Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Filigran » 16 May 2014, 11:58

Смешко мила, е се плаши. Со среќа, др сака да си биди сигурна со оглед на минатиот пат.
Ќе видиш дека се ќе испадне во ред. А ти да си се пазиш како што се договоривме :-*
Па здравје Боже по отприлика 7-8 месеци ќе си играш со едно вакво (b7)

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by hrizantema » 01 Oct 2014, 16:06

Моите резултатите од д-димерите се во 28 недела 1295 и матичната ми рече дека биле одлични за тромесечието,а и хемостазата не е лоша dance

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Neda_Jovan » 07 Oct 2014, 14:33

Meskovci nie samo sto se vrativme od trcanje po doktori i sl....- pravev ispituvanje na Hemostaza i D Dimeri vo 30/31 nedela o rezultatite ne se sjajni - D Dimerite mi se 3050 (a vo brmeenosta tolerancijata bila do 2000) - toa sto najmnogu me iznervira e toa sto po telefon i gi procitav na maticnata i taa panicno mi rece doagjaj kaj mene - moras pod itno Kleksan injekcii - aj sto se ispoplasiv i so prva kola kaj nea stignav - pa uste i nesaka da mi objasni sto znaci ovaa sostojba (so prviot sinko nemav vakvi problemi) - tuku otkako insistirav da mi objasni nekolku pati na povisok ton mi vika " Toa znaci hiperkagubilitet na krvta (valjda dobro se izraziv), brz stareenje na postelka i nedaj boze Smrt na plodot !!!
I mene ledena pot me obli ligje - jas neznam kako se vozdrzav da ne pocnam so vristenje. Pocnav tuka da citamza Kleksan injekcii i gledam deka dosta trudnici bas vo moite nedeli na bremensot pocnale da gi pijat i rodile zdravi deca
Od tamu me isprati na transfuzilogoija da mi prepisat terapija so nivna dijagnoza za da fondot mi gi refurndira parite bidejki bile skapi i edna veke mi stavija denes
10 mi prepisaa i kontrola za 14 dena. Ama janacekav na transfuzilogoija d-rkata ubavo da mi objasni i rece da ne se potresuvam - deka e cesta situacija kaj trudnici i deka so Kleksan se resava
Ako nekoja od vas znae nesto poveke poinformativno - ve molam pisete...i veke mi e smaceno od doktorive (ner) (ner) (ner)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Lejla7 » 07 Oct 2014, 14:48

Neda Jovan mila, nemas potreba od panika. Jas sum so Kleksan uste pred pocetok na bremenost, gi primam se uste i najverojatno ke gi primam do kraj. Ic da ne se sekiras, od niv bebeto moze samo polza da ima. Vo vrska so refundacijata, jas celi referati iznapisav vo temata za Kleksan vo bremenosta, otvori i procitaj, pocni si na vreme so procedura za refundacija oti stvarno se skapi. Ne znam od kolku ti prepisale, jas primam od 0,4 t.e od 40 (taka gi vikaat). Moive se 267 denari edna, a imam primeno okolu 100 veke.

Sama ke si gi stavas? Ako ti treba pomos, slobodno prasaj, ke ti pisam. Se najdobro i ne panici.

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by hrizantema » 07 Oct 2014, 15:04

Неда Јован не се потресувај толку како што кажа и Лејла,секоја втора трудница е со клексани,и јас минатата недела ги испитав и ми беа 1295 и матичната рече дека до 2500 се толерират,а ако е над тоа се дава оваа терапија,тоа може сао да ти помогне заради разредувањето и коагулацијата на крвта,бебето да има убав доток на крв од папочната врвца,само мислам пред пораѓај неколку дена треба да се прекината за да не ти створат крварење многу,ама тоа ќе ти кажат лекарите.
А хемостазата како ти е?

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Neda_Jovan » 07 Oct 2014, 16:12

Lejla i Hrizantema, Fala Vi milicki sto taka brzo me smiruvate iako i sama eve veke 1-2h samo citam za sostojbata
Hemostazata neznam kolku mi e - nemam na rezulatatite toa, samo trombociti koagultivno vreme i sl....
Lejla - sestrata mi pokaza kako se stavaat - ama bidejki svekrva mi e laborant - mislam deka najdobro taa da me bocka - mislam deka ke mi naplati za site nervozi (brows) ..malku da se nasmeeme
i mene mi prepisaa od 40 Kleksan - 10 inekcii pa kontrola da vidat dali se simnuvaat pa ke vidat za posle
SoGospod napred - gledam deka poveke trudnici imale terapija soKleksan i malku se smiriv...abe samo nervozi

Ve guskam pak - i utre poveke ke pisam....sega da cooliram oti ke puknam...a maticnata ke ja zadavam - pa za se ima zbor i nacin da se objasni !!!

koral
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 21 Nov 2011, 00:03
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 8 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by koral » 08 Oct 2014, 22:36

Lejla,a Crinon gel stavas uste???posto i toj e skap a fondot ne refundira za nego,taka????

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Lejla7 » 09 Oct 2014, 10:27

Не Корал, Кринонот ми го прекинаа во 12 недела по скринингот. Скап е ама делува. Скоро три месеци го ставав, па сметај колки пари се тоа (smile) Туку да сме здрави и живи и да е се в ред со бебињата, за другото ќе се најде чаре.

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Neda_Jovan » 04 Nov 2014, 12:26

Vcera bev na 3 ispituvanje D Dimeri i posle 2 tura kleksani (1x 40 pa 3 dena odmor) pak mi se kceni (bea padnati od 3050 na 2766, a sega se kaceni na 3266 (ner) (ner) (ner)
Doktorkata mi prepisa sega 2x 40 kleksani 3 nedeli - pa kontrola na 01.12 (osven ako ne se porodam vo meghjuvreme)
Mi se krena pritisok 200 - ocekuvav pak da pagjaat a tie ripnale.
Vazno bebeto e dobro - sto me smiri malku, pa zdravje ke vidime
pozdrav

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by SMESKO » 04 Nov 2014, 12:46

Neda Jovan (racinja) bitno bebus si raste,primaj ja terapijata i daj Boze da spadnat.Te (big-hug)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”