Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by sweety » 27 Jan 2017, 14:08

да пишам резултатите се е во ред 12+2 г.на. NT 1.00mm

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by SMESKO » 28 Jan 2017, 09:19

Слатка (cl) за вас,гали меше и уживај (joy) (joy) (joy) За пол не ти спомнаа (love5)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by sweety » 29 Jan 2017, 11:05

Не Смешко не ми спомнаа, се уште е рано, најверојатно на 20 фебруари кај матилниот имам контрола и ќе се види што е, инаку откацуаите му беа 162 а кај М на истиоит скрининг 161

Теа22
Нов член
Нов член
Мислења: 90
Придружен: 09 Feb 2017, 12:44
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 47 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by Теа22 » 23 Jun 2017, 12:31

јас сум 10 +3 и NT e 1.11mm а бебчето ми е 43.51 мм ми кажаа се дека е нормално и тоа денеска бев

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by sweety » 24 Jun 2017, 10:29

Супер резултатие, само нека си расте душичето (cl) (big-hug)

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by borjana » 08 Feb 2018, 22:41

ВО утерус плод со CRL 45mm, со SA+, BDP 16mm, NT 0.7mm
11weeks 2 days.
Ова денес ми го кажаа и докторот мисли дека е машко

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by Emilija85 » 26 Feb 2020, 09:25

12+6 г.н, нухален набор 1,88мм, носна коска 4,1мм, инаку јас сум 34 години за амниоцинтеза сум била млада не ме фаќа, 35 полнам после крајниот термин за раѓања, ама сум била доволо стара за да го напаравам тој тест преку крвта за утврдување на синдром, се јавив за 640 е го прават во приватни болници. Не знам што да правам сега. Не знам дали има опции амниоцинтеза да се направи во некоја привата болница?

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”