Скриен шеќер

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Lejla7 » 27 Oct 2016, 14:38

Зaбoрaвив дa пишaм декa гo нaпрaвив oвa испитувaње. Нa глaднo ми беше 4,9, a пo двa сaaти oд oптеретувaње 3,7 (laugh1) Уште мaлку лoшo ќе ми стaнеше oд нејaдење (laugh1)

Bliznacinja
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 26 Mar 2017, 14:38
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Bliznacinja » 31 Jul 2017, 19:03

Јас денес го правев испитувањето за скриен шеќер во авицена и без оптеретување е 4.8 а со оптеретување со гликоза е 6.8.Горна граница е 5.6.Што мислите многу ли е покачен?После тоа не ме боцкаа веке за да видам дали паднал.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Скриен шеќер

Post by borjana » 27 Mar 2018, 15:54

Пред да останам бремена имав мн низок инсулин, понекогаш 3 понекогаш 2, сега во бременост плодот е 10 дена понапред од тоа што треба, дали тестот за скриен шеќер може да се направи порано околу 19 ии 20 недела?

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”