Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Bube » 16 Nov 2014, 14:35

Zeni ova ispituvanje zadolzitelno li e ? Mojata maticna pak nisto da spomne, pak ke treba da ja potsetuvam (ner) I vo koja nedela treba da se napravat?
Sto ke pravam bez forumov

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Girl » 16 Nov 2014, 15:47

Bube не е задолжително, јас не го правев зошто немаше потреба. Ако не ти рекла ништо матичната уживај си, не се замарај :)

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by hrizantema » 17 Nov 2014, 08:53

Бубе обично се прави во 28 недела,ама може ти е убава постелката и затоа не ти рекле да испитуваш,и кај мене се си беше во ред,ама јас сама си барав да испитам и резултатите беа како што треба,така да како сакаш ако не ти рекле може и не треба (smile)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Bube » 17 Nov 2014, 11:14

Fala vi ubavi. Se konsultirav I so drug lekar I toj I maticnata a eve I vie :) rekoa deka nema potreba da ispituvam.
Pa odime ponatamu :)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Neda_Jovan » 02 Dec 2014, 08:26

Zeni dajte nekoj sovet....d dimerive pak skoknale na 4400.. iako primav sekoj den po dve kleksani od po 40. Mnogu sum isplasena da ne mu se sluci nesto na bebeto. Na eho i ctg se e vo red...si raste no hiperkoagubilnost ne e shega... baska sto doktor od Remedika ni preporaca da se porodam vo 38ma nedela bidejki ne e ubavo da sme so bebeto tolku vreme pod kleksani a nema efekt. Dr doktorka od klinika ni kaza pak deka ne e nisto strasno i da si cekame prirodno da dojde momentot na poroduvanje. A ginekologot od Cair kade idam na ctg i sakam da se porodam nemozam da ja dobijam bidejki transfuziologt pisal da se prodolzi kleksanot no vo konsultacija so ginekolog. Neznam sto da pravime... (sad1)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Lejla7 » 02 Dec 2014, 09:05

NedaJovan, ke bide se vo red. Mozebi ti se kacuvaat d dimerite oti zree postelkata. Ne se sekiraj. Kako be ne e ubavo tolku vreme da si pod kleksan - pa sto da recam jas, kolku vreme veke gi primam?
Obidi se pak da stapis vo kontakt so taa doktorka od Cair i ne panici. Se ke bide vo red. (big-hug)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Neda_Jovan » 02 Dec 2014, 11:31

Fala ti Lejla...navistina veke nemam pamet. Sakase da kaze tolku vreme pod kleksani a da nemaat efekt. Ja dobiv d-rkata i mi rece utre da me videl nacalnikot na Cair Metodija Trajcevski i da dade mislenje. Ako smeta i porano da me porodat...ke vidime utre. Fala vi (kup)

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Bilence 123 » 03 Dec 2014, 15:10

Денес бев на ехо преглед кај матичната и ми виде езерца на постелката. Наредната недела кога ке одам за Скопје на скрининг ми рече да напрваиме испитувања за д-димери и хомостаза. Уште ова ми фалеше :{

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by milena15 » 12 Dec 2014, 15:45

devojki kako odat ovie ispituvanjata , koj vi dava upat maticniot? Ili mora prvo pregled kaj doktor od transfuziologija pa toj dava upat za proverka? Aj, prosvetlete me nisto ne mi e jasno :) Falaa :)

loran
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 19 Nov 2014, 20:55
Му се допанале: 22 пати
Им се допаднал: 21 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by loran » 12 Dec 2014, 17:24

Милена 15 упат дава матичен гинеколог,со тоа што он треба да ти закаже на клиника(преку мој термин),само оди порано на гинеколог зошто само ако некој не откаже во тековниот месец ке мора да чекаш дури за нареден (ner) без врска е малку(мене уште ми рече па оди си приватно)(а разликата во цената е огромна)на клиника е 390,00 денари.
е сега одиш на закажано,влегуваш внатре кај трансфузилог тој ти запишува што да ти испитаат.потоа одиш плакаш,па те боцкаат т.е ти земаат крв и резултатите се истиот ден ако имаш закажано сабајлето во 14 по резултати(може да ги земе било кој) и ако има потреба од терапија ти препишува докторката и ти кажува за колку дена на контрола да се провери состојбата.(и контролата се наплака чисто информативно,мне ме кошташе 350,00 денари ).
се надевам дека убаво објаснив. (thumbsup)
Мада јас да си искоментирам мислам дека сега со клексаниве е се чист бизнис (ner) (ner) ,тоа е мое мислење.

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”