Брисови во текот на бременоста

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Bilence 123 » 06 Nov 2014, 11:05

Драги мамички . Јас сум скоро 17-та недела и мојата матична ми нема земено брис ниту еднаш. И кажав пред некоја недела дека немаме земено ниту еднаш брис а таа ми вика: Чекај, не брзај ! :)) Утре одам задолжително да барам да ми земе бри, бидејки имам бело п. (unsure)

cicamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 56
Придружен: 26 Oct 2014, 13:31
Му се допанале: 11 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by cicamaca » 13 Nov 2014, 17:47

Поздрав мешковци...

Сакам да Ве прашам дали некоја од вас има користено vag.Polyginax мене ми најдоа бактерија на последниот брис и д-р ми рече дека е рано да ми даде да пијам Сумамед да почнам прво со вагиналетите. (ner)

Ако има некоја вакво искуство нека пише.

Поздрав

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by SMESKO » 14 Nov 2014, 23:17

Cicamaca jas bas vcera pocnav so stavanje na polygynax,maticnata mi prepisa 2 paketcinja znaci za 12 dena no za belo pranje sto se pozaliv deka go imam(mene inace mi imase prepisano 3,4 pati vaginaleti ama nikogas ne staviv),sega sum pri kraj so bremenosta i mora da se iscisti dole.Infekcija ke vidime sega vo cetvrtok ke mi se gotovi rezultatite, se nadevam deka nema nisto takvo so ogled na toa sto prvite bea cisti. Pozdrav (kup)

cicamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 56
Придружен: 26 Oct 2014, 13:31
Му се допанале: 11 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by cicamaca » 24 Nov 2014, 13:16

Здраво SMESKO ... :) Јас ги ставав вагиналетите на 2 дена растојание и сега веќе немам. Кога му кажав на мат. гинеколог дали да земем брис да видиме дали има уште бактерија ми рече не ставај уште една кутија па после ќе видиме. Инаку сум 19 недела. Кога повторно се земаат брисеви???

поздрав (t3)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 24 Nov 2014, 15:09

Мене ми кажаа во 28 недела пак.

orhidea
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 17 Nov 2014, 09:34
Му се допанале: 37 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by orhidea » 26 Nov 2014, 09:41

Zdravo mamicki,nova sum vo forumot,no ve sledam podolgo vreme.Bi sakala da ve prasam vcera bev na genikolog se zapisav kaj nov(poiskusen)bidejki do pred mesec vreme bev na strana i tamu mi ja vodea bremenosta,17nedela sum i do sega skoro site ispituvanja gi imam napraveno osven brisevi i pap test(sto go nemam )napraveno 2-3 god,koga i kazav na dr.cela me ispanici i (sega sto ke pravam jas so tebe ne znam so koj si imam rabota).Mi zadade takov stres sto vecerta nemozev da se smiram.Pa zatoa sum zbuneta i vo panika od nasive doktori koi samo od pamet te vadat,zatoa ve molam da mi kazete kolku e sigurno sega da mi zema bris za pap test i da mi ja meri matkata,bi mi bilo polesno koga ke gi slusnam vasite mislenja.Pozdravce do vas i imajte ubav den.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Радост » 26 Nov 2014, 10:15

Јас пап тест не правев во бременоста, последниот ми беше непосредно пред да останам бремена, но брисеви правев во 12 и 35 недела. Точно е дека мора да направиш брисеви за немој случајно да има некоја бактерија која мора да се третира. Докторите немаат пристап тоа е факт и треба да поработат на тоа ама можеби така изреагира за да ја сфатиш сериозно и да ги направиш. Мој совет е да не одолговлекуваш и веднаш да си ги направиш.

И (dobr) .

orhidea
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 17 Nov 2014, 09:34
Му се допанале: 37 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by orhidea » 26 Nov 2014, 10:31

Sekako deka ke gi pravam,imam zakazano za vo ponedelnik no takvata nejzina reakcija me izvadi od takt,malku poveke sum custvitelna pa vcera vecer placev ne mozev da se smiram.Sega se e novo za mene prva bremenost mi e i se mi e nepoznato :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Радост » 26 Nov 2014, 10:34

Те сфаќам ама совет, не ги ставај многу на памет. Јас кога го сменив матичниот знаеш што ми рече: и јас сега што да правам со тебе со толку дијагнози? Ми идеш кога си собрала се што не треба во бременоста?

Уживај и после прегледите само опуштено, се ќе биде во ред.

orhidea
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 17 Nov 2014, 09:34
Му се допанале: 37 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by orhidea » 26 Nov 2014, 10:39

ti blagodaram Radost imaj ubav den

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”