Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11054
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Debora » 10 Feb 2010, 15:35

Темата со Clexane инекциите ме наведе да ја отворам темава. Вие кои сте испитувале, ако сакате пишувајте околу овие испитувања тука.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Annabel » 10 Feb 2010, 16:19

Овие испитувања се прават на трансфузиологија и нивното покачување е знак дека има зголемено згрутчување на крвта, што во бременоста до некаде е нормално особено при крај на бременоста. Се испитуваат и се битни (особено АФА - антифосфолипидни антитела) бидејќи се верува дека зголемените АФА доведуваат до предвремен пораѓај, спонтани абортуси и слично.

Покачените вредности на овие показатели може да укажуваат на предвремено стареење на постелката и тромбоза.

Јас сум лаик, па очекувам некој доктор да ни се приклучи и да ни објасни повеќе.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11054
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Debora » 10 Feb 2010, 16:47

Знам дека овие испитувања се редовни кога се јавуваат повторувачки абортуси. Значи сега се прават и превентивно. Сакав да прашам дали се почнува со следење на вредностите уште од почетокот на бременоста или има некакви индикации па се прват овакви испитувања?

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Annabel » 10 Feb 2010, 23:26

Мене докторката прв пат ми побара во 32-ра недела да направам вакви испитувања, а и на другите трудници им бараше тогаш. За порани испитувања не знам во кој случај се прават...

Sara Kej
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 23 Mar 2010, 21:30

D-dimeri vo 32 nedela

Post by Sara Kej » 23 Mar 2010, 21:44

Zdravo,

Jas sum nova na forumov, go najdov barajki informacii za zgolemeni d-dimeri. Vo 32 nedela sum, mi detektiraa tri pati zgolemeni d-dimeri, ke pravam vtoro testiranje pred da d-r da mi dade terapija, no me interesira dali nekoj znae sto e pricinata za ovaa pojava i dali moze da se regulira so nekakva specijalna ishrana...

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Annabel » 23 Mar 2010, 22:42

Sara Kej, знам дека е нормално д-димери да се покачуваат како што бременоста се ближи кон крај....мене докторката ми рече дека нивната горна вресност за трудници е 1500. Многу од докторите се спротивставени мислења и дека давањето на Clexane инекции стана мода, се разбира со исклучоци.

Со исхрана не знам дали може да се регулираат.

Колку се твоите д-димери?

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Kalince » 14 Apr 2010, 10:42

Vleguvam vo 32 nedela, pa pred malku se slusnav so doktorkata i treba da odam utre da mi se napravat ovie ispituvanja.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11054
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Debora » 16 Apr 2010, 12:37

Нема оправдување за таквиот однос, ама мене чекањето на трансфузиологија ми е останато во исклучително лошо сеќавање. Повеќе луѓе влегуваа преку ред, отколку со бројчиња (не бремени, туку со врски). А има луѓе што редовно прават контроли таму и можеби ги изгубиле нервите. Тажно во секој случај што се губи чувството и сожалувањето. Кога ќе ги имаш резултатите?
За ова може да отвориме нова тема, каков е односот на луѓето кон трудниците.

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Kalince » 16 Apr 2010, 12:46

Rezultatite ke mi bidat gotovi vo petok na 23ti. Posle 14 00 casot treba da odam da gi zemam. A za novata tema bas ti e dobra idejata. (cl)

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Kalince » 23 Apr 2010, 21:49

Deneska bev da gi zemam rezultatite od ovie ispituvanja. Za AFA se uste ne mi se gotovi, nemale reagensi, mi rekoa da odam za dve nedeli, ili pa da se javam da prasam koga ke bidat gotovi. E sega D-dimeite se pokaceni. Spored mojot ginekolog kaj trudnica se tolerirale do 1500, a kaj mene se 1840. Transfuziolog ne mi gi videl rezultatite, treba da cekam do cetvrtok, deka togas e na smena taa doktorka sto prv pat me primila na transfuziologija. Mojot ginekolog mi rece deka samo transfuzilog moze da mi prepise terapija. Malce se nerviram ne sakam voopsto da gi primam tie injekcii. Neznam sto drugo bi mozelo da vlijae za da se namalat ovie D- dimeri. Ako nekoj slusnal nesto poveke za ova, ne bi bilo loso da me informira.

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”