 13:21

Re: Мачнини во бременоста

Post by Ilina » 24 Aug 2014, 17:25

auuu e od toa utrinski macnini i nema poloso,jas sekoj den koga ke stanev za na rab sum povrakala i toa vodickata od zeludnikot eden den zolto eden den zeleno pogadno amin...ama eve sega pomina i ne povrakame i ne ni se gadi poveke ,sega se jademe ,veke sme za 1 ned.5 polni meseci i bebeto pocna da mrda mnogu rano uste na 4ipol i mnogu e smesno koga se vrti od edna na dr strana... dance

Milicko93
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Aug 2014, 13:29
Им се допаднал: 2 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Milicko93 » 29 Aug 2014, 14:01

Zdravo mamicki ..Jas sum nova na forumot .Bremena sum 4ipol meseci i non stop povrajkam :/ Pijam bedoksin celo vreme ama nema nikakov efekt Imam i mnogu bolki vo stomakot kako da me seci nesto stavam celo vreme utrogestan no nisto ..Dali moze nekoj da mi pomogne ?? :)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Filigran » 29 Aug 2014, 14:20

Миличко, добредојде и со здравје да си ја износиш бременоста. Знам дека кај некои трудници се случува да повраќаат 9 месеци, некои воопшто не. Јас би ти препорачала да се консултираш со твојот гинеколог, оти тука можеш да добиеш само утеха и некое советче. За да ти биди мирна совеста најдобро на лекар. Поздрав и галка за меше (bu) (grupna-gushka)

Одговори

Return to “Бременост”