Coombs тест

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Coombs тест

Post by davidkjara » 19 Dec 2012, 22:30

I jas pravev Coombs i bese negativen no mojot doktor rece deka veke preventivno se prima inekcija od 28 do 30 nedela eve sega treba da primam za nekoj den i posle poragajot se prima za 48 casa (bu)

*ena*
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 20 Dec 2012, 15:39
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Coombs тест

Post by *ena* » 13 Feb 2013, 16:05

Jas sum Rh- a soprugot Rh+ i mi rekoa da go napravam coombs test vo 16 nedela e sega jas spored posledna menstruacija sum 13n a spored golemina na plod 12n pa spored koj merki da se vodam, iako mislam deka treba spored golemina na plod zosto e 1 nedela pokasno zacnat

jarec07
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 11 Nov 2012, 19:59
Им се допаднал: 1 time

Re: Coombs тест

Post by jarec07 » 07 Apr 2013, 09:47

Здраво...
Бидејќи ова ми е прва бременост и сум негатив треба да ја примам инекцијата и малку ми е нејасно ги прочитав вашите одговори и колку што разбрав 1. правиш тест доколку е негативен не примаш инекција туку после пораѓај,а доколку е позитивен примаш додека си бремена и после пораѓај (confus) .
Мене докторот ми рече за во 7 ми месец дека треба да примам .
Ве молам ако сте во можност да ми појаснете.
Ви благодарам...
поздрав...

ljubica Doneva
Нов член
Нов член
Мислења: 90
Придружен: 21 Jul 2011, 11:45
Им се допаднал: 25 пати

Re: Coombs тест

Post by ljubica Doneva » 08 Apr 2013, 16:29

jarec07 znaci jas vo 28 nedela puna pravev ispituvajna 2 pati na anti tela i i bea negativni ama pak mora da primas inekcija i sega i posle poragajo mora, ako sakas da imas za 2 dete znai so kartonce se plaka 350 denari inekcijata i ehoto a na privatno 3500 denari ako ti e nesto dr nejasno pisi

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Coombs тест

Post by anabejbi » 26 Jun 2013, 10:04

И јас сум RH - , па поради крварењата кои ги имав примив во 11 г.н ампула Immuno RhO и вчера правев испитувања во воена болница на трансфузилогија и резултатите се следни
DAT е негативен а
IAT со SEL1 i SEL2 е позитивен
Потребно е после 5 недели повторно да направам контрола.
Многу не ми се јасни овие ознаки, од она што разбрав е дека поради примената ампула во мене постојат антитела кои треба после 5 недели да видиме дали се сеуште присутни.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Coombs тест

Post by ripcence » 03 Aug 2013, 17:24

Јас сум рх - , тестовите ги правев во текот на првата и втората бременост секој пат беа негативни а и двете бебиња кога се родија излегоа со +рх фактор, ја примив инекцијата во болница. Тоа што мене сега ме загрижува е што пред 2год. имав абортус (кој мораше да се случи :( ) и после него не ја примив инекцијата бидејќи никој не ми кажа дека треба да ја примам и после абортус. (ner) Сега кога сум бремена незнам што ќе се случува со ова бебе, матичниот гинеколг ми е на одмор-ќе се врати за некој ден а јас полудувам од грижа. Зборував со една докторка од клиника вели не се грижи имаш време ти треба упат за трансфузиологија, ќе се направи тест и ќе видиме што е со бебето. Дали е тоа coombs тест или некој друг, колку се чека за резултати, запознаен ли е некој?

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Coombs тест

Post by Maaja » 03 Aug 2013, 20:07

Воопшто да не се грижиш . Истиот случај беше моја прва братучетка само што неа и беше прва бременост и кога се испушти не примила таква инекција..... и многу се плашеше дали ке можи пак да забремени дали ке биди се во ред со детето. Нејзиниот гинеколог и рекол без гајле нема врска што немаш примено инекција тоа не може да влијае ниту врз забременување ниту врз плодот доколку се бремена. Е сега ке мораш одма на самиот почеток да направиш кумбс тест да се види дали треба да ја примиш инекцијата... а исто ке треба уште неколку пати во текот на бременоста да проверуваш но без гајле инекцијата се прима на почеток, кон средината, или на крајот од бременоста.... и за секој случај после бременоста ако планираш уште да раѓаш (laugh1) (значи ако има потреба ја примаш инекцијата и се ке биди во ред со бебушот немој да се грижиш) Само ако не ти е матицниот тука испитај на приватно да си бидиш мирна и да не му ја мислиш. позз

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Coombs тест

Post by ripcence » 03 Aug 2013, 21:33

Maaja wrote:Воопшто да не се грижиш . Истиот случај беше моја прва братучетка само што неа и беше прва бременост и кога се испушти не примила таква инекција..... и многу се плашеше дали ке можи пак да забремени дали ке биди се во ред со детето. Нејзиниот гинеколог и рекол без гајле нема врска што немаш примено инекција тоа не може да влијае ниту врз забременување ниту врз плодот доколку се бремена. Е сега ке мораш одма на самиот почеток да направиш кумбс тест да се види дали треба да ја примиш инекцијата... а исто ке треба уште неколку пати во текот на бременоста да проверуваш но без гајле инекцијата се прима на почеток, кон средината, или на крајот од бременоста.... и за секој случај после бременоста ако планираш уште да раѓаш (laugh1) (значи ако има потреба ја примаш инекцијата и се ке биди во ред со бебушот немој да се грижиш) Само ако не ти е матицниот тука испитај на приватно да си бидиш мирна и да не му ја мислиш. позз
Фала многу Мааја, многу ми значи оваа поддршка, инаку матичниот гинеколог доаѓа задутре, така да можам кај неа да одам. :*

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Coombs тест

Post by anabejbi » 19 Aug 2013, 14:20

anabejbi wrote:И јас сум RH - , па поради крварењата кои ги имав примив во 11 г.н ампула Immuno RhO и вчера правев испитувања во воена болница на трансфузилогија и резултатите се следни
DAT е негативен а
IAT со SEL1 i SEL2 е позитивен
Потребно е после 5 недели повторно да направам контрола.
Многу не ми се јасни овие ознаки, од она што разбрав е дека поради примената ампула во мене постојат антитела кои треба после 5 недели да видиме дали се сеуште присутни.
Повторно имам позитивни антитела и ќе мора дополнително да се направат испитувања, се надевам дека резултатите ќе бидат добри

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Coombs тест

Post by Радост » 23 Sep 2013, 18:15

Jaс сум малку збунета. Да не утнал докторот нешто или јас лошо читам во упутот ... Треба да го правам овој тест, а сум А+ и му кажав.
Овој тест се прави само доколку мајката е RH-?

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”