Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Нухален набор

Post by hrizantema » 12 Jun 2014, 08:46

Вчера ја завршив и оваа работа ме измерија и нухалниот набор ми е 1,1 мм,ми земаа и крв за приска,резултати во понеделник,се надевам ќе бидат добри (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Нухален набор

Post by Lejla7 » 13 Sep 2014, 10:22

Jas citam i citam i kolku poveke ve citam, tolku poveke se plasam.Eve i kaj mene kako kaj Happy, nuhalen nabor koga mi merese doktorot mi kaza 2,2. Kaza vo red e. Na slikive od eho ne mozam da najdam nikade NT, samo na edno mesto pisuva D=0.22 cm, toa e so drugi zborovi 2,2 mm. A na Prisca rezultatot pisuva NT (MoM) 1,47. E ajde sega de.Inace e low risk.
I bidejki ja iscitav cela tema, i kaj nekoj drug najdov vakvi vrednosti na naborot, edni od eho, a drugi od Prisca.
I sega?

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Нухален набор

Post by maried » 13 Sep 2014, 10:33

Lejla, се е во ред мила ;-) Опушти се и не го нервирај бебушко без потреба. Лолку повеќе читаш, толку повеќе се паничиш- ова од искуство ти го кажувам. :-D

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Нухален набор

Post by Lejla7 » 13 Sep 2014, 11:23

Просурфав малку и најдов.Во право сум била за тоа Д, тоа е всушност нухалниот набор на сликите (кратенка од Делта НТ). Што точно им значи, не разбрав. А МоМ на Приската за нухалниот набор е некоја друга вредност, инаку кратенка од Multiple of the Median. Што точно им значи не успеав да разберам, толку ми се гинеколошките способности.

Инаку НТ за бебе со ЦРЛ (тоа е должината од глава до крај на рбет мислам) од 45 до 88 мм е нормално до 3,5мм нухален набор според еден извор, а до 2,7 според друг. И многу зависело од ЦРЛ на плодот поточно од неговата гестациска старост. Имено, колку е постар плодот (а со тоа и подолг) толку и нухалниот набор е поголем.
Да си се утешам јас. Во нормала сум. И не читам веќе.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Нухален набор

Post by Радост » 13 Sep 2014, 12:12

Лејла Адамова баш и така ми рече: Мерките се разликуваат секој ден како расте бебето и зависи од повеќе параметри. Не е се црно и бело.

Лажеш дека нема да читаш веќе, до наредна контрола (rolll) ама и тоа е составен дел од бременоста.

(racinja)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Нухален набор

Post by Lejla7 » 13 Sep 2014, 13:28

Мислев - за нухален набор не читам веќе (smile) Инаку за други работи не ветувам (whistle)

Фала ти Радост (a2) Што би правеле ние тука скептиците без тебе? (big-hug) (Оваа гушка е за малата (love5) )

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Нухален набор

Post by sweety » 21 May 2015, 23:57

aj da si pisam I ovde nuhalen nabor NT 1,27mm, za daunov sindrom 1: 17526

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Нухален набор

Post by Maceto » 22 May 2015, 10:11

Слатка супер ти се мерките, (rad) само со бога напред и до крај да не чува сите (big-hug)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Нухален набор

Post by Lena_nela » 18 Jun 2015, 22:29

Денес и ние меревме нухалниот набор и изнесува 1,45мм и д-р рече дека бебушко е супер, утре одам за Ск. за да проверам преку крв.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by Lejla7 » 29 Jun 2016, 13:46

Вчерa бевме нa прв скрининг кaј Димчев. Се е OК, нухaлен нaбoр 1,5. Зaрaди гoдините (37) ми сoветувaше aмниo или Нифти тест, aмa не сaкaм ни oвoј пaт дa прaвaм и пoкрaј тoa штo се рaбoти зa втoрo дете.Мoжеби е неoдгoвoрнo oд мoјa стрaнa, aмa штo решение ми нуди aмниoцентезaтa? И стрaв ми е oд тoј 1% ризик oд спoнтaн. Нифти тестoт е неинвaзивен дo душa, нo зa жaл зa негo немaме тoлку средствa.
И ме oдврaти целoснo oд прaвење Прискa зaтoa штo спoред негo немaлo вooпштo пoтребa и сaмo џaбе ќе сме дaвaле пaри. И тaкa. Гoспoд некa е сo нaс сaмo.

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”