Стрии во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
chocolade
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 09 Jul 2014, 14:02
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by chocolade » 09 Jul 2014, 15:19

Бремена сум 28 ма недела. Се мачкам само со павличева и АД капки во нив. Понекогаш знам да се намачками со маслиново масло. За сега немам ниту една стрија, се надевам вака ке продолжи (cl)

bebuvce555
Нов член
Нов член
Мислења: 11
Придружен: 13 Dec 2014, 22:46
Location: Germany

Re: Стрии во бременоста

Post by bebuvce555 » 29 Dec 2014, 23:08

Јас сум 22 недела од бременоста. Со мачкање почнав некаде после 12 недела .Се мачкам секоја вечер после туширање со арганово масло.
Сега ми е при крај па незнам дали да продолжам со истиот препарат или да си купам некое друго како Eucerin и слично? Ваше мислење ? Иначе маслото од арган ми го препорачаа кај нас во апотека како најдобро.Сега јас се наоѓам во Германија, а тука некако воопшто не го преферираат тоа па затоа сум малце во дилема.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by happiness » 02 Jan 2015, 12:52

bebuvce ako ti pomaga zosto bi go menuvala.....
i jas sakav da zemam eucerin kako brend e dosta e falen no na kraj sepak se mackav so pavloviceva ,maslinovo maslo i ad kapli se meshav i na vlazna koza mackav pa nemam ni edna strija (part)
a na pocetok koristev bio oil toa e mnogu ubavo pomaga za bremenost, leci luzni od operativni zafati ,za ezema itn... mene mi go pustija od austra;lija mk go nema stom si germanija prasaj dali go ima.... zolvami samo so toa se mackashe i poosle dve decinja stomaceto mu e mazno (brows)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Bube » 03 Jan 2015, 20:18

Jas mackav pavloviceva meshana so edno sisence bademovi I edno masleni Ad kapki. I se si bese ok. Mnogu mi odgovarase na kozata I ja custvuvav elasticna celo vreme. Arno ama edna drugarka na poklon mi ja donese masta od puter od kakao od amerika na palmers mnogu bev citala deka e efikasna I se prefrliv na nejze I .... se zafrknav (smile) za desetina dena gi zwbelezav crtkite pod papokot , ne se mnogu no gi ima. I odma si se vrativ na starata - pavloviceva bademovo I ad kapki. I eve veke 38 terame I novi nemame pa ke vidime. Sega veke I ne mi e gajle za strii (rolll)
Sakam da kaxam deka e do kozata I ako mislite deka nesto deluva ili vi godi ne go menuvajte nekogas poskapite preparati ne ni cinat na sekogo

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Post by Lejla7 » 04 Jan 2015, 10:08

Jas pak se mackam so Babylove maslo od DM, na baza e na maslinovo maslo. Ne sum primetila strii do sega, moze i rano e, ama pak moze i ne gledam na soodvetnoto mesto (smile) Bube me zamisli, jas mislev pod gradite se javuvaat najmnogu kade sto e najoptegnat stomakot, a ne po papokot. Posle ke napravam inspekcija da vidam.
Poveketo velat deka najcesto vo 9 mesec im se javuvale strii (iako prethodno nemale).

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by hrizantema » 05 Jan 2015, 12:12

Мене ништо не ми излезе ни една стрија ,се мачкав само со павловичева,ад капки и бадемово масло ама не толку редовно често и заборавав,а стомакот сега ми е даска рамен пак,значи од никогаш сум немала стомак,така и сега

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Стрии во бременоста

Post by Bube » 05 Jan 2015, 12:22

Bravo hrizantemce alal da ti e (rad) sto ubavo koga si imas ubava kozha (smile)
ete I jas so istoto mackam uste od treti mesec nasabjale I navecer a posledniov mesec I pocesto nemam nikogas propusteno I pak gi ima (ner) ama takva mi e kozhata prozirna .uste od dete si nosam strii na grbot. Ako ne se mackav pa kojznae kolku ke imav (rolll)

Bliznacinja
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 26 Mar 2017, 14:38
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Трудничко катче

Post by Bliznacinja » 06 Apr 2017, 19:59

Здраво на сите (tongue) Јас сега ви се приклучувам и ви посакувам на сите убава и лесна бременост. 10 недела сум и сакам да прашам што користите протов стрии за мачкање на стомак и гради?

ana16
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 10 Nov 2016, 11:47
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Трудничко катче

Post by ana16 » 07 Apr 2017, 00:05

Bliznacinja wrote:Здраво на сите (tongue) Јас сега ви се приклучувам и ви посакувам на сите убава и лесна бременост. 10 недела сум и сакам да прашам што користите протов стрии за мачкање на стомак и гради?
Здраво, јас користам павловичева крема оргиналот од др павловиќ, сега последно кога купував аптекарот ми даде плус бадемово масло и а+д капки, тоа требало заедно да се измеша за подобар резултат, уште го немам измешано, ќе пробам и ќе ти кажам. Со лесно нека ти е (t3)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Трудничко катче

Post by Maceto » 07 Apr 2017, 10:35

Со среќа на сите трудници (rad) (part) Ана јас користев во бременоста златно масло од Royal Sales Internesanal (RSI) така се вика фирмата по каталог нарачував и Елдена млекото за тело, тоа едно ефтино од КАМ во големо плаво шише е, комбинација од нив двете, секоја вечер после туширање се мачкав и немам ни една стриа, дури сега сум подобра во стомакот и послаба од како девојче, ама сепак мислам дека многу зависи од кожата на трудницата, колку е еластична, јас многу се мачкав оти имам сува кожа и сега обавезно млеко за тело користам, и стварно очекував дека ќе имам стрии оти имам сува кожа,ама ете сигурно еластичноста повеќе зависи (big-hug)

Одговори

Return to “Бременост”