Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
macuska
Нов член
Нов член
Мислења: 46
Придружен: 12 Dec 2011, 18:43

Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by macuska » 02 Jan 2012, 18:29

Devojki a od koj mesec bi pocnal bebusot da go cuvstvuvam deka plivka??? (tongue) (tongue) (tongue)
Last edited by Debora on 02 Jan 2012, 21:52, edited 1 time in total.
Reason: Ја раздвоив темава :)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Како ни се трудниците

Post by Happy_Mommy » 02 Jan 2012, 19:26

Macuska zavisi, kaj sekogo e razlicno ama najprvo se cuvstvuvaat kako vibracii, kako koga imas gasovi vo stomak (laugh1) a taka ubavo si se oseka okolu 20 nedela. Pozdravce pa pisi ni posle pregledot. (bu)

macuska
Нов член
Нов член
Мислења: 46
Придружен: 12 Dec 2011, 18:43

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by macuska » 02 Jan 2012, 23:19

Lele edvaj cekam da otidam utre i koga kese razboram i rasprasam za sve kako naviena haha. Posle toa ke vi pisam...

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by Peperutka » 03 Jan 2012, 16:14

Јас го чувствувам уште при крајот на 4ти месец,и тоа баш како што вика Хепи мам како вибрации и тоа на едно место (love5) Не ме изненадува зошто бебенцево е многу темпераментно,на Ехо докторите едвај можат да го измерат од што мрда (lovet) Др.Димчев сега последниов пат ме мавна нежно по стомакот за да го смири немирко (love5) (bu) (love5)

dusicka
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 10 Jan 2012, 17:26
Им се допаднал: 1 time

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by dusicka » 27 Mar 2012, 11:45

Ете одамна никоја (t3) не пишувала тука,ама јас да си се пофалам дека неколку дена го чувствував убаво (b4) како вибрирања, па како допири нежни од време на време, и веќе неколку дена убаво чувствувам кога мрда.Не е толку силно чувството да ме клоца, не е болно сеуште, ама сабајлево ме разбуди уште од 4 (laugh1) (love5) .Си спиев и си се разбудив од чувството дека нешто ама интензивно ми мрда, не знам бебуш мој, решил журка да прави во мешето на мама, уште додека е малечко и има место за вртење (rolll) Ама битно многу му се радував, не е битно што не сум спиела, битно го чувствував како се забавува.

macuska
Нов член
Нов член
Мислења: 46
Придружен: 12 Dec 2011, 18:43

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by macuska » 29 Mar 2012, 16:15

haha jas tolku cekav da go pocuvstvuvam toa i eve odkako vlegov vo cetvrti pa navaka sekoj den si go osekjam bebeusko kako si plivka. Na pocetokot samo kako slaba vibracija no sega mnogu poubavo go osekjam i mnogu me pravi srekjna koga i da mi dade znak deka e vo stomaceto i deka e dobro.

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by davidkjara » 07 Aug 2012, 10:20

Dali e mozno ????Znam deka e ranoi deka e malce glupavo prasanjevo no sakam da prasam mozda e i grc nekoj ili neznam sto no vcera vecerta osetiv kako mal del na stomakot od levata strana nad matkata mi se ukoci tocno kako sepa od mace da mi zastana i vibracii na toa mesto kako ceskanjeotrpnato ja sum 8ma vo deveta nedela mislam deka e rano no toa go osetiv mozda bebus me (cl) pozdraviil (smile) mama zavcera mnogu placese od voznemirenost ili sepak mislam muskul e (re) interesni sme nie trudnicite (l2)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by Nespretna » 07 Aug 2012, 17:07

ДавидКјара, мислам дека е сеуште рано да го осетиш... Шо знам, ај нека кажат поискусниве мамички...

А јас прв пат го осетив во 16. недела. Се чудев, оти мислев дке ае рано, оти ми е прва бременост. Ама мора да е тоа... Како некое грепкање, чешкање (love5) ... Душата моја ме галка одвнатре... Уште малку ќе галка, па ќе почне клоци да мава (rolll)

Сега, во 18. недела веќе осеќам како мава со ноже/раче.

Неповторливо чувство... (lovet)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by davidkjara » 07 Aug 2012, 17:24

Sto ubavo odvaj cekam da pocne da kloca (love5) sigurno e custvoto neopislivo i mene mi e cudno premnogu e malo (b4) mozebi vrskata sto se sozdava megu mene i nego (love5) sepak sekoja promena e od nasite bebuski samo se nadevam sto pobrzo da mi pominat otocive i gadenjeto mi rekoa posle treti mesec pa neka sutira ke go galam (t3) Nespretna kako osekas so sto te kloca navistina me interesira se gleda se custvuva dlanka stapalo ili si znae majkata (l2) od mene i bebusko do tebe i bebusko uzivaj vo sekoj moment (smile)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by Nespretna » 07 Aug 2012, 19:38

Уффф.... не можам толку до детали да ти кажам, ама осеќам дека со нешто како да ме збуцува. На пример пред некој ден, се шетам по еден трговски, и наеднаш осетив нешто како да ме збуца во мочниот меур, или нешто околу него. Наеднаш ми се примоча, и баш се замислув, дека брзо пред тоа бев во тоалет, и не е можно толку брзо и така наеднаш пак да одам. Ама по неколку секунди си го собра изгледа рачето или ножето, не знам што беше.. и немав потреба од мочкање (smile) . Стварно не знам како со зборови да ти го доловам тоа, ама ќе осетиш, како нешто да ти вибрира, да ти МРДА, баш како да мрда внатре.

А и јас едвај чекам да видам, да попорасне, и да видам дали ќе се познава на стомакот одозгора раче/ноже, како на еден клип што гледав на youtube, пред некое време....

Одговори

Return to “Бременост”