Скриен шеќер

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
ane22
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 30 May 2010, 08:12

Скриен шеќер

Post by ane22 » 20 Dec 2010, 17:06

Koga bev na kontrola vo 28 nedela od bremenosta kaj maticniot ginekolog mi kaza deka plodovata voda mi bila vo pogolemo kolicestvo od kolku sto e potrebo i mi naglasi deka e mozno da se raboti za skrien seker.... na narednata kontrola mi vika se e vo red i so tebe i so bebusko i bidejki veke ke ja pocnam 36 ta nedela vikam cekaj da se rasprasam so kako vo bolnicata vo koja ke se poragam i tamosniot doktor sakase da me pogledne na exo..... i mi vika glava na bebceto e pogolema od kolku sto treba.... :'( vika obavezno da go proveris skrieniot seker kao mozno e bebceto da se rodi golemo a mekuslavo... :'( imam sega zakazno vo sreda megutoa me plasi da ne e nesto seriozno.Ve molam koj ima iskustvo kako moeto bi me raduvalo da mi pise... (kup) zasto navistina ovie posledni nedeli sakam da si uzivka i spremam dodeka si go cekam maleckoto da mi dojde na svet :-)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Ana.I » 21 Dec 2010, 17:58

lele Ane,ne sum zapoznaena za ova,ama ne se panici,moze ne e nisto strasno.Pisi ni kako si pominala,kakvi se rezultatite

ane22
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 30 May 2010, 08:12

Re: Скриен шеќер

Post by ane22 » 21 Dec 2010, 19:09

sekako deka ke pisam samo sega si vikam Gospod neka e i so mene i so bebusko....a utre nie pozitivni i nasmeani na kontrola

ane22
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 30 May 2010, 08:12

Re: Скриен шеќер

Post by ane22 » 23 Dec 2010, 15:25

mi zakazaa duri na 29 ti narednata sreda za pregled i mi dadoa kao tri dena pred ispituvanjata po kolku gr dnevno da jadam blago (sad1) (koe ic ne go sakam) pa ke vi pisam kako ke pominam

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Скриен шеќер

Post by konstantina 6 » 28 Jun 2012, 13:40

Koga se proveruva gestaciski dijabetis..koja nedela..neka pisata tie sto praele!!

pepelaska
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 06 May 2012, 14:59
Им се допаднал: 1 time

Re: Скриен шеќер

Post by pepelaska » 28 Jun 2012, 14:34

ПА НЕЗНАМ ТОЧНО ДА НЕ ТЕ ЛАЖАМ НЕ МЕ ФАКЈАЈ ЗА ЗБОР МЕНЕ СО ПРВОТО ДЕТЕНЦЕ НЕ МИ ПРЕГЛЕДУВАА ТОА И РЕД ДРУГИ ПРЕГЛЕДИ СО КОЈ ИМАВ ШАНСА ДА СЕ ЗАПОЗНААМ ДУРИ ВО ВТОРАТА БРЕМЕНОСТ Е СЕГА МИСЛАМ НА 20 ИЛИ 22 НЕДЕЛА МИ ЗЕДОА КРФ МИ ДАДОА ЕДНА ЧАША БЛАГА ВОДА ИЛИ ШТО БЕШЕ ТОА АМА БЛАЖЕШЕ МНОГУ И ЗА ЕДЕН САТ МИ РЕКОА ДА ПОЈДАМ ПАК И ПО ВТОР ПАТ МЕ БОЦНАА АКО Е ТОА ТОА МИ РЕКОА ЗА СКРИЕН ШЕКЕР БИЛО. АНЕ А ТЕБЕ ТИ ПРАВЕА АНАЛИЗА ЗА СКРИЕН ШЕЌЕР ПРЕД ТОА (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11019
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5793 пати
Им се допаднал: 3548 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Debora » 28 Jun 2012, 14:48

Пепелашка само да те замолам да не пишуваш цели постови со големи букви, тоа значи дека ни се дереш, а знам дека не е така. ;-)

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Скриен шеќер

Post by malenaD » 28 Jun 2012, 14:53

Константина 6, јас проверка за скриен шеќер правев во 29 недела од бременоста и како што ти кажаа три пати ми земаа крв,прво на гладно,па ми дадоа да испијам една чаша блага вода(ептен благо) и ми рекоа да отидам за саат време(а во меѓу време ми рекоа да лежам пошто не знаевме како ке реагира шеќерот,некому му се слошува но јас поминав добро) и трет пат пак ме боцкаа за да видат дали се симнал шеќерот.Малку е напорно зашто од 18ч, предходниот ден не бев јадена ништо освен што пиев чај без шеќер и денот од 8ч до 11 додека траеше испитувањето,одвај чекав да помине и да седнам да јадам,можев (laugh1) слон да изедам (laugh1)

baby@@
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 27 Aug 2011, 22:22

Re: Скриен шеќер

Post by baby@@ » 28 Jun 2012, 15:13

jas pravev vo 26 nedela,mislam deka se pravi od 24-28nedela
kaj mene nemase nikakvi indicii ama sepak proverka sto ne mi steti mene a i pogotovo na (b4) jas si ja napraviv
a grozno e toj serbrtot sto ti go davaat ama za toa se majkite izdrzuvaat se (cl)
prethodno 12h ne treba da si jadena i zatoa porano na ispituvanje oti i tamu dodeka ne zavrsis so ispituvanjata ne se jade (sad1)
:ymblushing: a nie mrtvi gladni edvaj cekas da zavrsi bockanjeto

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Скриен шеќер

Post by konstantina 6 » 28 Jun 2012, 15:28

Fala vi decki, mnoobgu za brziot odgovor..eee vaka brzinski a ne da ve cekam...:DDD se seguvam...Debora me nasmea za muabetot so golemite bukvi i so vikanjeto... (laugh1)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”