Ултразвучни прегледи

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
LEA
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 26 Nov 2012, 10:28
Location: vo pregratkite na ljubovta...
Им се допаднал: 1 time

Post by LEA » 26 Nov 2012, 13:35

Jas sum 21 nedela od bremenosta pa sakam da prasam do koja nedela najkasno treba da se napravi skrining na 4D eho,inaku ultrazvuk odam sekoj mesec na redovni eho pregledi i sekoj mesec so netrpenie cekam da si go vidam bebceto, a sega za skriningot sum uste po radosna (joy)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Ултразвучни прегледи

Post by Peperutka » 26 Nov 2012, 13:47

Леа (dobr)
Погоре ќе најдеш одговор за сите прашања што те интересираат (a2)

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Ултразвучни прегледи

Post by SIMONA » 17 Dec 2012, 18:06

Obicno 3d-4d se pravi od 20ta do 24ta nedela
Na primer jas trebase da pravam na 22ra nedela ama me fati strajkot (smile) pa go napraviv krajot na 23ta sto ne e kasno vazno e da se napravi za da mozeme mirno da spieme zaedno so nasite (b4)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Ултразвучни прегледи

Post by Peperutka » 17 Jan 2013, 19:23

Кон почетокот на Фебруари т.е.во 23 недела закажав 4Д Скрининг во ГАК.Сакав и да закажам посебно и за Скрининг на срцето на бебето но сестрата телефонски ми рече дека не постои такво испитување,во овој 4ДСкрининг се гледало и срцето што малку ме збуни,мислам дека постои и посебен С. за срцето или сум грешка.Мислење????

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Ултразвучни прегледи

Post by happy cumulus » 17 Jan 2013, 19:28

Peperutka, tuka koga se odi na pregled okolu 20tata nedela, isto se gleda 4D i 3D i e kompleten anatomski skan. Togas i srceto ubavo se gleda i mesheto i se ostanato. Posebno za srceto samo ne se zakazuva. E sega neznam dali vo MK e nesto porazlicno, ama stom se gleda srceto na kompletniot skan, nema potreba od poseben za srceto mislam.
Neznam dali ti pomognav, aj uste nekoj moze ke se prikluci na muabetov.

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Ултразвучни прегледи

Post by bubace » 20 Jan 2013, 06:13

Peperutka wrote:Кон почетокот на Фебруари т.е.во 23 недела закажав 4Д Скрининг во ГАК.Сакав и да закажам посебно и за Скрининг на срцето на бебето но сестрата телефонски ми рече дека не постои такво испитување,во овој 4ДСкрининг се гледало и срцето што малку ме збуни,мислам дека постои и посебен С. за срцето или сум грешка.Мислење????
Пеперутка те излажала сестрата...како не постои посебен скриниг за срцето...па јас бев на тој скриниг. Го викаат Ехокардиографија на срце со супервизија, и се прави во 24-та недела. Само матичниот нека напише баш точно на упутот дека се работи само за ехо на срце. Тоа се прави само од сабајле, и се гледа само срценцето,комори преткомори и проток на крв низ него, и трае 5 минути.Нема гужва, јас за пола саат бев готова. Земи си упут и јави се пак да си закажеш, нека не се прават мрднати само за да избегнат гужва. (l2)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Ултразвучни прегледи

Post by Emilija85 » 12 Jun 2013, 15:59

Еве еден интересен линк за мерките кои ни ги пишува на сликите на ехото а може не знаеме што значат (smile)
http://www.ringeraja.rs/clanak/tumacenj ... i_371.html

Мене овие ми ги пишува на последното ехо
EDD (Estimated Due Date) ili
TP (Termin Porođaja)
Predviđeni termin porođaja prema kojem se određuje gestacijska starost bebe.
GA (Gestational Age) [w, d]
Gestacijska starost bebe;
jedinice su w (Week) za nedelje i d (Day) za dane trudnoće.

AC (Abdominal Circumference) Obim stomaka. Važna mera u kasnoj trudnoći. Koristi se u određivanju veličine i težine bebe, i praćenje njenog rasta.
FL (Femoral Diaphysis Length) Dužina butne kosti (kost između kolena i kuka). Važna mera u kasnoj trudnoći. Koristi se u određivanju veličine i težine bebe, i praćenje njenog rasta.

BPD (Bi-Parietal Diameter) Prečnik glave između dve temene kosti, dve bočne strane glave. Mera koja se najčešće koristi.

EFW (Estimated Fetal Weight),
TT (Telesna Težina) Procenjena težina bebe. Računa se na osnovu BPD, HC, AC, i FL. Pokazuje težinu u trenutku pregleda.

И на последното ехо кај мене стомачето или AC e помало за некој ден, докторката иако неколку пати ми го нагласи тоа, ми рече ама добро е нормално се развива, па не знам, бидејќи некако изгубив доверба во неа, дали некој има слично искуство со ова?

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Ултразвучни прегледи

Post by Sashka » 12 Jun 2013, 16:19

Емилија, јас воопшто не ги ни гледам димензиите и пропорциите, ниту пак сум прашала освен за тежината (smile) Не сакам да се замарам и нервирам непотребно, затоа што ништо не може да сменам а и не може сите деца да растат по нивни мерки (smile)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Ултразвучни прегледи

Post by Emilija85 » 12 Jun 2013, 16:24

Па не знам, јас се замарам за се и сешто, ете конечно с е решив да отидам и до друг доктор па ќе видам дали ќе ја менувам мојава матична.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Ултразвучни прегледи

Post by Sashka » 12 Jun 2013, 16:25

Мислев на ова (smile)
И на последното ехо кај мене стомачето или AC e помало за некој ден, докторката иако неколку пати ми го нагласи тоа, ми рече ама добро е нормално се развива, па не знам, бидејќи некако изгубив доверба во неа, дали некој има слично искуство со ова?
Уживај мила и не се замарај (smile)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”