Бременост после царски рез

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Бременост после царски рез

Post by Martinka » 22 Oct 2016, 08:48

Здраво мајки,
Би сакала да ве прашам за тое што родиле со царски после колку време останавте повторно бремени?
Кас се породив во јуни, веќе во август добив прв циклус, во септември последна менстр.16.09 , и сега овој месец веќе ми касни неколку дена..
Се мислам деновиве и еден тест да направам..
Има ли некока слично искуство?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Бременост после царски рез

Post by SMESKO » 22 Oct 2016, 15:39

Мартинка а вие сте ја згрешиле работата па што се сомневаш на (t3) (love5) (love5) (love5) Јас сум со царски и останав трудна после 1 год и 7 месеци далеку повеќе од она што ти ќе бидеш,ако биде (tongue) епа вака тоа е моето искуство а познавам и случаеви како твојот и нема да имаш проблем пак за царски поинаку и нема шанси да те породат.Па кажи какви ќе бидат резултатите од тестот и ако е позитивен дај да славиме (joy) (joy) (joy)

Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Бременост после царски рез

Post by Martinka » 22 Oct 2016, 17:12

Леле се си викам ај денес утре тест ама морам да видам да не ми е во мисла..ваљда лд прва си викам ме ја згрешивме одма :( ( со оглед на тоа дека 3 години за првото работевме на случајот)
Али никад не реци никад :)
Ајде ќе кажам што ќе испадни

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Бременост после царски рез

Post by milena15 » 23 Oct 2016, 20:38

mnoooguu e rano ako si bremena sega, godina do dve se preporacuva posle carski. Jas se porodiv prirodno pa mi rekoa minimum 6 meseci za nova , a najdobro godina, da si se stabilizira i organizmot i matkata za toa vreme.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Бременост после царски рез

Post by SMESKO » 24 Oct 2016, 09:50

Добро ако е вистина се она што го зборуваат др тогаш и после мисед или абортус се чека 6 месеци до 1 год а јас лично останав одма после 1 минструација и еве ја здрава и жива мојата ќерка и не сум сама има милион други случаеви како мојот(значи имав мисед во 4 месец и бев породена природно со сите марифети),ете и Пеперутка ако прочита ќе пиши дека ги роде двата сина со царски и самата има кажано дека немала проблем.

И ако е (t3) што треба да направи по твое милена или што ти би направила (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Бременост после царски рез

Post by Debora » 24 Oct 2016, 10:19

Има многу овакви примери на форумов. Не одат работите секогаш по планираното, некогаш се забрзани. (smile) Не можам да најдам тема, ако прочита Пеперутка ќе знае каде се тие постови - она го знае напамет форумов. (kup)
 ! Message from:
На форумов се пишува на кирилица!

Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Бременост после царски рез

Post by Martinka » 24 Oct 2016, 15:30

Негативен тест..циклус нема на повидок, требаше на 11 да добијам...
Ќе почекам уште малку можеби циклусот нешто се регулира ( претходноте две менструации после пораѓај ми беа редовни) па ќе водиме..
Знам дека е рано и мене гинекологот ми советуваше пазење најмалку 1 година али ајде ќе водоме што ќе излезе на крај :)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Бременост после царски рез

Post by milena15 » 24 Oct 2016, 16:55

SMESKO wrote:Добро ако е вистина се она што го зборуваат др тогаш и после мисед или абортус се чека 6 месеци до 1 год а јас лично останав одма после 1 минструација и еве ја здрава и жива мојата ќерка и не сум сама има милион други случаеви како мојот(значи имав мисед во 4 месец и бев породена природно со сите марифети),ете и Пеперутка ако прочита ќе пиши дека ги роде двата сина со царски и самата има кажано дека немала проблем.

И ако е (t3) што треба да направи по твое милена или што ти би направила (confus)
zarem e isto missed i carski kade sto se sece matkata? I jas imav missed i posle 4 meseci od nego zabremeniv ne mi ni rekoa da pazam, a sega posle poragajot ubavo mi potencirase doktorot znaci ima nekoja razlika. Ne znam sto mi se nafrluvas , jas nisto ne bi napravila zasto ednostavno bi vnimavala da ne dojde do toa duri iako znam deka tesko ostanuvam bremena i imam problemi sepak bi vnimavala zasto ne se znae .
I priroden poragaj so carski ima ogromnaa razlika. Ranata kade e seceno uste ne zarasnata da pocne pak da se siri voopsto ne e dobro.
A, od primeri ne se vodam. Sekoj organizam e razlicen i ne sekoj proaga super, toa mi se ima mnogupati pokazano.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Бременост после царски рез

Post by Lejla7 » 24 Oct 2016, 17:08

Зa жaл, секoгaш не се плaнирa Миленa. Еднo е штo препoрaчувaaт лекaрите, aмa реaлнoстa е другa. И јaс кoгa јa прaшувaв мoјaтa мaтичнa кoгa мoже пaк бременoст пo цaрски , ми рече - препoрaчливo е гoдинa-две, меѓутoa имaм мнoгу пaциентки кoи oстaнaле бремени и пoрaнo, пa изнoсиле успешни бременoсти.

И јaс неплaнирaнo oстaнaв бременa 1 гoдинa и 2 месеци пo цaрски и немaм нaмерa дa гo врaќaм бебетo. Мoже и не сме се пaзеле, aмa пaк и дa ми кaжувaше некoј декa сo истрoшенa резервa нa јк и еден единствен oднoс тoј месец ќе oстaнaм бременa, сaмaтa немaше дa му пoверувaм. Гoспoдoвa рaбoтa.

Ме следaт пoвеќе специјaлисти, a бев и кaј Димчев вo Систинa, пa и тoј не беше ич aмa ич зaгрижен пoрaди скoрaтa бременoст.

Не лути се нa Смешкo. И мене ме пoгoди тoa штo си и гo нaпишaлa нa Мaртинкa, зaтoa штo - пaзелa не пaзелa - штo дa прaви aкo е бременa? Сaмo сo Гoспoд нaпред.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Бременост после царски рез

Post by SMESKO » 24 Oct 2016, 17:34

Милена знаев дека погрешно ќе ме сфатиш и како било не ми е гајле,јас сум со царски мене нема потреба да ми кажуваш како зарастува раната и какви последици има од него затоа што го поминав.Од примери никогаш не се водиме никој само да знаеш дека имам близок случај на 2 царски на една жена роде и одма остана (t3) со второто.Затоа сакав да ја охрабрам и да и кажам дека има случаеви како тој и нејзиниот и дека нема потреба да се потресува ако е (t3) да мисли на најлошото и кога немаш водено борба за да добиеш бебе ништо незнаеш,си се мачела ли ти?Си ставала инекции си се боцкала си пиела секакви витамини и се не какви апчиња?Извини ако си водела таква борба како таа свака ти част за изнесениот став.Јас го немам поминато тоа а му симнувам капа на секој кој поминал низ тој трнлив пат.

Што требаше да и ре4ам- а неее..ќе абортираш,е извини ама она што е дадено од Бога не треба да се пречи туку да се пре4ека со добредојде.

И никој не ре4е дека мисед и царски е исто,ја кажувам вистината за др чии ставови се различни.Мене др ми рече 6 месеци за нова (t3) а во Плодност ми рекоа дека одма можам да останам (t3) и сега?Тоа сакав да го кажам.

Одговори

Return to “Бременост”