Резултати од крвна слика во бременоста

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Maceto » 18 Jan 2015, 20:25

CicaMaca za spirolinata neznam najdobro bi bilo da si prasas doktorot,jas znam deka pijat lugjeto Borum-toa e sok od Borovnica ama cista cedena borovnica bez sekeri i jas sega ja naracav od Berovo ja nosat lugjeto ako imas nekoj da ti donese.Se razbira toa e na prirodna baza ako treba nesto pojako maticniot ke ti prepise.Pozz :*

cicamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 56
Придружен: 26 Oct 2014, 13:31
Му се допанале: 11 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by cicamaca » 23 Jan 2015, 21:14

Eve edna informacija za site sto sakaat da ja koristat spirulinata mozeme da ja upotrebuvame ne e shtetna iako na upatstvoto pishuva deka ne smeeme, ama ova e od prva raka od ginekologot go prashav. (rad)

I mi preporaca isto za krvta feroglobin B12 toa e sirup ima ovoshen vkus ne e losh.

Sega ke kombiniram i od ednoto i od drugoto pa moze edno ke pomogne (joy) .


(big-hug) meshkovci...

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Maceto » 30 Jan 2015, 21:30

Девојки мои како сте ми (grupna-gushka) Еве јас денес ги земав резултатите од крвната слика во понеделник сум на контрола па до тогаш добро би ми дошло вашето мислење :ymblushing: Инаку сум 18 г.н

Хемоглобинот ми е намален од претходниот пат на 11.2
Ериторцити се 3,7 (4.1-5.1)
Лимфоцити 19,5 (25-40)
Хематокрит 33.8 (35-47)
Серумско железо се покачило на 14.2 ( си јадам мед+семе од коприви)

И еве за што се најмногу (ner) (ner) Шеќерот ми е 5.4 за пишува во бременост до 5.1
И на урината излезе еритроцити + и пишува
2-4 еритроцити во поле, ретко плочест епител
Другите работи ми се сите во границите и се е ок само овие неколку ме замислуваат, посебно урината и шеќерот....Па добро би ми дошло ваше мислење поискусни трудници и мамички на слатки дечиња (lovet) (lovet) Ве гушкам сите мили мои (grupna-gushka)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Lejla7 » 30 Jan 2015, 22:38

Sega bas gi proveriv i moite rezultati - me interesiraa ref.vrednosti i na moive pisuva deka gorna granica za sekerot e 6,6. Nikoj do sega ne mi kazal deka za trudnici ima posebni ref. vrednosti. (confus) A i da e taka, pa ne ti e koj znae kolku pokacen.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Maceto » 30 Jan 2015, 22:54

Lejla мене на самиот резултат ми пишува реф,вред од 3.3-5.6 во бременост:<5.1 тоа ми го пишува на резултатот а мислам дека и докторката така ми спомна на претходната контрола, баш ќе видам како ќе реагира сега во понеделник...А ти нешто запознаена си со тие еритроцити во урина и тоа што пишува 2-4 еритроцити во поле, ретко плочест епител? Позз и еве една голема гушка до тебе (big-hug)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Lejla7 » 30 Jan 2015, 23:02

Ne, za zal ne znam nisto za eritrocitite vo urina inaku ke ti pisev...
Navistina ne mi e jasno kako razlicni laboratorii imaat razlicni referentni vrednosti. Ti kade ispituvase?
Ama mislam deka nemas prostor za grizi. Spij mirno do ponedelnik, i onaka za se si ima resenie ako e problem ( a spored mene i ne e).

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Maceto » 31 Jan 2015, 16:49

Фала ти многу мила (big-hug) Инаку јас секогаш крвна слика правам во Адриалаб во Скопје...Имај убав ден (big-hug)

cicamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 56
Придружен: 26 Oct 2014, 13:31
Му се допанале: 11 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by cicamaca » 01 Feb 2015, 15:24

Здраво мамички... Како сте????

Maceto сега ги гледав и моите резултати кај мене шеќерот е 4.6 и пишува макс. до 5.9, мислам дека немаш простор за паника...

За урината кај мене секогаш ми наоѓаат леукоцити и плочест епител.. Леукоцитите се дека постои инфекција а плочестиот епител е од самата слузокожа и не е нешто страшно. Правев уриноултура и немаше ништо , а и матичната ми рече не им се точни резултатите за урина и често прават грешки.

За еритроцитите најдобро со матичната да си поразговараш иако мислам да направиш уште една контрола во друга лабораторија..

Поздрав (jmp)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Maceto » 03 Feb 2015, 11:01

Девојчиња вчера бев на преглед и матичната ми ги виде резултатите и ми рече дека нема ништо се е супер и се е во границите на нормалата малку шеќерот покачен од претходниот пат но не искоментира ништо за него (rad) (rad) А ја прашав и за еретроците и ми вика се додека се 2-4 и не се над 15 нема ништо се е чисто а јас и верувам и така да другото си е се ок (rad) (rad) Ве гушкам сите и се читаме пак (lovet) (lovet) (bu)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by sweety » 01 Jun 2015, 10:26

Јас испитував крвна слика кога бев 11 или 12 недела пред скринингот, и резултатите се следниве
Еритроцити 4,6 (4,0-5,2)
Хемоглобин 12,5 (12,0-16,0)
Тромбоцити 365 ( 150-360)
Леукоцити 9,6 (4,0-10,0)
урина се е негативно, крвна група сум А+ што значи ќе нема потреба да испитувам Kombs тест ама за тоа има време, антитела и токсоплазма има исто испитувано во ред се и пишува дека нема никаква опасност за плодот и во текот на бременоста нема потреба пак да се испитува ,
Докторот ми рече дека се во ред но јас читав за тромбоцитите малку ми се покачени ќе видием сега на следната контрола за три недели ако се покачени изгледа ќе морам Клексан инекција да примам ,

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”