Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by Simonova » 17 Nov 2009, 00:01

Vo period do 14 nedela se vrsi merenje na njuhalen nabor i nosna skolka.
Se meri kolicinata na tecnost nasoberena vo njuhalniot nabor. Kaj fetusot tecnosta se sobira na zadnata strana na vratot a toa se slucuva zatoa sto fetusot lezi na grb i poradi labavosta na kozata na vratot.Sto poveke se nasobere tecnost pogolem e rizikot od abnormalnosti. Nasobiranjeto e izrazeno kaj bebeinja so vrodena srceva mana, zaradi namaleni dvizenja na fetusot,Dawnov sindrom ili kombinacija na tie sostojbi.
Kaj mene bese izmereno 1,2 i imase prisustvo na nosna skolka.
Dali vie gi pravevte ovie ispituvanja???

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Нухален набор

Post by Mechevska » 27 Nov 2009, 14:12

немам правина такви работи.Какво е тоа ношна школка? :oops:

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Нухален набор

Post by Marina » 04 Apr 2011, 07:34

ova e popoznato kako NT screening ,se pravi da se doznae kolkavi se sansite bebeto da ima down sindrom ili drugi poremetuvanja. uste koga slusnav sto e toa i koga se rasprasav malku, znaev deka nema sansi da go pravam toa ispituvanje-kako prvo ne ti kazuva testot dali bebeto ima nekakvo poremetuvanje, tuku kolkavi se sansite za toa.ti nikako nemozes da vlijaes na toa. ako se pokaze deka ima pogolemi sansi,togas se pravi dopolnitelen test, se zema od plodovata voda i se ispituva - a toa ne e bas bezbedno ni za trudnicata ni za bebeto. vtora rabota,procitav mnogu prikazni deka kaj mnogu zeni bil otkrien visok rizik,pa pak imaat zdravi deca ,nisto ne im fali. i da go pravev ispituvanjeto i da imase visok rizik pak nemase da abortiram,taka da odluciv da uzivam vo bremenosta i da ne se zamaram so takvi raboti,se e vo red so bebeto

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Скрининг за нухална транслуценција

Post by Peperutka » 28 May 2011, 18:29

Скринингот за нухална транслуценција претставува ултразвучен (ЕХО) преглед при што се мери едно определено растојание на задниот дел на вратот на вашето бебе. Ова мерење ни помага во проценката на ризикот на бебето за присуство на Даунов синдром и други хромозомски пореметувања.

Кај бебињата кај кои постои пореметување најчесто доаѓа до зголемување на количеството на течност на задната страна на вратот, при што се добива зголемено растојание на нухалната транслуценција кое се мери при ултразвучниот преглед. Овој преглед НЕ МОЖЕ ДА ДОКАЖЕ дека сигурно постои пореметување (за разлика од т.н. хорионбиопсија или амниоцентеза), но може да ни помогне во одговорот на прашањето ДАЛИ понатаму да се направат наведените дијагностички тестови. И, за разлика од нив, ова ултразвучно мерење е безболно и НЕМА НИКАКОВ РИЗИК за бебето.
Прегледот мора да се направи во периодот од 11-14 гестацискa неделa. Лекарот прво со помош на ултразвучниот (ехо) апарат, со користење на абдоминална сонда (поставена на стомакот на мајката) го мери бебето од темето до тртката и точно ја определува гестациската недела. Потоа се мери растојанието на нухалната транслуценција. Вредноста на ова мерење, како и некои други податоци, како што е возраста на мајката и други, се внесуваат во компјутер кој потоа го пресметува ризикот од присуство на хромозомско пореметување кај бебето.

Особено е важно да се нагласи дека со ова мерење не може да се постави крајна дијагноза. Ако при прегледот се утврди зголемен ризик, неопходно е генетско советување со лекарот за да се договорите за понатамошните постапки (евентуална хорионбиопсија или амниоцентеза).

Многу трудници кога ќе останат бремени стравуваат дали се ќе биде во ред со детето, па затоа мислам дека е убаво да знаат малку повеќе за овој скрининг.

Majata
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 20 Jul 2011, 16:39
Им се допаднал: 1 time

Re: Нухален набор

Post by Majata » 24 Nov 2011, 23:44

I jas napraviv, po sovetuvanje na mojata prijatelka inaku akuserka bidejki imam 32 godini, NT screaning vo 12-tata nedela od bremenosta.
Pregledot se sostoese od EHO (merenje na NT) i analiza na krvta za eventualen rizik od Daunov Sindrom. Fala mu na Boga, rezultatite bea dobri (NT = 1.07) i low risk bremenost.
Vi sovetuvam da gi napravite site ispituvanja vo bremenosta koisto se potrebni, navistina e pogresno dokolku se vodite od stravot dali rezultatite ke bidat dobri ili ne. Tokmu toa treba da ve vodi napred - soznanieto deka moze da sprecite nesto sto potoa ke se razvie vo nesto poloso... izvinete sto zvucam pesimisticki, ne sakam da bidam. Samo sakam da kazam deka ziveeme vo 21 vek, so seta taa napredna tehnologija okolu nas,koja treba i mora da ja koristime!
E sega analizata za Streptococcuss mi bese pozitivna... sto znaci deka bebceto ke mora da go tretiraat so antibiotici otkako ke se porodam... megjutoa se nadevam deka se dobro ke se zavrsi!!!

Sega sum 38-ma nedela i go cekam moeto zlatce da mi dojde na svet... zlatoto na mama i tato.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Нухален набор

Post by Marina » 25 Nov 2011, 13:10

Мајата уште малце имаш,со лесно нека ти помине пораѓајот (a2) и не се секирај за стрептококите,често се случува и мислам дека кратко пред пораѓајот ке ти ги дадат тие антибиотици,не сум сигурна, ама мислам дека така ми кажа гинекологот,дека при излегување на бебето се пренесувале.Знаеш кој пол е бебуш,или сакаш да се изненадиш?И супер што контролите биле добри,иначе ако имало ризик за даунов нема терапија,генетски е.ама нема потреба да размислуваш за тоа,уживај си и опушти се и така најлесно ке поминеш.па те чекаме кај мајките (a2) (bu)

Majata
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 20 Jul 2011, 16:39
Им се допаднал: 1 time

Re: Нухален набор

Post by Majata » 25 Nov 2011, 19:00

Ti blagodaram na ubavite zborovi Marina.

Ke imame, zdravje, devojce... denes bev na CTG i doktorot mi kaza deka uste bilo rano... ubavo i e vnatre, ne saka se uste da izleze (smile)

Mi kaza i mene doktorot deka Streptokokata ke ja tretiraat pred poroduvanje i potoa, ne se grizam.... samo se molam na Boga se da e kako ste treba (bu)

mila21
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 07 Jun 2012, 12:00
Им се допаднал: 2 пати

Re: Нухален набор

Post by mila21 » 28 Jun 2012, 15:57

Kaj mene doktorot vo 12sedmica i 5 dena izmeri nuhalen nabor 2mm a priskata sto e vo sostav so istite ispituvanja pokaza low risk pregnancy odnosno <1:10 000 e sega tamu pisuva deka nuchal translucency MOM 1.19 doktorot vika super se rezultatite no jas sum zbuneta koj e nt na moeto bebe sto e vazecki??? (unsure) (unsure) (unsure)

Majata
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 20 Jul 2011, 16:39
Им се допаднал: 1 time

Re: Нухален набор

Post by Majata » 28 Jun 2012, 17:47

mila21 wrote:Kaj mene doktorot vo 12sedmica i 5 dena izmeri nuhalen nabor 2mm a priskata sto e vo sostav so istite ispituvanja pokaza low risk pregnancy odnosno <1:10 000 e sega tamu pisuva deka nuchal translucency MOM 1.19 doktorot vika super se rezultatite no jas sum zbuneta koj e nt na moeto bebe sto e vazecki??? (unsure) (unsure) (unsure)

Mila21, ne se optovaruvaj so toa koja e vistinskata brojka za NT, bidejki vazno e deka si vo delot LOW RISK, so drugi zborovi postoi mal rizik za Daunov Sindrom. Toa e najvazno!!! Ti posakuvam ubava bremenost i poroduvanje!!! Sekako, te sovetuvam i da ne gi zaboravis drugite ispituvanja - vo cinam. 35-tata nedela ima vazno ispituvanje za Streptokoka, a prethodno ima skrining. Uzivaj vo bremenosta!

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Нухален набор

Post by Matea27 » 22 Aug 2012, 23:31

ке ве замолам ако сакате да ми пишете колку чини овој преглед на приватно мислам поточно ако знаете за во систина,сакам и јас да го направам кога ке одам на контрола....ај пишете ми

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”