Качување на килажа во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Качување на килажа во бременоста

Post by Debora » 24 Nov 2010, 22:33

Ова е важна тема за секоја трудница. (smile)
http://tvoebebe.com/BREMENOST/kacuvanje ... bremenosta
Како стоите со качувањето на тежината? Кога почнавте да качувате килажа?

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Качување на тежината

Post by Ana.I » 26 Nov 2010, 17:13

eve jas ke go spodelam moeto iskustvo so vas,do 20 nedela nemav staveno ni gram na sebe.Se meram sekoja nedela i vo nedelata koga se kaciv na vaga se iznenadiv-sum stavila 2 kg.Ne jadam nisto poveke od ona sto sum jadela i pred da ostanam bremena,niti pak sum nesto strvna,no kilazata se pokaci.No vo poslednite 2 nedeli naglo mi porasna i stomaceto,koe do 18 nedela skoro ne mi se poznavase,a sega veke se poznava od daleku deka sum bremena.Samo se nadevam deka nema premnogu da se zdebelam do krajot na bremenosta,zosto posle ke mi bide potesko da se vratam vo nekoja normalna kilaza

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Килажата во текот на бременоста

Post by Peperutka » 13 Apr 2011, 13:33

Колку килограми накачивте додека бевте бремени и дали после породувањето ги изгубивте?

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Килажата во текот на бременоста

Post by Marina » 13 Apr 2011, 14:18

slednata nedela vleguvam vo 6ti mesec,za sega se skoro 7 kila. ke napravam update vo 9ti,mislam deka ke bidat najmalku 12. i si rekov deka ke si ostavam vreme za vrakjanje vo forma,nema da se brzam.a ubavo e tuka sto mi sleduva kurs za rodilki za vrakjanje vo forma,sigurno ke go iskoristam (smile)
bas me interesira sto ke pisat majkite na ovaa tema,sigurno kaj site e razlicno

luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Re: Килажата во текот на бременоста

Post by luna » 14 Apr 2011, 15:29

верувале или не цели 30 кг качив во бременоста (scared) некако успеав да симнам пола килажа по породувањето и таму стопирав (rolll) повеке не сум симнала а дитети и вежбање почнувам секој ден ама не ги довршувам (fr)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Килажата во текот на бременоста

Post by Mamino_srce » 27 Apr 2011, 23:41

Јас во минатата недела се мерив (сега сум 20) и бев качила 6 кг. од почетокот на бременоста. Сега тоа и не е много, али јас се чуствувам како да сум качила не 6 туку 16 (laugh1). Ама си викам имам уште фора, бидејќи докторот ми кажаа до 14 кг. сум можела да качим. Се надевам нема да ги надминам, па ако и ги надминам, после ќе му ја мислам....

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Килажата во текот на бременоста

Post by Ana.I » 28 Apr 2011, 12:00

јас качив 13 кг во бременоста

Dolores
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 28 Sep 2011, 12:24

Re: Килажата во текот на бременоста

Post by Dolores » 10 Oct 2011, 13:45

Јас сум 8ма недела, релативно е рано...ама да ви кажам драги мои воопшто немам апеит и килажата ми стои 56 кг.Со сила јадам се ОСВЕН ОВОШЈЕТО и уште малку работи....Милсам дека тоа што конзумирам многу течности ме спасува.Примам витамини,незнам колку е доволно али за сето ова ке се советувам на нареден преглед за една недела.

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Килажата во текот на бременоста

Post by Milly » 10 Oct 2011, 17:51

Пред бременоста имав 46 кила, со оглед на тоа што и сум ниска 155 цм (и желба за растење (tongue) ) тежината ми беше нормална. На последното мерење пред 3-4 недели имав 50, а до сега сигурно имам накачено уште минимум 2-3 кила, бидејќи кај мене секое килце се познава а и првпат сум волку крупна па ништо од пантолони не ме собира. И не се замарам колку и да накачам, после породување ќе му ја мислам за тоа, иако понекогаш ме фаќа паника (rolll)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Килажата во текот на бременоста

Post by kikica » 11 Oct 2011, 12:16

Jas pred da zabremenam imav 52-53 kg, posle 12 nedela bremenost imav 48kg zatoa sto mnogu tesko mi bese jadenjeto prvite 3 meseci, no potoa pocnav da si jadam i kaciv do 64-65 kg do krajot na bremenosta, znaci okolu 11-12 kg se popraviv. Posle poragajot vednas slegov na 56, a eve po 6 meseci sum pak 52 (smile) bez dieti bez vezbi, samo so doenje i so zanimavanje so sin mi (smile) moram da spomnam deka dodeka bev bremena pazev sto jadam, ne preteruvav so blago, mnogu malku leb, bez sokovi osven prirodno cedeni, ne jadev za dvajca kako sto velat, i mislam deka blagodarenie na toa niti jas se popraviv niti sin mi imase pogolema tezina od normalnata, a pak od kako se porodiv ne pazam tolku, jadam poveke no ne mi se zgolemuva tezinata najverojatno zatoa sto sme se uste glavno na doenje i site kalorii odat vo mlekceto t.e vo sin mi (thumbsup)

Одговори

Return to “Бременост”