Стрии во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Стрии во бременоста

Post by Debora » 13 Sep 2011, 22:51

Јас сега читајки го постот на Миа85 видов дека немаме оваква тема - Стрии.
Mia85 wrote:.Jule sto se odnesuva za strii...jas imam mnogu dobra sema od koja dosega da ne se urocam ne mi izleze niedna strija, a nitu pak na drugarkite koi isto taka bea trudni. Stanuva zbor za pavloviceva i EUCERIN ulje. Prvo se mackas ubavo so pavloviceva, i posle stavas malku eucerin...cekas 5 minuti da vpie i se oblakas...Veruvaj deka deluva:)pozdravce d site vas...
Тука ќе ја цитирам неа, нека се знае каде да се најде лекот. (smile) Пишувајте и за се друго што помогнало или не помогнало.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Marina » 13 Sep 2011, 23:21

imam procitano deka e genetski predusloveno.ja nisto ne stavav posebno i nemam strii,majka mi nema isto (thumbup)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by kikica » 13 Sep 2011, 23:46

i jas koristev pavloviceva od onaa vo roseva kutija vitaminskata sto e,no vo kombinacija so pregnacare krema, i ne mi se napravi nitu edna strija vo tekot na celata bremenost, tocno e deka e genetski no mislam deka mackanjeto pomaga zatoa sto majkami ima mnogu strii, a jas ete so mackanje uspeav da se pretpazam (smile) no se mackav redovno sekoj den, a koga pocnav poveke da rastam i po 2 pati na den!

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Mia85 » 14 Sep 2011, 21:15

Kikica i jas mislam deka negata e najbitna. Igra uloga i genetika, megjutoa mora da se pazime...Jas imam telo sklon o kon strii zasto imam strii od prethodno od slabeenje:)))) Megjutoa sega na stomakov nemam, a mislam deka toa e poradi pravilnata nega. EUCERIN masloto za telo go preporacuvam na site pred s eporadi efikasnosta, a i poradi cenata. Ostanatite kremi se poskapi malku...Pavloviceva korsitam vo zolta kutija od KAM Market najevtina, ama mnogu ubavo mi mirisa....poubavo od rozevata...Sepak efektot e toj so bilo koja:))))) Imam citano deka uljeto od JOJOBA e mnogu efikasno za strii i bademovoto maslo...kako alternativi:))))Pozdrav do site.
p.s pred da stavite bilo kakov krem obavezno tusiranje...se otvaraat porite i polesno se vpiva kremot

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Happy_Mommy » 24 Sep 2011, 00:44

Mi se pojavija pri krajot na osmiot mesec i toa na gradite. Prvo se nervirav , no sto e tuka e. Mnogu smesno izgleda samo okolu bradavicite kako nekoja mrezicka ili takov nekoj gradnik da nosam (laugh1) Ponatamu ke se lekuvame ako ne isceznat sami.

Jule_Pp
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 05 Aug 2011, 20:02

Re: Стрии во бременоста

Post by Jule_Pp » 24 Sep 2011, 12:13

dzabe e sekakvo mackanje,jas stavam pavlovikjeva i kantarion maslo(velat deka mnogu ja omeknuva kozata) ama dzabe,sepak i kozata si ima odredena granica kolku da se tegni.mene deka mi e ponisko nosenjeto,dolniot del od stomakot mi e cel so strii,do 7 mesec nemav,no koga zavlegov vo 7 mesec,veke mislam deka preku nokj se poveke i poveke izleguvaa,pa mu se smeam na mm ,sega bas dobiv zmisko telo(cela sum sharena)-se do papokot.Se e do genite,nisto drugo.a da kupuvam skapi krmi,nemam moznosti,nitu pak bile mnogu efikasni,kako sto kazuvaat.Jas samo sakam,posle bremenosta da napravam nekoja dieta,da ne mi smeta za mlekoto,a da oslabam,bidejki nemozam da se podnesam debelka.Kazete nekoja dieta ako znaete..

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Peperutka » 02 Nov 2011, 13:25

Да ве прашам труднички,кога почнавте да ги употребувате кремите и Павловичевата за против стрии,кога ќе почне да се познава стомакот или може и порано како превентива?Јас сум трети месец и сеуште не ми се познава стомакот дали можам уште од сега да се мачкам или не би имало никаков ефект?
Сум слушнала дека Павловичева била одлична за стрии а јас ја обожавам па планирам таа да си ја користам и Еуцерин маслото,незнам која од вас напиша за тоа масло,знам дека тоа е доста квалитетна колекција (smile)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Mamino_srce » 02 Nov 2011, 14:09

Пеперутка, можеш да почнеш да се мачкаш, јас не знам точно кога почнав, се мачкав со таа розова павловиќева и иако стомакот ми беше огромен, јас немам ниедна стриа на стомакот, ама затоа по бутините и задницата (scared) Не е многу до мачкањето, влијаат многу фактори, ама па нема да ти шкоди.
Јас пред крај користев и масло за трудници на Хип и добро е и тоа.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Mamino_srce » 02 Nov 2011, 14:10

А знае ли некој кога ќе престанат да бидат овако црвени и ружни? (unsure)

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Mia85 » 03 Nov 2011, 08:02

Peperutka, jas napisav za EUCERIN....slobodno pocni da se mackas pred spienje ti e najubavo...Kupi golema pavloviceva, jas kako sto pisav si kupiv edna od KAM market HAppy Kids se vika okolu 80 denari, jumbo pakuvanje..I Eucerin ulje...Prvo s etusiras, se mackas so pavloviceva, ama podebel sloj, ne ja stedi:)))) i si kapnuvas nekolku kapki od eucerinot posle toa..Eucerinot e okolu 700 den..ama ne se sekiraj edno pakuvanje trae dosta, zasto se stava vrz pavlovicevata...Nema da zgresis. I genetski sum sklona kon strii i plus imam strii od prethodno sega za sega ne mi se ima pojaveno nitu edna:)))))))))))Ne zaboravaj i na gradite da stavas, jas obavezno sekoe mackanje stavami na gradite i na stomakot zaedno se;))))

Одговори

Return to “Бременост”