Стрии во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by majaatan » 06 Apr 2013, 21:54

значи се изначудив какови стрии ми излегоа под градите,значи од пупките па надолу кога ќе се допрам со рака се такви вдлабнати и имаат темна кафена боја, иста како пупките. а денес пак приметив...е сега да неречам дека се срамам ама баш на незгодно место, како е можно да ми излезат во задникот..буквално ниту од страна ни горе ни долу туку внатре...гледам нешто како да ме боли,пипам со раката како брда се наравила кожата, едвај се видов со 300 огледала додека ги наместам...што да видам..ширам измеѓу (ner) паника...испукано,кафено...дури и поболно изгледа него што е.што да користам, веќе е касно за 2 недели ми е термин ама неможам ни да седам ни да се движам многу, буквално ми се спурува (confus)
ако има некој доживеано ваква глупост под итно пишувајте..чувството е тапа

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Debora » 06 Apr 2013, 21:59

Majaatan а да пробаш како што има напишано Миа85 со павловиќева и Еуцерин?
Јас имам читано дека е добро да се мачкаш со чиа путер, ама не знам дали има тоа кај нас.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Sashka » 06 Apr 2013, 22:03

Евентуално масло од невен или кантарион ? Знам дека овие масла помагаат при изгореници, верувам дека ќе ти се намали болката барем ...

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Petra » 06 Apr 2013, 22:08

Мајаатан, во бременоста се мачкав со павловиќева и бебешки масла. Бев голема во стомакот, а стрии не се појавија.

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by majaatan » 06 Apr 2013, 23:11

ќе видам денес што имам дома ќе намачкам..ако не од понеделнк ќе си појдам до кај матичната...оф срамота..да ѕирне (smile) па нека одлучи она пошто вака..и плус хемороид имам (scared) мајко мила, секогаш сум најуспешна во чудни работи во последен момент (thumbup) фала на советите...сега ќе стапам во акција (thumbsup)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Petra » 07 Apr 2013, 11:56

Мајаатан за хемороидите напишав во темата Хемороиди во бременоста. topic1348.html#p61329
Маслото од кантарион позитивни ќе делува и на хемороидити и стриите. Брзо нека мине. (a2)

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by ani4ka » 13 Jun 2013, 18:33

Што чудо ќе сум јас нз. уште на почеток на бременоста почнав да се мачкам павловичева, но почнаа да се појавуваат стрии.Потоа купив крема против стрии демек го спречува настанувањето на нови и релативизација на старите стрии-ништо работа кај мене, повторно се појавуваа. Незнам каде прочитав дека бадемово масло помага ајде и тоа зедов и пак ништо. И така се откажав од купување и мачкање и да ви казажам со помал замаф се шират отколку кога се мачкав. интересно е дека на левата страна од папокот имам а од десната ептен сега почнува по некоја мала да црвенее. Можам да заклучам дека за се е „виновна“ генетиката- мајка ми има стрии, сестра ми има стрии од бременоста, па зошто јас да немам (rolll)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by anabejbi » 13 Nov 2013, 15:27

Пред некој ден ми се појавија стрии само на десната страна на стомакот (sad1) а мислев штом досега немав дека допрва нема ни да се појават, но сум се излажала а приметувам и по палтото дека изминатата недела и оваа стомакот нагло ми порасна нема шански да се закопча средното и најдолното копче. Инаку се мачкав само со павловичева маст.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Радост » 13 Nov 2013, 15:40

Сум го утнала подфорумот со мислењето, не знам што ми е денес, како мозокот пред врата да си го имам оставено. Еве го копирам и овде:

Јас сум распукана целата на стомакот и слабините. Градите исто ми се веќе лом. А се мачкам цела бременост. Баш ќе имам и видливи белези од бременоста. :) Ама не ми е криво ( се уште ) што тешко некогаш веќе на плажа би можела да се соблечам, освен во едноделни купачи. (sneeky)
Не е генетика, мајка ми три не родила и тоа надносени сме сите, една стрија никаде нема. Сестрите мои исто немаат стрии иако многу повеќе од мене беа поправени во бременоста.

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by iva-iva » 04 Jan 2014, 02:46

досега немав ни тррага од стрии и верувајте дека преку ноќ ми се појавија сега за сега се само 4-5 црти на стомак ама беа помали сега се зголемуваат инаку не мачкам со ништо специјално млеко за тело nivea diamond кажете нешто ефикасно за мачкање???

Одговори

Return to “Бременост”