Отоци за време на бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Отоци за време на бременоста

Post by Annabel » 06 Feb 2010, 14:12

И во двете бремености ми се појавија отоци...Сега сум како бумбарче....Првиот пат беше лето, па си носев папучи, ама сега имам уште едни патики што едвај ме собираат (sad1). А не јадам солено, нити пак пијам газирано. Само вода пијам негазирана.

Rossana
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 05 Apr 2010, 06:34

Re: Отоци за време на бременоста

Post by Rossana » 11 May 2010, 00:17

Jas nemav

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Отоци за време на бременоста

Post by Kalince » 11 May 2010, 16:33

Sega za sega ne mi se pojavija nekoi drasticni otoci. Nekogas koga sum podolgo vreme na noga, znaat da mi potecat malku nozete, ama sosema malku. Ke vidime do kraj kako ke bide. (smile)

Lile
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 14 May 2010, 00:27

Re: Отоци за време на бременоста

Post by Lile » 14 May 2010, 23:29

Кога ќе ми текне колку ми беа отечени нозите (scared) Ем летно време а пак ништо не ме собираше.Се сеќавам одам кај една пријателка во продавница за чевли и ме прашува што ми треба (confus) А јас и викам било што само дај нешто што ќе ме собере (laugh1)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by Happy_Mommy » 19 Aug 2011, 19:13

Koga stojam podolgo vreme mi otekuvaat samo gluzdovite. Ke vidime do krajot kako ke bide, se nadevam ke nema problemi :)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by davidkjara » 03 Aug 2012, 14:54

kolku rano imam otoci 7 ipol nedeli napraviv sekakvi ispituvanja seker mokracapritisok se e super ama ja sum kako balooon odvaj cekam letovo da zavrsi imam sreka sto od 3ti ke bidam vo esen odsekogas mrzam toplo ali sega epten bebusot ke bide proletno detence uste malce pa ke si se greeme so kebence (rad)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by Nespretna » 15 Oct 2012, 01:41

Вчера прв пат ги приметив. Нозе, раце, лицето цело, се ми беше подуено. Се тешам дека цел ден бев на нога, па може да е од тоа. Еве денес цел ден помина, и малку само ми се намалени. Солено јадам, ама не претерувам, смао колку да не е блуткаво. Газирано не пијам.
Нема ли некое решение за отоциве? Или така фино само треба машки да издржиме до крај??

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by davidkjara » 15 Oct 2012, 02:18

Nespretna ja celi 3 meseci imav otoci mi pomagase samo masazata so krema neka te masiraat od stapalata do kolenata i pij magnezium direkt

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by Hera » 19 Oct 2012, 16:28

Неспретна јас имав отоци уште од 4 месец. Тие се проблем ако имате покачен крвен притисок. Во тој случај соленото се исклучува скрос од исхраната. Јас сум цел живот со низок па не беа некој проблем, освен изгледот нели. (smile) Совет од матичната ми беше да одмарам со нозете качени на нешто повисоко, дури и во канцеларија да седам со кренати нозе што беше неможно и пиење многу вода. Среќа беше лето па поминав само со еден поголем број на папучи. Значи ако имаш висок притисок трк на лекар, ако немаш машки издржи, посебно кога сите што ги познаваш ќе те гледаат загрижено со ококорени очи. (smile) А масажата те следува уште кога се појавила точкичката, не ти пиша матичната рецепт? (rolll)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by Nespretna » 20 Oct 2012, 01:54

Hera wrote:А масажата те следува уште кога се појавила точкичката, не ти пиша матичната рецепт? (rolll)
(rolll) (rolll) (rolll) (rolll) Ќе му ја пренесам рецептава од тебе на мм. (rolll) (rolll) (rolll) А за отоците, сега сум ОК, само тогаш ми беа, ама изгледа оти навистина бев 2 дена на нога. И наредниот ден цел ден бев отечена, а после еве, пу пу пу, се е како што треба. Инаку и јас сум со низок притисок, па ете, тоа ми е една олеснителна околност за да не се секирам.
Фала Хера, фала најмногу за рецептата (tongue) (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)

Одговори

Return to “Бременост”