Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Нухален набор

Post by majaatan » 11 Feb 2013, 14:22

3147-147 ена јави се на бројов и ќе си кажеш дека си за мерење на нухален набор и ќе ти кажат кога има слободно само јави се одма пошто закажуваат за 2 недели од сега ако имаш среќа

*ena*
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 20 Dec 2012, 15:39
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Нухален набор

Post by *ena* » 13 Feb 2013, 14:01

Bev direkno na GAK i mi kazaa slobodno duri posle 20 mart (ner) pa mi rece taa da zemam merki od kaj maticniot i samo za PRISCA da idam e sega maticniot mi go merese nuhalniot nabor i rece deka e 1.01 i deka bilo ok, gi merese obemot na glavceto i stomaceto, dolzinata na raceto i nozete, samo ne mi e jasno zosto tie merki ne odgovaraat site na tocnata nedela koja sme nekoj se 12+2 nekoj12+6 nekoj 13+2 i sum celata vo (confus) dali toa e normalno ili? Inaku doktorkata mi rece deka e se ok ama koga gi vidov doma merkite se isplasiv malku dali i nekoj dr ima sl. vakov slucaj

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Нухален набор

Post by majaatan » 13 Feb 2013, 14:15

не се паничи за џабе. ако нешто не е во ред верувај ми одма ќе ти кажат. и мене мерките ми беа неразбирливи на почетокот и после сфатив дека не е моја работа јас да ги читам и да ги анализирам кога и така незнам како тоа функционира. сега дури во 31 недела мерките на малиот мој му се школски...а до тогаш се ќе чуеш. така да опушти се и не го стресувај мешето и не ги пречитувај резултатите.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Нухален набор

Post by happy cumulus » 13 Feb 2013, 18:22

Ena, merkite ti se super. Se borime za mal nuhalen nabor. Kako odminuvaat nedelite taka i naborot raste, pa zatoa posle 13ta nedela ne mu obrnuvaat mnogu vnimanie. A ti ako si 12ta nedela i nuhalniot e 1.01, toa e petka. Ma 5+. Uzivaj si i teraj si bremenost. Treba da e nekakva zagrizenost ako nuhalniot nabor e pogolem od nekoja si zacrtana normala. So pomal nabor nemas kriza (smile).

*ena*
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 20 Dec 2012, 15:39
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Нухален набор

Post by *ena* » 13 Feb 2013, 21:01

Znam deka nuhalniot nabor e ok mi kaza deka do kaj 3 bilo ok no toa sto me zbuni se merkite (confus) go merese obemot na glavceto, stomaceto, racete i nozinjata i tie merki ne odgovaraat site isto na 12+2 nekoj se 13+2( a taa e nedelata spored posledna menstruacija) nekoj se 12+8, znaci nema nekoj golemi otstapki okolu 1 nedela se site merki dali e toa normalno ili?

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Нухален набор

Post by happy cumulus » 13 Feb 2013, 21:05

Ena jas ne sum profesionalec ama mislam deka e normalno. Pa nemoze site merki do den da odgovaraat. Opusti se, uzivaj si, ostaj bebe da si raste raat (smile)

*ena*
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 20 Dec 2012, 15:39
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Нухален набор

Post by *ena* » 13 Feb 2013, 21:09

Fala happy cumulus i jas si mislam deka ako nesto ne bese ok valjda ke mi kazese doktorkata i deka seuste sme malecki za da bidat skroz tocni merkite, pa toa bebusot samo mrckase samo se vrtese odvaj go izmeri.Sega uste PRISCA da e ok i brisevite i pap pa potoa coombs-test i taka do kraj, samo da e se ko sto treba

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Нухален набор

Post by Mamino_srce » 13 Feb 2013, 22:19

*ена* па и кога бебе порасте можно е да бидат различити мерки. Кај мене беа, мислам кај секого се различити барем за еден ден (smile) Инаку , две недели гору-долу од очекувана недела се нормални. Не се грижи, не може тоа така како ти замислуваш (laugh1) Во секој случај, ако би било нешто за загрижување докторката сигурно би ти спомнала. Опусти се и уживај. (smile)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Нухален набор

Post by Sashka » 19 Mar 2013, 19:53

Денес му мереа на бебуш нухален набор, 13 недела сум, а според димензиите 13+5 и нухалниот набор беше 1,8 мм во најистегната положба на вратчето. Д-р рече дека е таман (smile)

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Нухален набор

Post by majaatan » 19 Mar 2013, 22:19

супер. на моето му беше 1.9 така да топ му е вратчето (thumbup)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”