Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by sweety » 25 Sep 2015, 13:36

ЈАс че одам следната недела да испитам д-димери, бидејчи кога бев Мк. докторката ми рече да испитам, а овде докторот дека немало индикации за такво испитување, иако на постелката има малку како бели флеки сепак не било страшно, сепак јас ќе испитам бидејќи ми е на мисла, па ќе го пишам резултатот. Инаку тогаш ќе бидам 31 неделаили нема врска во која недела се испитуваат ?

dream4baby
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 21 Jan 2015, 00:59
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 24 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by dream4baby » 25 Sep 2015, 22:31

Испитував крајот на 7ми месец покачени ми беа ама не испитав колку 5 клексани примив.А ги испитав оти д-р не беше задоволен од циркулацијата на папочната врвца па со 5 инексии демек се среди.Кога му кажав на д-р што ме породуваше се изнасмеа рече јас не гледам дека воопшто имало потреба уште да речеше си направи бизнис со тебе.Кој знај како да речи човек се знај дека едни со други си се кудат (unsure) ама како и да е помина и тоа сега се најслатките маки (lovet)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by sunshine_2012 » 30 Sep 2015, 13:17

дреам4бебе, и јас кога бев вчера на преглед за ЦТГ во ремедика и Др. Ефремовски беше му кажав дека, димерите ми биле лесно покачени па примав 10 клексана и тој ми рече веке тоа мода стана секоја бремена жена прима клексани , ама тоа е протоколи. и се насмеа.

Bliznacinja
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 26 Mar 2017, 14:38
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Bliznacinja » 09 May 2017, 21:17

Денес бев на преглед и др ми рече дека треба да направам хемостаза со ддмери,SFA и да го испитам повторно испитувањето за токсоплазма бидејќи предходниот испадна позитивен IGG.Ме прати во хемолаб а таму е изгор.Досега матичниот не ми кажа дека имам било каков проблем со дотокот на крв а денес другиов др ми рече дека имам проблем и потребно е да ги направам испитувањата да види дали треба да примам терапија.Баш се загрижив и се секирам што ќе испадне.Ме интересира што е оваа лабораторија попосебна од останатите пошто има многу разлика во цена.

Eveliz
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 23 May 2017, 01:11

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Eveliz » 23 May 2017, 01:24

35 nedela sum i bev da ispitam ddmeri I faktori na hemostaza. Ddmerite mi Bea 252 , na rezultatite od hemostazata pishuvashe INR = 0.93 I skrateni vrednosti na aptt I TT. Nemashe ni dijagnoza ni terapija nishto. Matichnata mi e na odmor I kje poludam dodeka se vrati. Dali imal nekoj vakvo iskustvo I shto treba da napravam? Dali ovie rezultati se vo red?

Anne
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 18 Oct 2017, 12:24
Му се допанале: 1 time

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Anne » 18 Oct 2017, 12:31

Здраво,

Имав спонтан во 6 месеци за кој причина е откажување на постелка и поради тоа сеа матичната ме прака да испитам DDimeri AFA Faktori na homostaza i la. За DDimeri имам закажано утре но бидејќи денеска добив менстуација ме интересира дали тоа влијае нешто или не?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Debora » 18 Oct 2017, 20:26

Добродојде Ане, јас не сум слушнала дека цилусот има влијание врз овие испитувања.

Теа22
Нов член
Нов член
Мислења: 90
Придружен: 09 Feb 2017, 12:44
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 47 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Теа22 » 18 Oct 2017, 21:22

Jas sega treba da ispitam na 24 hemostaza i d dimeri aj objasnete so se toa d d imeri i hemostaza ne mi e jasno

Daskalche
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jan 2018, 13:40
Им се допаднал: 3 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by Daskalche » 02 Jan 2018, 13:55

Добар ден форумки.
Најпрвин, да ви ја честитам новата 2018 година, да ви посакам се најубаво во неа.
Сега да пишам за она што ме мачи. Искрено, не сум човек што сака да оди по доктори и слично и многу сум исплашена, пример, не сакам да дојдам до ситуација да треба да ми се прави некаква операција и слично. Па би сакала да чујам ваше мислење за следново.
Имам направено киретажа поради празен плод, внатре немаше бебенце, како и да се вика тоа... По ова, сега чекам резултати од ПАП тест, менструацијата инаку ми е редовна,поредовна здравје, болки и слични глупости немам. Но, пред да ми направи матичната ПАП тест на екранот се забележа како меур некаков не знам...Ни самата докторка не знаеше да дефинира, само ми кажа не е ништо страшно, млада си ќе те средиме. Пред да забременам и пред киретажата вакво нешто немав кога одев на преглед. Ова се има појавено после киретажата. ПАП тест веднаш направив, како што пишав, сега чекам резултати, но треба да одам сега и на трансфузиологија и ее што ми пишуваше дека треба да испитам- АФА, АНА, Д-Д, Т.Г? Не и го разбирам ракописот...И кога ја прашав сестрата што е ова ми рече проверување на антитела. Сега не знам дали мојов случај би се лечел само со антибиотици или ќе морам под нож? Зошто на наодот освен ова дека треба да испитам пишува ендометриум со наод суспектен за септум. А овариумите ми биле уредни, солидни....
Ваше мислиење? Искуства?
Ви благодарам многу на сите и извинете за долгиот пост.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Испитување на D-dimeri, AFA i Hemostaza

Post by ivvi<3 » 02 Jan 2018, 19:44

@Daskalche мене по тоа што пишуваш, ми личи на миом, ама тоа би требало да го види докторката. А знам за септум на матка. И двете се отстрануваат со хистероскопија, ако не се лажам. А миомот може и сам да се повлече. А ти даде ли упат за специјалист?

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”