Секс за време на бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Flower-Angel
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 18 Mar 2015, 13:04
Location: Denmark
Им се допаднал: 5 пати

Re: Секс за време на бременоста

Post by Flower-Angel » 19 Mar 2015, 20:09

Јас не практикувам сега зашто ризично е првото тримесечие,а инаку сум точно 7 недели бремена.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Секс за време на бременоста

Post by Maceto » 19 Mar 2015, 21:01

Јас кога останав бремена ја прашав докторката дали смееме да имаме секс и она и те како дозволи (rolll) (rolll) Пошто ми е нормална бременоста рече дека нема проблем и може и така и си имаме (rad) (rad) И во првото тромесечие си имавме дури и почесто и полесно ми беше отколку сега кога меше е поголемо dance dance до крај ќе видиме како ќе биде, нека кажат искуство мамичките како поминале со сексот во трето тромесечие и со големо меше (rolll) (rolll) (grupna-gushka)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Секс за време на бременоста

Post by happiness » 19 Mar 2015, 21:35

Mene vo 12 ili 16 nedela mi zabrani d-r (ttc) se dvoumevme i na eden od ovie pregledi prashavme i dobivme NE!
Placenta nisko postavena bila i zalepena na dolen zid... Taka nesto beshe pa si apstiniravme 9 meseci i uste 2-3 meseci posle poroduvanje (tap) ete taka... (tumbdown)

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: Секс за време на бременоста

Post by WhiteRose » 20 Mar 2015, 18:08

Кај нас затоа што се си е во ред од почеток ни рекоа дека нема никаков проблем да имаме секс само тоа да биде со заштита. Но, ние апстинираме мене ми е малку страв ама на мојот сопруг многу, од кога му кажав за позитивниот тест вика нема шанса не можам, ќе умрам од страв. И така си апстинираме ние а и желбата ни е некако намалена на двајцата најверојатно хормоните си имаат влијание. Да сме здрави и живи и без тоа се може. поздравче до сите мешиња. (t3)

Nice Baby
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 20 Mar 2015, 11:46
Му се допанале: 3 пати

Re: Секс за време на бременоста

Post by Nice Baby » 20 Mar 2015, 19:06

Кај нас докторот забрани уште во 6 недела одма кога дознав после 2 дена имав кафеав исцедок и ни кажа дека до 12 недела никако и сега кога ни дозволи маж ми неее несакам неможам страв мие ем си сака ем страв му е а јас никаква желба за секс тотална од кога останав едвај еднаш ми се отвори желба тоа беше во 13 недела и оноа јас си го задевам он нејке ни да ме погледне па викам ни јас не те молам плаши се ако се плашеш чао и да не си ме допрел (jmp) и така ние уште си постеме што ке биде ако јас пак добијам желба незнам (jmp) И мене ме фаќа страв понекогаш но мислам дека бебето е горе такада нема врска ако си имаме односи немора да е агресивен нека е нормален...........

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Секс за време на бременоста

Post by sweety » 16 Apr 2015, 18:10

Ги исчитав сите постови и гледам дека кај сите има желба за (dve) а мажите ни се (tumbdown) се нешто ги страв , ние со мм не сме имале точно месец и пол а искрено ми се сака неможел он психички вака имал желба ама и не мислел (ttc) ама ако е се во ред наредната недела ќе прашам дали е дозволена и после нема кај да бега (laugh1) (rolll)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Секс за време на бременоста

Post by Maceto » 17 Apr 2015, 10:47

Слатка мила ме изнасмеа сите мажи ги е страв (rolll) а ќе видиш натаму како ќе ти расте мешето уште по страв ги фаќа (rolll) (rolll) а претежно сите жени што ги познавам имаат зголемена желба за секс во бременост (lovet) (ttc) Кај нас пошто докторката нагласи а и мм слушна дека треба да си функционираме како и пред бременост,само со користење на заштита, бидејќи фала му на Бога се беше во ред, и на почеток да видиш колку беше, е смешно мм целиот стегнат, а сега во 7-ми месец памет си нема од мешето (rolll) (rolll) (rolll) За натаму ќе видиме бидејќи дури сега расте нагло мешето до крај во несвест ќе падне (rolll) (rolll)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Секс за време на бременоста

Post by sweety » 18 May 2015, 20:54

Имаше период кога имав огромна желба за (dve) најверојатно хормоните ме побудалуваа, досега имавме два-три пати со мм, но последниот пат ни беше многу безвезе цело време во глава ми се моташе сликичката од бебето и се договоривме дека веќе нема (unsure)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Секс за време на бременоста

Post by Lena_nela » 18 May 2015, 22:39

Jas iskreno nemam voopsti zelba za seks,a za mm nemozam da kazam,ne go ni prasuvam (rolll) Neznam ponavaka kako ke bide no sega za sega zelba nemam a i mi e strav. A so sinko koga bev (t3) znam deka ginekol.mi rece ako mozeme da se strpime do kaj 16ned. Iako se si bese OK. Pa go poslusavme a posle toa si imavme normalni odnosi,duri vo deveti mesec sestrata kaj sto odev na vezbi za trudnici ni vikase sto poveke da imame seks bez zastita.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Секс за време на бременоста

Post by SMESKO » 24 Oct 2016, 15:33

Здраво женски,јас и тука да се пријавам (laugh1) епа вака женски ако можете да ми помогнете да ми дадете некој совет што да правам многу ќе ми помогните во ситуацијава.Нели бремена сум 15 недела точно и откако ми престана кафеавиот исцедок имаме секс но...постои проблем многу е болен значи едно 30 саат после секс јас неможам да се соземам од болка,осеќам некако како долу да сум многу сува и дур да влези мака невидена а и од како ќе излези тогаш е болката,а најтрагичното е што мм после го чеша долу едно 3 до 4 дена.Микробиолошки чисти,мокрача супер пап исто е сега од кај овој проблем незнам.Дали некоја имала слично искуство,јас сексот го сведив на минимум 1 до 2 пати неделно (tongue)

Одговори

Return to “Бременост”