Стрептокока за време на бременост

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Стрептокока за време на бременост

Post by Mia85 » 28 Jan 2013, 14:40

Извинете ако ја имаме темава, ми треба информација за оваа бактерија....Имено другарками е бремена во 5ти месец и денес на уринокултура и покажа стрептокока резултатот. Пред еден месец немала ништо...Јас немам искуство со оваа бактерија за време на бременост, ако има некој било кое искуство нека пише...Фала на сите.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Стрептокока за време на бременост

Post by Peperutka » 28 Jan 2013, 15:11

Миа85 имаме тема за Стрептокока во бременоста topic950.html?hilit=%D1%81%D1%82%D1%80% ... %B0#p50910

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Стрептокока за време на бременост

Post by Debora » 28 Jan 2013, 15:24

Пеперутка, додека ја барав темата, ти веќе ја најде. (thumbsup)

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Стрептокока за време на бременост

Post by Girl » 30 Sep 2014, 14:46

Уфф јас и тука да се пријавам... :(
Само што ги зеде мм резултатите од вторите брисеви и пронајдена ми е стрептокока agalatiae (stomp)
Ништо не ме стресува во бременоста како овие брисеви... А исто и уреоплазма има пак, а кламидијата фала богу е излекувана...
Само што напишав на гугл ми се крена косата и почнав тука да читам и малку се смирив... Се надевам дека има време да се излечи бактеријава.
Како оди процедурата знае некој, после терапија треба пак да испитувам дали ја има уште?
Се надевам дека не е многу страшна, ако има некоја мамичка со искуство ве молам пишете... Кај докторката сум во четврток на преглед...

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”