чувство на затегнат стомак во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
volce
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 11 Aug 2010, 09:29

чувство на затегнат стомак во бременоста

Post by volce » 11 Aug 2010, 09:40

Здраво,
Нов член сум на форумов и стварно ми е драго сто можам да споделувам искуства и совети со другите идни мајки.
Бремена сум 4 месец и имам една нелагодност што навистина не можам да си ја објаснам, а почнува и да ме нервира опасно :) цело време го чувствувам стомакот тврд и толку многу затегнат што не можам ни убаво исправено да одам. Седењето по 8 саати на работа ми претставува тежина и тоа уште повеќе ми отежнува. само кога лежам се чувствувам добро, а од тоа се плашам зашто ми е страв да не се залежам многу па породувањето да не ми биде тешко.
Ве молам, ако некоја мајка/идна мајка има/ла слични симптоми да ми каже барем дека не сум единствена.

Ви благодарам

Denicka
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 01 Aug 2010, 00:18

Re: чувство на затегнат стомак во бременоста

Post by Denicka » 11 Aug 2010, 11:09

zdravo volce. jas sum 6 mesec. i custvoto na zategnat stomak ke te sledi do kraj na bremenost. ne e nisto strasno. eve tokmu sega moeto bebule se vrti na site strani i non stop mi e zategnat stomakot. ne mora da lezis celo vreme, ama barem za odmor. probaj da spies vo polulegnata polozba. tolku od mene, se nadevam ti pomognav. i cestito na bremenosta (smile) (con)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: чувство на затегнат стомак во бременоста

Post by kikica » 11 Aug 2010, 11:12

Volce ne si sama i jas bas taka go osekam stomakot i toa uste od sega a samo sto vlegov vo 2 mesec, go prasav doktort i mi rece deka bile normalni takvi pojavi posebno ako si nemala stomace prethodno t.e si poslabicka. jas si kupiv maslo protiv strii na prirodna baza i koga ke se namackam mi omeknuva kozata i ne e tolku zategnata ;)

volce
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 11 Aug 2010, 09:29

Re: чувство на затегнат стомак во бременоста

Post by volce » 11 Aug 2010, 12:01

Fala vi Denicka i Kikica za odgovorite. dobro e da se znae deka ne sum edinstvena, i odma nekako mi stana podobro:) utre sum na lekar, edvaj cekam da go vidam bebeto.

Done
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 08 Jul 2010, 11:39
Им се допаднал: 4 пати

Re: чувство на затегнат стомак во бременоста

Post by Done » 18 Aug 2010, 09:28

Pozdrav i od mene do site,

i jas imam slicno cuvstvo i si go pripisuvam na 8 casovno sedenje i da kazam po koja napnatost za toa vreme vo smisla koncentracija vo rabotata.Citav deka treba da pravime pauzi na dva tri sati da se prosetame 15 min. na svez vozduh najdobro . I onaka koj raboti na komjuter zaradi ocite i polozbata na teloto se preporacuvaat pauzi. Si velam a kako e na zenickite koi stojat na rabota , ili onie na masini koi mora da se navednat pa vrsat pritisok dopolnitelen na stomakot ili onie sto se dvizat postojano vo smisla da posluzuvaat... i taka natamu ... se tesam deka sepak na nikogo ne e lesno i treba covek da se prilagoduva...

elka
Нов член
Нов член
Мислења: 31
Придружен: 24 Nov 2010, 17:02

Re: чувство на затегнат стомак во бременоста

Post by elka » 02 Dec 2010, 07:57

Zdravo
Jas sum vo 8 mesec od bremenosta i pocnav da osekam kako mi se tegne stomakot moze zasto veke e mnogu golem se mackam so razni kremi ama nisto ne pomaga nekogas duri i me boli od sto mi se tegne kozata ama ajde uste malku pa ke se guskame so bebeto (joy)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: чувство на затегнат стомак во бременоста

Post by Ana.I » 03 Dec 2010, 11:48

jas sum vo 6-ti mesec,a stomakot mi e dosta zategnat,mi rekoa deka meseto sega veke pocnuva naglo da raste i zatoa zategnato ja cuvstvuvam kozata,se mackam samo so pavloviceva krema

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: чувство на затегнат стомак во бременоста

Post by ivana28 » 30 Nov 2011, 15:55

Сакав да ве прашам нешто.Јас сум 6 недела и еве денес осеќам во долниот дел на стомакот боцкање на моменти.Ми викаат дека тоа е нормално зашто матката се шири,ама малку ми е страв,па сакав да знам дали е нормално или треба да одам на преглед.

Tinkerbell
Нов член
Нов член
Мислења: 53
Придружен: 09 Nov 2011, 10:38
Location: Opatija, Rijeka, Hrvatska
Им се допаднал: 1 time

Re: чувство на затегнат стомак во бременоста

Post by Tinkerbell » 01 Dec 2011, 08:34

Ivana i mene mi bese taka prvite 3 meseci i otidov na lekar i mi rekoa deka nema mesto za panika se siri matkata i samo mi rekoa da pijam magnezium i nisto povekje. Duri i sea pred nedela dena povtorno mi se sluci istoto na sekoe vrtenje dodeka spijam mislev deka mi se korne nesto vnatre od desna strana i odma utroto na lekar i pak isto mi rekoa da ne se panicam deka normalno e samo mi zgolemija doza na magnezium i sea mi e super (smile)

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: чувство на затегнат стомак во бременоста

Post by ivana28 » 01 Dec 2011, 11:27

Уф,добро е.Јас малку се успаничив вчера зашто ме боцкаше подолго време и неможев дури убаво да се исправам.Ама после тоа ми помина и се смирив (smile) Фала ти многу во секој случај (smile)

Одговори

Return to “Бременост”