Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Daskalche
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jan 2018, 13:40
Им се допаднал: 3 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Daskalche » 02 Jan 2018, 21:37

@ivvi<3 сега само имам упат да прегледам на трансфузиологија за тиеАФА, д-д... Не ми рече ништо за миом се сомнева дека е како некоја преграда ама не е сигурна и сака да направам сега прво ова од испитувања....Леле ако е она другото ти што викаш тоа е со оперативен зафат =/ не сакам :(

Daskalche
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jan 2018, 13:40
Им се допаднал: 3 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Daskalche » 02 Jan 2018, 22:17

@ivvi<3 сега само имам упат да прегледам на трансфузиологија за тиеАФА, д-д... Не ми рече ништо за миом се сомнева дека е како некоја преграда ама не е сигурна и сака да направам сега прво ова од испитувања....Леле ако е она другото ти што викаш тоа е со оперативен зафат =/ не сакам :(
[/quote]

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by ivvi<3 » 02 Jan 2018, 23:04

Септум на матка е причина за неразвивање на плодот, така што, подобро да се отстрани на време. Не се секирај, лапароскопски ако е, нема ни да знаеш дека си била на операција. Добро не до толку, ама сакам да ти кажам, побрзо е закрепнувањето 😃

Daskalche
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jan 2018, 13:40
Им се допаднал: 3 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Daskalche » 03 Jan 2018, 09:44

Па тоа е проблемот @ivvi&lt;3 :/ кој ми гарантира мене дека тие доктори таму нема да ми оштетат нешто па цел живот да не можеш деца да имаш? Лапароскопија е исто операција читав, не е голем зафат ама сепак ти ставаат опојка, лежиш ден два во болница имаш конци ....Но колку што им верувам на денешниве доктори, толку и не им верувам.
Затоа еве сега, ќе видам со антителата најверојатно сака да ми проверат игг и игм ако е тоа, па ќе видиме. Дај боже ова да е 😁 да не треба под нож да одам :(

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by ivvi<3 » 03 Jan 2018, 22:26

Затоа ќе бараш доктори кои се стручни и проверени во таа област. Ако е нешто што ти прави проблеми на здравјето, се разбира дека е подобро да се реши. Инаку овие операции се рутински, затоа опушти се 😃

maci-mama
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 14 Jan 2020, 14:33

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by maci-mama » 15 Jan 2020, 12:47

Здраво, ме интересира ова испитување на д-димери во бременоста дали е задолжително, кога се прави? (confus) (confus)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”