Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by marioli2014 » 20 Jun 2014, 14:19

Happy smnogu sum happy za tebe duso...Galkaj go udarite na (b4) . (big-hug)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by Filigran » 20 Jun 2014, 14:41

Хепи, не си досадна. Потполно те разбирам. Кога самата се слушам кај што му објаснувам на мм како е , си велам леле шлакната (confus) ама нема врска. Па радост ни е , нели?
Леле, а кога ке почне на стомаче да се познава, дури тогаш каква ќе бидеш. Мила погали ја дундата убава Јана (love5) (a2)

gugalka
Нов член
Нов член
Мислења: 29
Придружен: 21 Jul 2014, 14:12
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 10 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by gugalka » 25 Jul 2014, 17:20

zdravo mamicki! Moram da vi kazam deka i jas kako vila mila ja pocuvstvuvav taa bolka na levata strana od stomakot, potocno kako nesto da se prevrte vnatre. mnogu se isplasiv da ne mu se sluci nesto na bebusko.Ama po dva dena eve, tokmu denes gi pocuvstvuvav prvite vibracii i cuvstvoto e nezaboravno, edvaj cekam povtorno da gi pocuvstvuvam. (joy) (joy) (joy) Ve guskam (kup)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by Bube » 24 Aug 2014, 22:26

јас мојата срцка ја осетив кога бевме баш точно 18 недели полни. и цел ден ја чувствував како нежно ми тропка одвнатре (rad) (rad) (rad) ама еве следните неколку дена ја нема да ми тропне . сигурно си има доволно простор па си пливка на раат (bu)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by Neda_Jovan » 05 Sep 2014, 14:13

Mesinja....da ve prsam za mislenje....bebushov mi e denes posebno nemiren, mnogu se mrda i udira....dali bi trebalo da se zagrziam? Do sega nekolku pati preku den ke go osetam i posebno navecer, no eve denes cel den lupa i mi e strav da ne e nesto ozbilno? Kaj maticnata na eho sum zakazana za 10 dena - dali da otidam denes na klinika na kontrolen pregled? Moze tuku taka da se otide? Izvinete moze e i glupavo prasanjeto...ama jas sum malku panicar (sad1)

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by hrizantema » 05 Sep 2014, 14:48

Неда Јован и кај мене е така мила некои денови нормално мрда,ама други пак растура,еве и мојава денес е многу активна,дури себајлево неможев на раат да доручкувам (smile),а вчера бевме на ехо и беше многу мирна,изгледа се срами кога ја гледаме (laugh1) ,па кога се вративме пак си почна (joy)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by Neda_Jovan » 05 Sep 2014, 15:03

Mila Hrizantema neznam sto da mislam od se se plasam. Sigurno izgledam smesna, no po sajtovive najdov t.n znaci da ako bebeto pocne da dvizi ili mrda nevoobicaeno do togas - ne e loso da se poseti doktor edno eho da se napravi - i jas da sum mirna i toa. Pred 2,5 nedeli bev na scrining vo Cair i se bese ok.....se javiv vo klimika - mi kazaa deka na urgentno ke me primat i bez upat, pa tie ke izdadat za da mi se napraviedno EHO. Mozam i u Remedika....ama 1500 den e mi se davaat bas sega. Fala ti vo sekoj slucaj pa ke pisam sto sum napravila

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by Filigran » 06 Sep 2014, 11:51

Ете НедаЈован си се утешила мила. На ехо се били ОК. Сите поминуваме низ истото, ако мрда, си велиш дали е се во ред, ако не мрда, пак.......... (confus) За убаво само нека е. (joy)
Моето бебе многу ика, дали некоја од вас има слично искуство. Му велам на мм ова на мене ќе биде во икањето, јас кога ќе почнам тешко престанувам (cl) (b4)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by Neda_Jovan » 06 Sep 2014, 12:56

Taka e Filigran, pusti majki od se se plasime.
Se fakam sebesi samo deka na loso scenario razmisluvam.
A so ikanjeto ke ti kazam deka so sinko moj postariot imavme dosta ikanja....se rasturase od ikanje...normalno bese - bas maticnata ja prasuvav na sala na smeska "da ne e pijano bebevo moe" (rolll) (rolll) (rolll) . Taa mi objasni deka pojavata nastanuva poradi toa sto bebeto se vezba za disenje i golta plodova voda - pa nekogas i poveke ke se napie...no nisto strasno - po kratko vreme treba da prekine. E kaj nas traea i po 10 min i ete go super si e - ke si polni 4 godini za nekoja nedela (part) (part) (part) (part)
Pozdravce

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by Filigran » 06 Sep 2014, 13:39

Еј што убав одговор си добив, фала НедаЈован (racinja)

Одговори

Return to “Бременост”