Последни денови од бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
brankica
Нов член
Нов член
Мислења: 32
Придружен: 09 Jul 2010, 18:03
Им се допаднал: 2 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by brankica » 18 Mar 2011, 13:07

Dusicki moi!!!
bolkite se prepoznavaat i toa kako..sigurno nema da gi promasite niv...vo momentot se mnogu silni i cesti...ama se izdrzuvaat vo toa jas ve ubeduvam..nisto ne e strasno,samo ve molam bez panika i bez nekakovi negativni misli..samo pozitivno..nema pohrabro i poizdrzlivo nesto na svetot od zenata koja E i KE bidi majka...cela bremenost bev super i denta pred da se porodam bevme na gosti do 19h i si dojdovme i pocnav nekoi pocetni bolki da custvuvam..ne kazuvam na nikogo samo gledam na saatot dali se javuvaat na isti vremenki intervali..bea na 35 min i koga svativ deka toa e toa mu velam na mm pocnuva..toa e sigurno..se slusnav so doktorkata sto bev dogovorena za da me porodi i mi veli ako ne prsni vodenjakot ili ako ne prokrvaris ke sedis doma se dodeka ne pocnat na 5 min bolkite da se javuvaat...i taka dragi moi do 7 sabajle..od kaj 2h nokta pocnaa dosta jaki ama kratki bolki...izdrav taka i vo 7 sabajle pojdovme na bolnica i vo 9 i 15min se rodi nasata MATEA...nasiot najskap biser...NISTO NE E STRASNO I SAMO OPUSTENO I SE KE BIDI OK..POZZ

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by davidkjara » 15 Feb 2013, 18:20

Ajde da ja obnovime malce refres (laugh1) luge moi jas veke se osekam premoreno navistina sto od toa sto dolgo vreme sum doma sega baska od gripovive fufka nigde ne odam, tezinata (scared) tezi a baska veke se plasam na vaga da zastanam site muskuli me bolat (sad1) macnooo koga sum vo krevet pak stomakot mi e polesen od gazot e navistina mi e tesko da se krenam pa i cela bremenost so otoci ja pominav uste od 2 mesec (scared) strasno sreka sto pritiskot samo 2 pati mi se kaci 130 so 90 site mislea ke kacuvam no ne sepak site ovie maki gi pominuvam polesno zosto znam zosto se i sto si cekam Milata na mama da si ja guskam i sea so gazeto koga ke mi se krene vo stomakot samo ja pleskam nezno (love5) i i vikam mocla edna samo koga ke iskocis ke te grickam srce na mama uste malce (joy) dance

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by anabejbi » 13 Nov 2013, 16:07

Како поминуваат деновите се повеќе не ми се верува дека во скоро време конечно ќе имам мое бебе во рацете (rad) . Го гледам мешето и почнуваат да ми се мешаат различни мисли од тоа како ќе ми недостига до тоа како конечно ќе имам дел од мене (b4) кое толку многу го посакував и поминав еден долг и тежок пат кој се ближи до крајот и кој веќе почнувам да го гледам dance .
Поради сите компликации свесна сум дека нема да одиме до крај со терминот тоа ми го кажаа сите доктори. Иако по мерењето на плодот терминот е многу далеку од 18 до 22 декември, знам дека до крајот на месецот сигурно ќе биде, па за брзо време ќе се гушкаме со (b4) . Овие денови приметувам дека половината почнува да ме боли а и потешко ми е за движење, вчера едвај издржав по болниците па плус и настината.
За бебушот па и се не ни е спремно, креветчето сеуште не ни е склопено и е во кутија (smile) , и мислам дека е редно време мм да го намести а имам и уште нешто за перење и пеглање ама некако како да немам сила поради тоа што не сум наспана па ќе си дадам неколку дена одмор и се надевам дека за виќендот се ќе успејам да спремам и средам.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by carina » 13 Nov 2013, 19:23

анабејби ти прво спреми си го торбичето за во болница,другото ке си го средиш на раат.конечно ке си го гушнеш бебушот,толку се измачи,дај Боже со лесно да ти помине породувањето. (a2)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by SMESKO » 07 Apr 2017, 18:46

Оф овие последни денови од (t3) баш се збунувачки и со измешани чувства,знам дека многу ќе ми недостигаат овие денови кога бебе ќе затегне толку силно што ме заболува мешко страшно.Од другата страна се радувам на коне4ната средба со бебе,плод створен од мене и мм,на кого ќе личи конечно ќе дознаам dance Деновите поминуваат се е спремно уште пред 1 месец,ама оваа последна недела е најтешка,несакам да се разделам со моето големо меше,тоа што никоја маичка не ми чини и што секоја е поткрената кај мешко (rolll) хммм,чудно е.Најбитно е Господ да не чува со живот да е,после ќе се радувам на други (t3) и ќе ме фаќа иштав да ги погалам нивните мешковци (love5) .

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by Lejla7 » 10 Apr 2017, 18:03

Чекaме убaви вести oд тебе Смешкo (big-hug) Ајде сo леснo (bu)

Одговори

Return to “Бременост”