Скрининг во второ тромесечие

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Lejla7 » 29 Oct 2014, 15:36

Не сум закажала се уште Грл, се јавував ама имаат распоред само до 16.11 и ми кажаа другата недела да се јавам за термин. Значи 4Д е. Супер.

Радост, како не си меродавна мила, јас баш сакав да се осигурам дали може почести контроли заради слученото (и до сега одам на две до три недели). Инаку, мислам дека и поради она што и мене ми се случи претходниот пат плус годините Митко сака да е екстра претпазлив. Но ако овој преглед кај Димчев опфаќа се тогаш сигурно нема залудно да трошам. И онака ќе ми касни сега боледувањето. Ајде ќе видиме како ќе излезе, само нека е на арно се.

Фала ви уште еднаш на сите.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by anabejbi » 29 Oct 2014, 17:48

Лејла јас вториот скриниг го правев во ремедика кај Адамова, сите органи ги гледаше докторката и бидејки бебушот беше лошо наместен и неможеше убаво да го види срцето на двапати ми го прекина прегледот за да се движам и да го разбудам бебето за да заземе друга положба (smile) , останавме последни и се додека убаво не провери не не пушти. Јас сум многу задоволна од неа. Благодарение на неа и на терапијата што ми ја даде ја продолжив бременоста. Посебен преглед за фетално срце не сум правела, знам дека во систина тој посебно се плака и е некаде околу 3000 денари.
Lejla7 wrote:А после овој скрининг во 21-24 недела на колку време одевте на контрола?
И јас исто имав чести прегледи од 2 дена до 2 недели.
Ако нема потреба мислам дека прегледите натаму би биле на месец дена. Уживај си во бременоста и немој да мислиш на лоши работи. (big-hug)

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Bilence 123 » 28 Nov 2014, 01:09

Драги мамички, дали скринингот може да се направи во 20 недела или?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Lejla7 » 28 Nov 2014, 10:52

Poveketo velat optimalno bilo 22 nedela. Jas go pravev vo 23ta, odnosno 22+6 tocno. Najdobro da si prasas tamu kade sto ke go pravis.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by SMESKO » 28 Nov 2014, 11:23

Jas pravev samo skrining na srce(da me izvestese dr deka prvo se pravi skrining na celo bebe a posle ako ima potreba samo na srce,jas ke go napravev skriningot na celo bebe),inaku go pravev vo 22+3.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Радост » 28 Nov 2014, 11:39

Биленце јас правев скрининг во 12, па во 20, 28 и 32 недела ( имаше потреба од дополнителни ). Па според тоа можеш и во 20-та полна недела да правиш иако се согласувам дека е подобро во 22.

Nela
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 25 Dec 2014, 12:56
Му се допанале: 1 time

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Nela » 13 Mar 2015, 13:23

Zdravo. 14.nedela sum, vcera bev na kontrola i za 27 april t.e.na 21.nedela dr. mi zakaza termin za skrining vo drzavna. Dali nekoj moze da mi objasni skriningot da li e toa poznatoto 4D, dali davaat cd slikicki :) ili e nesto drugo i kolku cini so zdravstveno osiguruvanje? Kje moze li nekoj da mi objasnite cisto onaka za sega nemam nikakov problem so bremenosta fala Bogu ;) pozz

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Maceto » 13 Mar 2015, 15:21

Nela скринингот не е исто што и гледање со 4Д, скринингот се прави за да се проверат сите органи на бебето дали се е во ред, не дај боже дали плодот има аномалии исто како и првиот скрининг. се гледа срцето убаво, лева предкомора десна предкомора, аорта, крвоток на срцето е целото тоа може да се види и со 3Д и со 4Д. Јас скринигот го правев со 3Д а после си бев на преглед на 4Д и искрено според мене па и немаше некоја разлика (brows) (brows) Битно се да е како што треба. А сликички даваат на хартија не на ЦД јас не сум добила на ЦД тоа можеби на приватно даваат, али мене сликички ми даваат на секој преглед ама на хартија и кај матичната и на ГАК a мене прегледот на клиника ме чинеше 150 ден со упат од матичен. Позз

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by happiness » 02 Jun 2015, 09:55

nemi e mene mestoto tuka ama sakam da pisham
jas koga odev kaj maticniot cela bremenost sekoi 4 nedeli odev na pregled, a na skrining vo bolnica ne bev :)
e sega mojot maticen ima raboteno vo drzavna bolnica i izleze za da raboti privatno ima super aparatura
sekoj pregled traeshe okolu 40 min na exo i beshe nesto vaka
prvo go mereshe celo bebe, posle nuhalen nabor, obem na glava, obem na meshe, racenca celosno pregleduvase nadlaktica, podlaktica saka, prsina isto i so nozete beshe, mereshe zeludnik,proveruvashe dali golta bebe od plodova voda, srce so predkomori, komori,otkucuvanja na srce, bubrezi, rbetot go mereshe, plodova voda proveruvashe, postavenost na placenta, grloto na matkata koga bev pogolema pocna da go gleda, vo vtoro tromesecie mislam proveruvashe za vrodeno slepilo, zajacko uste,merese tezina, go podbucnuvashe da se mrda ... i eve tolku mi teknuva mozi nesto sum zaboravila.... :) na kraj pecateshe vrednostite od pregledot zaedno so sliki od bebeto kade i sto merel i za kef nas na kraj pravevme slikicki od likot si gi vikavme portreti (laugh1)
nikogas ne me prati na bolnica za srining...
vo 16 nedela znam mereshe kolku se spushteni testisite i so sigurnost ni potvrdi deka e momce :) a vo 12 nedela ne besh skroz siguren za mashko....
deka beshe leto fizicki mi gi pregleduvashe nozete dali i kolkku se poteceni , tezina moja proveruvavme , ocite mi gi proveruvashe ostanato muabet beshe kako se osekam i sl.
ovie pregledi me koshtaa po 300 den

sto plus se meri na skrining na bolnica....?
a da napomenmam imav epten prijatna bremenost nemav problemi :)


vo avstralija od pred 10 godini od prvoto vnuce imame cd od bremenosta na 4D , ama toa se pravi privatno za kef na roditelite inaku ima samo 1 do 2 pregledi na exo vo cela bremenost , proverka mna krv nekolku pati, i proverka preku krv za daunrov sindrom... se ostanato e samo razgovor so sestra ili so maticniot opsht doktor i naslushuvaat srce sekoj mesec... :)
se iznenadiv koga slushnav....

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by happiness » 02 Jun 2015, 10:41

nemozam da izmenam postot da se dopolnam
sekoj pregled ja skenirasshe papocnata vrvca i proveruvashe dotok na krv i limfen serum kako sto e exoto crno belo se pojavuvaa crveni tocki kade se naoga krvta i plavi tocki za limfniot serum...

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”