Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by milena15 » 29 Jun 2016, 14:14

Прискaтa е бесплaтнa кaкo и сите други испитувaњa зa трудници :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by Lejla7 » 29 Jun 2016, 17:16

Дa, вo држaвнa бoлницa кaде резултaт требa дa се чекa еднa неделa, a јaс не сум oд Скoпје. Пaтoт чини. Плус, плaнирaв дa јa прaвaм вo Авиценa. И нaкрaј - тoa е сaмo стaтистикa.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by Lena_nela » 30 Jun 2016, 23:07

Lejla7 wrote:Вчерa бевме нa прв скрининг кaј Димчев. Се е OК, нухaлен нaбoр 1,5. Зaрaди гoдините (37) ми сoветувaше aмниo или Нифти тест, aмa не сaкaм ни oвoј пaт дa прaвaм и пoкрaј тoa штo се рaбoти зa втoрo дете.Мoжеби е неoдгoвoрнo oд мoјa стрaнa.
Лејла и јас имав 36 години но никој не ми спомна ни матичен ни во Ск. да ги правам тие тестови,освен приска и скрининг .Така да мислам дека немаш потреба ни ти,ако се си е Ок така нека си продолжи,бебушко да си се развива и расте како што треба (love5)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by SMESKO » 05 Oct 2016, 17:16

Здраво женски (part) (part) (part) резултатите супер нухален набор 2.00 таа ре4е супер е по се што гледам супер е,многу се движеше и неможеше слика да фати како што треба (rad) откуцаевите на срце се 161 и по се изгледа ќе си имам уште едно женско (rad) (rad) (rad)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by Lejla7 » 06 Oct 2016, 08:40

Штo убaви вести Смешкo (rad) (rad) (rad) Сестричкa зa Дaријa, прекрaснo (thumbsup) (rad) (jmp)

Пиши вo другa темa дaли си купи хелaнки oд Тoп шoп (thumbsup)

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by aneance » 14 Oct 2016, 09:20

Еве и јас да ве известам вчера бев на првиот скрининг кај Петрова бев во Ремедика се е во ред со бебушот, од последната контрола е мн пораснат му се гледаат убаво и рацете и нозете (smile) а на 10нед се гледаа како кругчиња, си мрдаше (smile) нухален набор 1.2 беше и сите органи му се во ред, и највероватно е машко (smile) не ми кажа колку проценти е сигурна , должината е 56мм а за тежина мислам рече 60грама
За приска решивме да не правам како што читав тука ако на скринингот е се во ред мислам нема потреба
Според менструација сум 12+4 а според плодот сум 12+5 и според ова уште 3дена завршувам со прв триместар и почнувам втор
Да ве прашам дали сега кога ќе кажувам кој месец сум четврти ли сум?

Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by Mari G » 14 Oct 2016, 09:45

Анеанче убави вести...се радувам (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by Lejla7 » 14 Oct 2016, 11:02

Супер вести Анеaнче (rad)

Четврти месец пoчнувa сo пoлни 13 недели, знaчи сo влегувaње вo 14тa.

Еве:
1 месец: 1- 4 неделa
2 месец: 5 -8 неделa
3 месец: 9- 13 неделa
4 месец: 14 - 17 неделa
5 месец: 18 - 22 неделa
6 месец: 23 - 27 неделa
7 месец: 28 - 31 неделa
8 месец: 32 - 35 неделa
9 месец: 36 - 40 неделa

Oвa е спoред "Штo дa oчекувaте дoдекa oчекувaте".

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by Girl23 » 17 Dec 2016, 22:19

Девојки бев на скрининг и докторката мереше кај бебето на вратот и рече дека се е во ред сега чекам резултати од приска можно ли е на тие резултати да покаже нешто неубаво неможам да чекам до понеделник се надевам дека се е во ред инаку бебето многу мрдаше а јас сеуште го немам почуствувано да мрда позз

smiley
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 10 Nov 2016, 14:44
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: Скрининг во прво тромесечие, нухален набор и носна школка

Post by smiley » 20 Jan 2017, 14:59

I jas si go napraviv ispituvanjeto megjutoa vo 10n+5d zatoa sto plodot bese razvien kako za 12n+3d. Rezultatite bea ok low risk. Megjutoa razbrav skoro za nekoj diferencinalen daunov sindrom. Imam strina sto raboti ucitelka na deca so posebni potrebi i mi kaza deka detenceto si izgleda najnormalno slabicko ne e klasicen down syndrom ama ima nekoe blago mentalno poremetuvanje. I sto da misli sega vovel za site ovie ispituvanja sto gi pravime izlaga deka na kraj se e dzabe. Majkata ma toa dete bas vo sistina gi ima praveno tie ispituvanja i na lraj sto...? I gi tuzela i se i pak nisto. Zalno e. Zalno e sto realno samo ne zalazuvaat i ne zaplasuvaat a nikoj ne dava tocen rezultat. A se e toa "zadolzitelno"

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”