Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Debora » 23 Apr 2010, 22:57

Kalince немој да се нервираш, скоро на секоја трудница и ги препишуваат инекциите, тоа мене ми кажува дека не се така потребни. Annabel ќе го сподели нејзиното искуство, ама не се нервирај навистина. Може ќе ти ги препишат, може не, само не се нервирај те молам. Ова навистина стана мода. (sad1)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Annabel » 24 Apr 2010, 20:10

Уште не ми е јасно кое е правилно мислење околу овие инекции, а искрено, некако престанав да мислам на нив откако не ги примив...Инаку Калинче, пишував за моето искуство и тука и во темата за Clexane инекции.

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Kalince » 05 May 2010, 16:36

Deneska bev na kontrola da vidam do kaj mi se D-dimerite, inaku primiv 7 Kleksana. Namaleni se ama ne dovolno.Sega mi se 1620. Transfuziologot mi prepisa uste edna nedela Kieleksan od 40, pa poslem pak na kontrola. Mi se smaci veke od ova bockanje (sad1) .

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Petra » 06 May 2010, 15:30

Веувам дека ти е смачено КАлинче ама уште малку биди трпелива. (a2) Убаво што ти се намалиле. Дај Боже следната контрола да нема потреба повеќе од буцкање. И за кратко време ќе си бидете заедно со бебчето. (b4)

Alexa
Член
Член
Мислења: 152
Придружен: 17 Oct 2010, 13:06

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Alexa » 07 Apr 2011, 18:30

Јас бев денес на испитување. Докторот ми рече не е неопходно, но ако сакам да ги направам, и јас отидов :) Значи чисто превентивно.
Инаку, на трансфузиологија е невидена гужва, но мене веднаш ме примија. Не чекав ниту еден пациент со бројче да влезе пред мене. Само една трудница имаше, и тоа во поодмината бременост (t3)
Но, секако дека мора да има проблем.... Докторката каснеше 1 час од пауза (fr) (fr) (fr) Плус кога дојде, почна на телефони да врти, да си се шета.... Не ми се веруваше како се однесува (hair)

mamicka1987
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 25 Nov 2011, 09:59

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by mamicka1987 » 08 Dec 2011, 10:31

Zdravo ! i jas sum 32 nedela vo bremenosta i vcera bev kaj mojot maticen ginekolog i mi dade da odam za sk na transfuziologija.dali ke mi gi pravat ovie ispituvanja???? od kolku casot rabotat i za kolku vreme se gotovi rezultatite?fala vi odnapred

macuska
Нов член
Нов член
Мислења: 46
Придружен: 12 Dec 2011, 18:43

Испитувања на Трансфузиологија

Post by macuska » 23 Apr 2012, 18:59

Devojki pozdravce do site jas nekoe vreme ne pisuvav ama eve me pak. Jas i moeto (definitivno) sme super. Vlegov vo 22-ra nedela i se e dobro fala bogu. Bebusko t.e. Luka si klocka sekoj den i mnogu sum srekjna. Bev kaj maticnata i me prati da napravam ispituvanje na transfuzija vo drzavna. Moze li da mi pisete ako nekoja vise bila i znae za sto e ova ispituvanje. Pozdravce (bu)

macuska
Нов член
Нов член
Мислења: 46
Придружен: 12 Dec 2011, 18:43

Re: Труднички кафе муабет

Post by macuska » 23 Apr 2012, 19:01

Haha mala greska vo tekstot pogore jas i moeto DEFINITIVNO SINCE

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Испитувања на Трансфузиологија

Post by Milly » 24 Apr 2012, 07:38

Мацушка мене на трансфузиологија матичната ме прати 2 пати. Првиот пат беше на почеток на бременоста уште, за да земам потврда за крвна група, а вториот пат бев при крај некаде во 35та недела мислам и тогаш проверував д-димери. Незнам за што те пратила тебе, ама сигурно таму има и други испитувања на крвта.
ПС. Само да си знаеш голема гужва е, првиот пат кога бев не земаа трудниците бројче туку на 2 пациенти пуштаа трудница, вториот пат беше со бројчиња и за трудниците како и сите други пациенти. Затоа ако идеш, иди порано да си фатиш ред да не се изначекаш (smile)

dusicka
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 10 Jan 2012, 17:26
Им се допаднал: 1 time

Re: Испитувања на Трансфузиологија

Post by dusicka » 28 Apr 2012, 15:04

Ете и мене ме пратија на трансфузиологија, ама докторката од ГАК (за фактор на хемостаза, ама не знам зошто) а според мојот матичен, немало потреба толку рано да правам испитувања... (confus) ама ајде, ми напиша упат, па ќе одам овие дена...сакам да прашам дали треба на гладно да се иде за д-димери и хемостаза и ако некоја првале сега поскоро испитувања, колку пари е барем да знам, нели имаше сега поскапувања (за жал), па човек да му е страв едно испитување со плави картони да го прави. Мацушка, може ќе се начекаме на трансфузиолофија со мешињата (t3) (t3) хаха, поздрав.

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”