Мачнини во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Girl » 14 Apr 2014, 21:04

Ајде и јас да се пријавам тука:) последниве два дена почнаа нагони за повраќање и гадење особено утрово ... Од кога каснав нешто одма осетив олеснување... Нека расте мешето, ќе издржам јас (bu)

tanje_a
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 27 Oct 2013, 15:20

Re: Мачнини во бременоста

Post by tanje_a » 01 May 2014, 21:32

Мамички и идни мамички...Јас имам многу ама стварно многу јаки мачнини дури лудило ме фака..15та недела сум ама 3 пати имам лежено во болница со инфузии од што повраќам многу. Дали некоја има вакво искуство за да си помогнам да ги намалам малце..матичниот ми пиша некои лекови за киселини за лижење ама немам секогаш киселини.Викаат нели треба да се намалат како мине периодот ама кај мене ич не се намалија и нон стоп сум на боловање не можам ни на работа да одам...Секое искуство ми е добродојдено :)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by SMESKO » 01 May 2014, 21:36

tajne lekot so nane e za kiselini vo zeludnik- se upotrebuva 10 dena......sekoe utro na gladno se zema nane ( sitno od kesickite caj sto se kupuvaat- od 1 do 2 kesicki ) na mala kafena lazicka ( na vrvot od laziceto- kolku maloto nokte na race ) se pie so voda jas po potreba pak si go povtoruvam ama od prviot pat posle e lesno - moze da ja fatat slabi kiselini i so Mineralna Voda ke moze da si gi leci
незнам колку би ти помогнало,една моја другарка со ова ги реши сите проблеми,пробај(ако немаш пробано до сега),можеби ќе ти помогне,друг совет немам,а и се надевам дека во скоро време ќе ти поминат мачнините (big-hug)

tanje_a
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 27 Oct 2013, 15:20

Re: Мачнини во бременоста

Post by tanje_a » 01 May 2014, 21:43

Ох сонце мое имам со чаеви пробано , нане , камилица..бисквите во текот на нокта ајде да не биде гладен желудникот, дури во текот на ноќта кај 2-3 станував леб и маргарин да мачкам оти до 13та недела чај и леб и маргарин само поденсував и тоа веќе не помага..едноставно од се ми се гади..сите трудници се поправаат јас слабеа..дури сега ставив 900 грама дури смешно е ама тоа е..Стварно сум уморна нон стоп повраќам..а ако не повраќам ужасно ми е тешко..се се чудам како ќе ме биде до крајот :) Не знам јас кога ќе уживам во бременоста оти стварно се намачивме дури затруднам...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Мачнини во бременоfста

Post by Lejla7 » 02 May 2014, 15:52

Jas se zacitav nesto kaj trudnicite i se zamisliv...
Necija doktorka kazala deka ubav znak e da se imaat macnini bidejki toa znacelo deka embriogenezata se odviva kako sto treba. Ami ako ne ti se losi, znaci nesto ne e vo red?
Prasuvam zatoa sto pri moite bremenosti (koi za zal bea so kratok vek), ne pametam nesto posebno da mi se losese.Moze taka po jadenje mi bilo malku tesko no ne do tolku. Dali toa bilo znak deka nestata ne odat kako sto treba so plodot?
Od druga strana, imam nekolku prijatelki koi nemaa nikakvi macnini, a rodija zdravi i pravi bebinja.Ne znam sto da mislam.

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by snegulka83 » 02 May 2014, 16:01

Леле Лејла како можиш така да си помислиш (scared). Кај секоја е различно зависи од организам до организам,и кај иста жена 2 бремености можи скроз да се разликуваат. Викаш сестра ти е лекар прашај ја и јас сум медицинско лице и знам дека е така. Докторите така викаат за да не се секираат трудниците.

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Neda_Jovan » 02 May 2014, 16:05

Lejla jas pisav za toa - doktorkata taka mi rece - no nema vrska ako ne ti se losi deka nesto ne e vo red (love5) (love5) (love5) - Milicka SE E VO RED I TAKA I KE BIDE. Jas znam eden kup moi drugarki (srekliki) koi nemaa ni M od macnini i pravi zdravi deca si rodia. Jas so taa izjava na doktorkata moja si se tesam za macninive koi se pravi macnini. Ti uzivkaj si i gali si go meseto (big-hug)
Sakav na Tanja da i predlozam - da proba za macninite - voda so nekolku kapki limun - mene mi pomaga od vreme na vreme (ama ne koga se ima kiselini)
pozdravce

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Lejla7 » 02 May 2014, 16:10

Sto ke ja prasam Snegulka, znam deka ke mi vika kako i ti (smile) Eve za mene (fr) Na neroden Petko kapa mu krojam
Sakav da slusnam iskustva...oti uste ovaa griza mi nedostiga vo nizata (ner)
NedaJovan, jas se uste ne sum bremena, no se nadevam deka ke vi se pridruzam eden den, fala za odgovorot (a2)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Neda_Jovan » 09 May 2014, 13:14

Devojki, imam li pricina za griza - od vcera nekako mi se namalija macninite - ne deka gi nema tuku se namaleni - pa na momenti pak ke mi dojde tesko - dlaboko disam i sl...se uste e prisutno - toa posle jadenje vo ustata da osekam gadenje....
prethodno epten mi se losese - ne povrakam ama macnini strasni. Sega sme 8 nedela od utre vo 9ta .,...
fala

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Filigran » 09 May 2014, 13:48

Неда Јован, поминуваат мачнините мила. Не грижи се.
А и јас таква сум, се грижам зошто се чувствувам многу убаво, немам симптоми, ги барам .......Мм ми вели па тоа е убаво, јас си знам ама мозоков изгледа не (w1)
Ај да си мислиме на убави нешта, (joy)

Одговори

Return to “Бременост”