Coombs тест

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Coombs тест

Post by iva-iva » 28 Dec 2013, 02:16

тесстот го нашравив на почеток на бременост кога правев и крвна група за да се пополни во мајчина книшка и пред да се прима рогам пак се прави а се прима во тек на 28 недела.

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Coombs тест

Post by b bebe » 16 Jan 2014, 15:01

da, tocno e toa se sto zborite, i jas sum negativ krnva grupa, istata postapka i mene mi rekoa, coombs testovite bea negativni vo 16 i 26 nedela gi napraviv, a inekcijata se prima "rogam" vo apteka se kupuva vo 28 nedela od bremenosta, posle poragaj isto taka vo slednite nekolku casa treba da prasam potocno za da ni bide bezbedna 2 bremenost, i sekoja naredna bremenost istoto se povtoruva

melicka22
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 07 Mar 2014, 14:57

Прашај гинеколог!

Post by melicka22 » 07 Mar 2014, 15:15

Здраво на сите...јас сум нова на форумот но секојдневно ве читам.Дебора ако сметаш дека темата не е добра или веке има нешто слично такво те молам премести ја ... имам голем проблем и сум многу загризена затоа ако може помош од стручно лице или пак некој да пише искуство ако имал како моето. Бремена сум по втор пат и сум rh негатив. Со првата бременодст примав рогам и во 28 недела и по породувањето , а детето ми се роди рх позитив. Но сега сум 29 недела и пред еден месец правев coombs тест беше негативен но вчера кога го правев се покажа слабо позитивен и ми рекоа да го повторам пак за една недела бидејки почнале да се создаваат антитела . Ве молам некој да ми каже каков ризик има за бебето бидејки ништо никој не ми кажува и како може да се спречи да небиде целосно позитивно...ве молам многу сум загрижена...ви благодарам (sad1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Coombs тест

Post by Debora » 07 Mar 2014, 15:45

Melicka го префлив постот во оваа тема, се надевам дека некој ќе знае да ти одговори.

tina
Член
Член
Мислења: 110
Придружен: 07 Feb 2011, 17:53
Му се допанале: 32 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Coombs тест

Post by tina » 07 May 2014, 08:45

Zdravo za site mamicki!Prasanje za ripcence bidejki napisala deka Rogam inekcijata ja kupila so recepta od koja apteka ja kupila i koj i e maticen ginekolog?Nasiot ginekolog vika deka ne odela na recepta samo privatno.Pozdrav do site i sekoe mislenje i sovet bi mi bilie korisni. (big-hug)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Coombs тест

Post by ripcence » 07 May 2014, 11:06

Здраво Тина и тебе (big-hug) , лошо сум се изразила, матичниот гинеколог ми даде рецепт чисто да знаат во аптека која инекција ми треба инаку си ја платив приватно, ама побарај си сметка и сметкопотврда од аптека и потврда од матичниот гинеколог па во социјално ќе ти ги рефундираат парите.

tina
Член
Член
Мислења: 110
Придружен: 07 Feb 2011, 17:53
Му се допанале: 32 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Coombs тест

Post by tina » 07 May 2014, 11:57

Fala ti ripcence na brziot odgovor vo sekoj slucaj mi pomogna (smile)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”