Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
kuklickaaa
Нов член
Нов член
Мислења: 65
Придружен: 29 Oct 2013, 12:45
Им се допаднал: 45 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by kuklickaaa » 19 Nov 2013, 10:08

Saska sto tocno opfaka skriningot ...mene na bolnica mi rece doktorkata deka bev tamu na pregled vo 10 odi za brisevi kaj maticnata a vo 13 dojdi ovde nesto nuhalna,za rbett na maleckoto ne razbiram sto...sto tocno opfaka skriningot?i koi ispituvanja gi imas dosega ti napraveno?>

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by saska075 » 19 Nov 2013, 10:11

Кукличкааа не знам што точно опфаќа скринингот, ама мислам се мери нухален набор, се гледа НЕ ДАЈ БОЖЕ да не има знаци на Даунов синдром и нешто слично.
Јас после скринингот сакам да правам брисеви.

kuklickaaa
Нов член
Нов член
Мислења: 65
Придружен: 29 Oct 2013, 12:45
Им се допаднал: 45 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by kuklickaaa » 19 Nov 2013, 10:15

velat deka ima MALCE POGOLEM RIZIK kaj zeni nad 35 godi...

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Нухален набор

Post by Happy^_^ » 30 Apr 2014, 18:09

Дали скринингот го прават со вагинално или абдоминално ехо?

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Нухален набор

Post by maried » 30 Apr 2014, 23:12

Mene mi go pravea so abdomenalno vo Sv.Lazar,a na bratucedka mi vo Sistina I go pravele vaginalno

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Нухален набор

Post by ripcence » 30 Apr 2014, 23:37

I mene na klinika so abdominalno mi go pravea.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Нухален набор

Post by Радост » 30 Apr 2014, 23:51

И во Ремедика е абдоминално, сепак тоа е 12-т недела и доволно големо е бебчето за да го мерат. :)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Нухален набор

Post by Happy^_^ » 30 Apr 2014, 23:57

Ви благодарам мили, зошто не го сакам вагиналното ехо и баш на матичната кога бев и реков ако ме гледаш само абдоминално па среќа бебуш се појави одма :)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Нухален набор

Post by Happy^_^ » 10 May 2014, 13:12

Е кај мене др сакаше и вагинално и абдоминално (ner) Митко ми правеше, на друг некој му има правено? За нухален набор ми рече супер околу 2,3 а на резултатот од приска пишува NT 1,8 му се има на некој случено тоа? :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Нухален набор

Post by Радост » 10 May 2014, 14:30

Хепи душо, на Приската вредноста се пишува од прегледот. Значи на листот што го пополнува докторот за Приска ја пишува мерката. Сигурно се збунил па друга вредност ти дале. Ама како и да е, резултатиот ти е супер не се напнувај без потреба. (rad)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”