Ве молам за совет

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
julieg713
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 08 Apr 2014, 12:41

Ве молам за совет

Post by julieg713 » 08 Apr 2014, 12:50

mi zadocnia mestuacite 1 nedela i napraviv test i nisto negativen mi izleze :((,,cekav i cekav da mi dojdaat nuisto i otidov vo ginekolog tamu testot mi bese pozitiven ama nisto ne se gledase so eho pa mi zakazi za posle edna nedela i koga otidov povtorno tamu se gledase malku embrionot.sega posle dve nedeli denes go imav 3 poseta ama doktorot mi kaza deka ne se razviva dobro embrionot posto toj treba da bide 2 meseca a so razvivane bese 1 mesec i 2 nedeli..AMAA losata e deka jas ne sum mu kazala na doktorot deka jas ednas praev test i mi izleze negativen pa posle dva nedeli kaj nego mi dojde pozitiven,,,,DALI E MOZNO DA E NEKOJA GRESKA TUKA PA TOJ DA GI BROJI MESECITE OD KOGA MI BESE POSLEDNATA MENSTRUACIJA posto jas ne mu kazav deka sum napravila test i da sum ostanala bremena posle testot sto go napraviv doma sto kaj nego mi izleze pozitiven,,,AJ VE MOLAM ZA SOVET POSTO SUM MNOGUUU LOSO MOMENTALNO :(((

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: VE MOLAM ZA SOVET

Post by mama2 » 08 Apr 2014, 13:00

julieg713 Нема место за толку страв (love5) Сега треба да си најсмирена и да уживаш во твојата (t3) Гални го мешко и објасни му дека докторот погрешно пресметал оти мама заборавила да му кажи за негативниот тест (tongue) Секако дека е можно зачнувањето да се случило покасно, затоа појди уште еднаш на лекар и убаво објасни му што и како се случило.
А сега (part) (part) (part) (part) (joy) (joy) (joy) (joy) честито бременост мила и со лесно нека е (bu) (bu) (bu) (bu) Придружи се на темата за трудници, таму ќе најдиш повеќе одговори (jmp)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ве молам за совет

Post by Debora » 08 Apr 2014, 13:04

Јуле штом тестот покасно покажал бременост, сосема е можно да покасно си останала бремена. Не брзај со ништо, остави нека помине некој ден да има шанса да се покаже дека ембрионот си расте како што треба. Кај жени со подолг циклус или покасна овулација нормално дека ќе имаат помал ембрион од оние што зачнале порано.

Мама2 пишала пред мене, ете баш така. (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Ве молам за совет

Post by Happy^_^ » 08 Apr 2014, 14:13

Мила, мене циклусот ми е нс 36-7 дена и ако др гледаше по тоа ќе требаше да сум 10+ недела а не 8 :) јас баш му кажав и ми рече арно што сум му кажала да не се чуди зошто немаат сите циклус на 28 дена :)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Ве молам за совет

Post by Vesela » 08 Apr 2014, 14:36

Значи нема место за паника. Бременоста се пресметува од првиот ден на последната менструација. Но, според тоа многу е тешко да се определи времето на зачнување затоа што кај секоја жена е различно. Најдобро ти е да почекаш уште некој ден и да отидеш на уште една контрола за второ мислење.
Ти посакувам се најдобро и да уживаш во бременоста. (big-hug)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”