Качување на килажа во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
mamicka1989
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 11 Apr 2015, 02:59
Им се допаднал: 1 time

Re: Качување на килажа во бременоста

Post by mamicka1989 » 14 Apr 2015, 18:54

Хепинес обем мора,а и ти и мариед да ми пишете колку кг сакате и за колку време да смкнете и до среда ке имате режум а ако сакате на емаил ке ви го пуштам подобро пишете емаул позз

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Качување на килажа во бременоста

Post by happiness » 14 Apr 2015, 22:40

Mamicka na forumov ima privatni poraki mozam utre da ti pratam poraka ke stigni na meil koj ti e zapishan koga se logirashe....
Na toj meil da ti pratam poraka...?

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Качување на килажа во бременоста

Post by merlin » 21 Apr 2015, 12:22

Идни мамички имам прашање до вас, јас многу сум разочарана дури депресивна деновиве, значи 15 год немав мрднато од 53 кг а сега сум во 24 г.н +9кг, знам нормално е да се поправам но мене ме секира апетитот, стрвоста само на јадење мислам посебно на благо, па ме интересира како оди поправањето во последното тромесечие, по колку кг качивте последните месеци да знам дали да се жртвувам да исфрлам благо и намалам лепче (sad1), инаку по конституција сум тенка и се што сум поправена виси дури и гуша имам пустено (ner) (comp)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Качување на килажа во бременоста

Post by Lejla7 » 21 Apr 2015, 14:35

Ednas pisav i ke go povtoram sega - edinstvenoto vreme koga "thin is not IN" e bremenosta. Zosto se sekiras Merlin? Jas sum sigurna dekza izgledas prekrasno.Ma kakva gusa...ti si ja pocnala bremenosta koska i koza, normalno e da se popravis. Kolku za uteha, i jas najmnogu se popraviv nekade vo sesti mesec, okolu 8+ bev, a na pocetok na sedmi mesec 10+. Pred poroduvanje imav skoro 17 kg visok, a ne izgledav taka i prekrasno se cuvstvuvav. Nekoi luge se uste ne znaat deka sum bila bremena i se cudat koga ke naucat deka imam bebe zatoa sto ne primetile. A i jas sum cel zivot tenka :)
Na izlsguvanje od bolnica bev poslaba 7 kg, doma do sega oslabev uste 4. Mi ostanuvaat okolu 6 otprilika da simnam, ama toa koga ke smeam da vezbam i vozam velosiped. A kiga sme kaj vezbanjeto,znae li nekoj koga smee da se pocne so vozenje velosiped i kardio vezbi po carski rez?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Качување на килажа во бременоста

Post by ivvi<3 » 21 Apr 2015, 14:53

Знам по 40 дена, ама пак треба консултација со гинеколог. Инаку јас почнав да ја вежбам "Поздрав на Сонцето" јога вежба и убаво се истегнувам. Башка не одзема време, а топи маснотии :)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Качување на килажа во бременоста

Post by merlin » 21 Apr 2015, 17:31

Lejla фала ти на подршката, мене ме приметуваат дека нешто се случува со тоа што ми велат дека сум разубавена (brows) :ymblushing: , може да намала на благо но не се откажувам од јадење, ќе гледам да не претерам, според БМИ најмногу до 16кг можам да качам па здравје ќе видиме.. (piggy)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Качување на килажа во бременоста

Post by Lejla7 » 21 Apr 2015, 17:40

Merlin, momcence e? Ne veruvam vo babini devetini, no vo mojot slucaj se potvrdija, site mi velea deka stom sum tolku razubavena- masko e i taka ispadna (love5)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Качување на килажа во бременоста

Post by merlin » 21 Apr 2015, 18:15

не, девојче (love5) , но на висината ми фалеа кг и сега се пополнувам (laugh1) и сите ме бендисуваат но со мм сме во висина исти а и тој слаб и сега доаѓам покрупна од него (scared) и тој ме депремира, денес пиеме кафе тој јаде торта а мене ми е забрането (sad1), мислам да не се разбереме погрешно само благото ми е збрането (rolll) . се плашам за последно тромесечие но што е тука е, кога не сум активна заради серклажот само по дома сум ништо не трошам, па кај физички па ни психички со ништо не се замарам арно и со +9 сум се тешам.
инаку кога сме кај бабините деветини во прво тромесечие некој период ми се расипа лицето и сите ми викаа ааа кај тебе женско ќе биде, божем ми ја крадело убавината (tongue), значи бабината тука некаде е (w1).

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Качување на килажа во бременоста

Post by ivvi<3 » 21 Apr 2015, 18:21

Мерлин, ќе ти треба време да се навикнеш на новата тежина и изглед:) Меѓутоа, сепак колку можеш исфрли го благото. Некогаш килограмите тешко се враќаат после породувањето, а од благото и немаш некоја корист. Не велам воопшто да не јадеш, само намали. И не се депримирај. Мене сите трудници ми се убави :) Јас до деветти месец се истурав од повраќање, значи до последно и да ти кажам право, им завидував на пополните трудници :) Крајот нѐ ни се наоѓа нас жените. Инаку мене ми велеа разубавена дека сум, а родив женско :)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Качување на килажа во бременоста

Post by Maceto » 21 Apr 2015, 21:40

Lejla јас каде што одам на вежбање јога, инструкторот е првак во аеробик и пилатес и ми кажа дека после пораѓај можело да се почне со вежбање после 3 месец, т.е да се вратиле органите на место, барем тој така ни објасни (big-hug)

Одговори

Return to “Бременост”